Zinedine Zidane Hayatı

Futbol tarihine damga vurmayı başaran efsane oyunculardan biri de hiç şüphesiz Zinedine Zidane. 1972 yılında Fransa’da dünyaya gelen yetenekli oyuncu aslen Cezayirli’dir. Şu anda futbolu bırakmış olsa da oynadığı dönemde dünya çapında tanınan bir futbolcu olmuştur.

zinedine zidane

İspanya’da La Liga ve İtalya’da Serie A’da forma giymesinin yanında milli takımıyla da çok önemli başarılara imza atmıştır. Özellikle ülkesi Fransa’nın 1998 Dünya Kupası’nı kazanmasında çok önemli katkıları olmuştur. Yetenekli futbolcu bazı kişiler tarafından futbol tarihinin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir.

Başarılı futbolcu sergilemiş olduğu muazzam performanstan ötürü FIFA Ballon d’Or Ödülü’nü de kazanmayı başarmıştır. Ayrıca UEFA tarafından da birçok defa yılın futbolcusu seçilmiştir.

Cannes Kariyeri

Profesyonel futbol kariyerine ise ilk olarak Cannes takımında başlamıştır. Ayrıca futbola da bu takımın altyapısında başlamıştır. Sonrasında takımla profesyonel olarak sözleşme imzalamış ve üç sezon boyunca takımla mücadele etmiştir. Bu dönemde Cannes ile birlikte toplamda 61 maça çıkmış ve 6 gol atmayı başarmıştır. 1992 yılında ise ülkesinin önemli takımlarından biri olan Bordeaux takımına transfer olmuştur.

Bordeaux Kariyeri

Efsane futbolcu Fransız ekibine transfer olduktan sonra tam 5 sezon boyunca formasını giydi. Bu dönemde takımı ile birlikte birçok önemli başarıya imza attı. Bu takımda pek çok açıdan kendini geliştirmeyi de başardı. 1996 yılına kadar bu takıma çok ciddi katkılar yapmayı başarmıştır. Fransız ekibiyle toplamda 139 lig maçına çıkmış ve 28 gol atmayı başarmıştır.

Juventus Kariyeri

Fransa’dan İtalya’ya geçen Zidane buranın önemli takımlarından biri olan Juventus takımına transfer oldu. Juventus takımı ile Seria A şampiyonluğu da yaşayan futbolcu aynı zamanda  iki defa Şampiyon Ligi final maçı da oynamıştır. Ancak oynanan bu iki final maçını da Juventus kazanmayı başaramadı. Bu takımda beş sene boyunca forma giydi. İtalyan ekiple toplamda 151 lig maçına çıktı ve toplamda ise 24 gol attı.. Sergilediği performans ile Avrupa’nın en büyük kulüplerinin ilgisini çekmeyi başardı. Bunun sonucunda ise İspanyol ekibi Real Madrid takımına transfer olmuştur.

Real Madrid Kariyeri

Başarılı futbolcu buraya geldiği henüz ilk sezonunda Real Madrid ile Şampiyon Ligi’ni kazanmayı başarmıştır. Real Madrid’in bu kupayı kazanmasında Zidane’ın çok önemli katkıları olmuştur. Bunlar ile birlikte efsane futbolcunun Bayer Leverkusen takımına atmış olduğu gol UEFA tarafından tarihin en iyi gollerinden biri olarak seçilmeyi başarmıştır. Real Madrid ile toplamda 155 maça çıktı ve 37 gol attı. Bu takımla iki kez de lig şampiyonluğu yaşamıştır.

Zinedeni Zidane Fransa Milli Takım Kariyeri

Yenetekli futbolcu Fransa milli takımı ile toplama 108 maça çıkmış ve 31 gol atmayı başarmıştır. 1998 Dünya Kupası’nı Fransa’nın kazanmasında çok ciddi katkıları olmuştur. Aynı zamanda bu turnuvadan sonra dünya çapında daha fazla tanınan bir futbolcu olmayı başarmıştır.

Bunlar ile birlikte 2006 Dünya Kupası’nda ülkesinin finale çıkmasında çok ciddi katkıları olmuştur. Oynanan bu final maçı ise onun milli takım kariyerinin son maçı olmuştur. Bu final maçında Materazzi ile yaşadığı tartışmanın ardından oyuncuya kafa atmıştır. O günden sonra ise futbol kariyerine son vermiştir. Her ne kadar talihsiz bir olay ile futbolculuk kariyerine son vermiş olsa da Zidane birçok kişi tarafından futbol tarihinin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca futbol kariyeri bittikten sonra teknik direktörlük kariyeriyle de önemli başarılara imza atmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir