Yıllara Göre Süper Lig Gol Kralları

Bilindiği üzere Süper Lig tarihinde şampiyonlukların esas alındığı yıl 1959 yılı olarak kabul ediliyor. O günden bu yana oynanan tüm sezonlarda ise pek çok gol kralı çıktı. Bu oyunculardan bazıları ise döneme damgasını vuran efsane futbolculardı.

süper lig

Genel olarak bakıldığından o günden bu yana sadece altı takımın şampiyonluk yaşadığını görüyoruz. Ancak buna rağmen gol kralları sadece bu takımlardan çıkmamıştır. Pek çok farklı takımdan gol kralı çıktığını görüyoruz. Sizler için bu yazımızda Süper Lig tarihindeki tüm gol krallarını derledik.

Süper Lig 1959 Gol Kralı

Bilindiği üzere bu sene Türkiye’de resmi olarak lig tarihinin başladığı yıldır. Bu dönemde ligde toplamda 16 takım yer alıyordu ve kimse de ligden düşmüyordu. Lig tarihinin ilk şampiyonu Fenerbahçe olsa da gol kralı Galatasaray’dan çıkmıştır. Dönemin efsane futbolcularından Metin Oktay bu dönemde takımı ile 15 maça çıkmış ve 11 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır.

Süper Lig 1959 – 1960 Sezonu Gol Kralı

Düzenlenen ikinci sezonun şampiyonu olan takım ise Beşiktaş olmuştur. Ancak döneme damgasını vuran Galatarasaraylı efsane futbolcu Metin Oktay muazzam bir performans sergileyerek ligde 35 maça çıkmış ve 33 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır.

Süper Lig 1960 – 1961 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda ise toplamda 20 takım yarışıyordu ve sezon sonunda şampiyon olan takım yeniden Fenerbahçe olmuştu. Ancak düzenlenen üçüncü sezonda bile gol kralı yine değişmemişti. Galatarasaray’ın efsane futbolcusu Metin Oktay bu sezonda yine inanılmaz bir performans sergilemiş ve çıktığı 28 maçta 36 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Bu bağlamda maç başına 1,29 gol ortalaması ile oynamıştır.

Süper Lig 1961 – 1962 Sezonu Gol Kralı

Metin Oktay’ın ligin başlangıcından beri devam eden gol krallığına son veren futbolcu ise Ankara Demirspor’dan Fikri Elma olmuştur. Yetenekli futbolcu bu sezonda toplamda 34 maça çıkmış ve 21 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezon şampiyon olan takım ise Galatasaray olmuştur. Böylece sarı kırmızılı ekip tarihinde ilk lig şampiyonluğunu da elde etmiştir.

Süper Lig 1962 – 1963 Sezonu Gol Kralı

Ligin başlangıcından bu yana üç defa gol kralı olan Metin Oktay’ın bu gol krallığını yeniden alması ise uzun sürmedi. Üstelik bu sefer öyle bir dönüş yaptı ki Süper Lig tarihinde hala kırılamamış bir rekora imza attı. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda 26 maça çıkmış ve toplamda 38 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Bu bağlamda maç başına 1,46 ortalama lig tarihinin bir sezonda en iyi gol ortalamasına sahip futbolcusu olmuştur. Ayrıca bu sezonda şampiyon olan takım da Galatasaray olmuştur. Böylece sarı kırmızı ekip tarihindeki ikinci şampiyonluğu elde etmiştir.

Süper Lig 1963 – 1964 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda ise atmış olduğu goller ile öne çıkmayı başaran futbolcu Güven Önüt olmuştur. Beşiktaş’ın efsane futbolcusu bu sezonda 30 maça çıkmış ve toplamda 19 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuştur. Böylece sarı lacivertli ekip tarihindeki üçüncü lig şampiyonluğunu elde etmiştir.

Süper Lig 1964 – 1965 Sezonu Gol Kralı

Galatasaray’ın efsane futbolcusu Metin Oktay, bir süre ara vermiş olduğu gol krallığına bu sezonda dönüş yapmıştır. Bu sezonda toplamda 22 maça çıkan futbolcu atmış olduğu 17 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Aynı şekilde bu sezonda şampiyon olan takım Fenerbahçe olmuştur. Böylece kulüp tarihindeki dördüncü lig şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1965 – 1966 Sezonu Gol Kralı

Metin Oktay’ın ardından bu döneme gol krallığı bazında damga vurmayı başaran futbolculardan biri de MKE Ankaragücü’nün yetenekli futbolcularından Ertan Adatepe olmuştur. Başarılı futbolcu ligin bu sezonunda takımı ile toplamda 26 maça çıkmış ve 20 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonun şampiyonu olan takım ise Beşiktaş olmuştur.

Süper Lig 1966 – 1967 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunun gol kralı da yine MKE Ankaragücü’nden Ertan Adatepe olmuştur. Yetenekli futbolcu çıkmış olduğu 28 maçta attığı 18 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda ise Beşiktaş yeniden şampiyon olmuş ve beşinci şampiyonluğunu elde etmiştir.

Süper Lig 1967 – 1968 Sezonu Gol Kralı

İstanbul ve Ankara takımlarının dışında İzmir takımlarından gol kralının çıktığı ilk sezondur. Bu sezonda Göztepe’nin efsane futbolcularından Fevzi Zemzem toplamda 30 maça çıkmış ve 19 gol atmayı başararak gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuştur. Böylece sarı lacivertli ekip lig tarihindeki beşinci şampiyonluğunu elde etmiştir.

Süper Lig 1968 – 1969 Sezonu Gol Kralı

Metin Oktay, üç sezon boyunca ara vermiş olduğu gol krallığını bu sezon yeniden almayı başarmıştır. Başarılı futbolcu Galatasaray ile bu sezonda toplam 26 maça çıkmış ve 17 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca Galatasaray bu sezon şampiyon olarak lig tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu da elde etmiştir.

Süper Lig 1969 – 1970 Sezonu Gol Kralı

Ankara, İzmir ve İstanbul takımları dışında başka bir şehrin takımının gol kralı çıkardığı ilk sezon da bu sezondur. Bu sezonda Eskişehirspor’un efsane futbolcularından biri olan Fethi Heper takımı ile toplamda 26 maça çıkmış ve 13 gol atarak ligin gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuş ve bu bağlamda lig tarihindeki altıncı şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1970 – 1971 Sezonu Gol Kralı

Fenerbahçe, bu lig tarihindeki ilk gol kralını ise bu sezonda çıkarmıştır. Fenerbahçe’nin yetenekli futbolcusu Ogün Altıparmak bu sezonda toplamda 26 maça çıkmış ve 16 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezonda şampiyon olan takım ise Galatasaray olmuş ve böylece lig tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1971 – 1972 Sezonu Gol Kralı

O döneme damgasını vuran yetenekli futbolculardan biri olan Eskişehirsporlu Fethi Heper, ara vermiş olduğu gol krallığını bu sezon yeniden almayı başarmıştır. Fethi Heper takımı ile birlikte bu sezonda toplamda 30 maça çıkmış ve 20 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Bu sezonun şampiyonu ise yine Galatasaray olmuştur.

Süper Lig 1972 – 1973 Sezonu Gol Kralı

Lig tarihinde Fenerbahçe’nin ikinci gol kralı ise Osman Arpacıoğlu olmuştur. Yetenekli futbolcu bu sezonda takımı ile toplamda 19 maça çıkmış ve 16 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda ise şampiyon olan takım yeniden Galatasaray olmuştur. Böylece sarı kırmızı ekip lig tarihindeki altıncı şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1973 – 1974 Sezonu Gol Kralı

Hiç şüphesiz döneme damgasını vurmayı başaran efsane futbolculardan biri de Fenerbahçeli Cemil Turan’dı. Yetenekli futbolcu bu sezonda takımı ile toplamda 30 maça çıkmış ve atmış olduğu 14 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca Fenerbahçe bu sezon şampiyon olarak lig tarihindeki yedinci şampiyonluğunu elde etmiştir.

Süper Lig 1974 – 1975 Sezonu Gol Kralı

Eskişehirspor lig tarihinde yeni bir gol kralını daha çıkarmayı başardı. Başarılı futbolcu Ömer Kaner takımı ile birlikte bu sezonda toplamda 26 maça çıkmış ve 14 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Benzer şekilde bu sezonda da şampiyon olan takım Fenerbahçe oldu ve böylece lig tarihindeki yedinci şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1975 – 1976 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonu ilk defa iki gol kralına ev sahipliği yapmıştır. Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Cemil Turan ara vermiş olduğu gol krallığını bu sezon yeniden almayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu bu sezonda takımı ile birlikte toplamda 30 maça çıkmış ve 17 gol atmayı başarmıştır. Aynı şekilde MKE Ankaragücü’nün efsane futbolcusu Ali Osman Renklibay da ligin bu sezonunda toplamda 30 maça çıkmış ve gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunun ise futbol tarihimiz açısından önemi büyüktür. Lig tarihinde ilk kez İstanbul takımları dışında bir takım şampiyon olmuştur. Trabzonspor ligin bu sezonunda şampiyon olarak tarihindeki ilk lig şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1976 – 1977 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonun da şampiyonu olmayı başaran Trabzonspor aynı zamanda sezonun gol kralını da çıkarmayı başarmıştır. Takımın efsane futbolcularından biri olan Necmi Perekli bu sezonda toplamda 22 maça çıkmış atmış olduğu 18 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Aynı zamanda Trabzon bu sezonda şampiyon olarak lig tarihindeki ikinci şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1977 – 1978 Sezonu Gol Kralı

Fenerbahçe’nin döneme damgasını vuran futbolcusu Cemil Turan bu sezon da gol kralı olmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu bu sezonda toplamda 30 maça çıkmış ve atmış olduğu 17 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Sarı lacivertli takım aynı zamanda bu sezonun da şampiyonu olarak lig tarihinde dokuzuncu şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1978 – 1979 Sezonu Gol Kralı

Bir Akdeniz şehrinden ilk gol kralı ise bu sezonda ortaya çıkmıştır. Adanaspor’un yetenekli futbolcusu Özer Umdu, ligde çıkmış olduğu 26 maçta 15 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başardı. Ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım ise yeniden Trabzonspor olmuş ve lig tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu kazanmıştır. Adanaspor ise ligi 11. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1979 – 1980 Sezonu Gol Kralı

İzmir’in sevilen takımlarından biri olan Altay ise lig tarihinde ilk kez bir gol kralı çıkarmayı başardı. Ligin bu sezonunda iki gol kralı çıktı. Bu gol kralları ise Altay ve Bursaspor takımlarından çıkmıştır. Altay’dan Mustafa Denizli, ligde toplamda 30 maça çıkıp 12 gol atarak gol kralı oldu. Bursaspor’dan ise Bahtiyar Yorulmaz da 30 maça çıkmış ve attığı 12 gol ile gol kralı olmuştur. Ligde Trabzonspor tarihindeki dördüncü şampiyonluğu yaşarken, Bursaspor ligi 4. sırada, Altay ise 11. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1980 – 1981 Sezonu Gol Kralı

Adanaspor ligin bu sezonunda da gol kralı çıkarmayı başardı. Takımın önemli oyuncularından biri olan Bora Öztürk, ligde toplamda 26 maça çıkmış ve 15 gol atmayı başararak gol kralı olmuştur. Bu sezon da Trabzonspor ligin şampiyonu olurken, Adanaspor ise ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1981 – 1982 Sezonu Gol Kralı

Fenerbahçe’nin efsane oyuncularından biri olarak kabul edilen Selçuk Yula, ligde toplamda 28 maça çıkmış ve atmış olduğu 16 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda Beşiktaş şampiyon olurken, Fenerbahçe ise ligi üçüncü sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1982 – 1983 Sezonu Gol Kralı

Ligde bu sezonun da gol kralı yeniden Selçuk Yula olmuştur. Fenerbahçe’nin başarılı futbolcusu ligin bu sezonunda ise toplamda 30 maça çıkmış ve 19 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca Fenerbahçe sezonun şampiyonu olmayı başarmış ve böylece lig tarihindeki 10. şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1983 – 1984 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonun gol kralı Galatasaray’ın yetenekli futbolcusu Tarık Hodzic olmuştur. Yetenekli futbolcu takımı ile bu sezonda toplamda 30 maça çıkmış ve 16 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Ayrıca efsane futbolcu Süper Lig tarihinde gol kralı olan ilk yabancı uyruklu futbolcudur. Ligin bu sezonunda ise Trabzonspor şampiyon olmuştur. Böylece bordo mavili ekip lig tarihindeki 6. şampiyonluğunu kazanmıştır. Galatasaray ise ligi 3. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1984 – 1985 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonun gol kralı ise Sakaryaspor’un efsane futbolcusu Aykut Yiğit olmuştur. Yetenekli futbolcu ise ligde toplamda 34 maça çıkmış ve toplamda 20 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca Sakaryaspor’un tarihinde ilk defa gol kralını bu sezonda çıkarmıştır. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuştur. Sakaryaspor ise ligi 6. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1985 – 1986 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonu ile birlikte Tanju Çolak efsanesi artık kendini daha fazla göstermeye başlamıştır. Samsunspor’un efsane futbolcusu ligin bu sezonunda toplamda 34 maça çıkmış ve 33 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda ise şampiyon olan takım Beşiktaş olmuştur. Samsunspor ise ligi üçüncü sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1986 – 1987 Sezonu Gol Kralı

Samsunspor’un efsane futbolcusu Tanju Çolak ligin bu sezonunda da gol kralı olmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda toplamda 34 maça çıkmış ve 25 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Bu sezonun şampiyonu olan takım ise Galatasaray oldu. Samsunspor ise ligi yine üçüncü sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1987 – 1988 Sezonu Gol Kralı

Tanju Çolak ligin bu sezonunda ise Galatasaray’a transfer olmuştur. Üst üste iki defa gol kralı olmayı başarması pek çok kulübün ilgisini çekmeyi başarmıştır. Efsane futbolcu ligin bu sezonunda ise Galatasaray forması ile toplamda 37 maça çıkmış ve atmış olduğu 39 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca efsane futbolcu bu sezonda atmış olduğu 39 gole Süper Lig’de bir sezon içinde en çok gol atan futbolcu olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Tanju Çolak’ın kırmış olduğu bu rekor hala kırılamamıştır. Bu sezonun şampiyonu olan takımı da Galatasaray olmuştur.

Süper Lig 1988 – 1989 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda ise Fenerbahçe’nin yıldızlarından biri olan Aykut Kocaman ön plana çıkmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda ise toplamda 34 maça çıkmış ve 29 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunun şampiyonu da Fenerbahçe olmuştur.

Süper Lig 1989 – 1990 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonun gol kralı ise Beşiktaş’ın efsane futbolcularından biri olan Feyyaz Uçar olmuştur. Efsane futbolcu takımı ile bu sezonda toplamda 33 maça çıkmış ve atmış olduğu 28 gol ile sezonun gol kralı olmuştur. Aynı şekilde Beşiktaş da bu sezonun şampiyonu olmuş ve lig tarihindeki 8. şampiyonluğunu elde etmiştir.

Süper Lig 1990 – 1991 Sezonu Gol Kralı

Döneme damga vurmayı başaran Tanju Çolak ligin bu sezonunda da yeniden gol kralı olmayı başardı. Galatasaray’ın efsane futbolcusu takımı ile toplamda 29 maça çıkmış ve atmış olduğu 31 gol ile sezonun gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Beşiktaş olmuştur. Galatasaray ise ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1991 – 1992 Sezonu Gol Kralı

Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Aykut Kocaman, ligin bu sezonunda da sergilediği performans ile gol kralı olmayı başarmıştır. Aykut Kocaman bu sezonda takımı ile toplamda 25 maça çıkmış ve atmış olduğu 25 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezonda şampiyon olan takım ise Beşiktaş olmuştur. Fenerbahçe ise ligi ikinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 1992 – 1993 Sezonu Gol Kralı

Döneme damgasını vuran efsane futbolculardan biri olan Tanju Çolak bu sezon da gol kralı olmuştur. Ancak bu sezondaki gol krallığını Galatasaray takımında değil Fenerbahçe takımında elde etmiştir. Yetenekli futbolcu takımı ile birlikte bu sezonda toplamda 23 maça çıkmış ve 27 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Galatasaray olmuştur. Fenerbahçe ise ligi beşinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 1993 – 1994 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunun da gol kralı yine Fenerbahçe’den çıkmıştır. Bülent Uygun bu sezonda Fenerbahçe ile toplamda 27 maça çıkmış ve 22 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezonda şampiyon olan takım ise yeniden Galatasaray olmuştur. Sarı kırmızılı ekip böylece lig tarihindeki 10. şampiyonluğunu yaşamıştır. Fenerbahçe ise bu sezonda ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1994 – 1995 Sezonu Gol Kralı

90’lı yıllara damga vuran bir diğer oyuncuysa Aykut Kocaman’dı. Fenerbahçe’nin başarılı futbolcusu bu sezonda ise takımıyla toplamda 25 maça çıkmış ve 27 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Sezonun şampiyonu olmayı başaran takım ise Beşiktaş olmuştur. Fenerbahçe ise ligi dördüncü sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1995 – 1996 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonun gol kralı ise Trabzonspor’un futbolcusu Şota Arveladze’dir. Yetenekli futbolcu bordo mavili ekiple toplamda 30 maça çıkmış ve 25 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Böylece yetenekli futbolcu Süper Lig tarihinde gol kralı olan ikinci yabancı futbolcu olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuştur. Trabzonspor ise ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Süper Lig 1996 – 1997 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda gol kralı olan futbolcu ise Galatasaraylı Hakan Şükür olmuştur. Futbolcu sarı kırmızılı ekiple toplamda 33 maça çıkmış ve 38 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunda ise Galatasaray şampiyon olmuştur. Böylece sarı kırmızılı ekip 11. şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1997 – 1998 Sezonu Gol Kralı

Hakan Şükür ligin bu sezonunda gol kralı oldu. Galatasaray ile bu sezonda toplamda 32 maça çıkmış ve atmış olduğu 32 gol ile sezonun gol kralı olmuştur. Aynı şekilde ligin bu sezonunda da Galatasaray şampiyon olmuştur.

Süper Lig 1998 – 1999 Sezonu Gol Kralı

Benzer şekilde Hakan Şükür ligin bu sezonunda da gol kralı oldu. Galatasaray ile sezon içinde toplamda 33 maça çıkmış ve 19 gol atarak sezonun gol krallı olmuştur. Ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım Galatasaray oldu. Böylece bu şampiyonluk ile sarı kırmızılı ekip lig tarihindeki 13. şampiyonluğunu kazanmıştır.

Süper Lig 1999 – 2000 Sezonu Gol Kralı

Samsunspor aradan geçen uzun bir zamanın ardından yeniden gol kralı çıkarmayı başarmıştır. Takımın önemli oyuncularından biri olan Serkan Aykut, bu sezonda Samsunspor ile toplamda 33 maça çıkmış ve 30 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım Galatasaray olmuştur. Samsunspor ise ligi yedinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2000 – 2001 Sezonu Gol Kralı

Bursaspor da uzun bir sürenin ardından ligde gol kralı çıkarmayı başardı. Takımın yetenekli futbolcularından biri olan Okan Yılmaz ligde takımıyla toplamda 31 maça çıkmış ve atmış olduğu 23 golle sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe oldu. Bursaspor ise ligi 14. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2001 – 2002 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonu ise iki gol kralına ev sahipliği yapmıştır. Beşiktaş’tan İlhan Mansız ve Galatasaray’dan da Arif Erdem sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. İlhan Mansız ligin bu sezonunda toplamda 30 maça çıkmış ve 21 gol atmayı başarmıştır. Arif Erdem ise takımı ile toplamda 32 maça çıkmış ve 21 gol atarak sezonun gol kralı olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım ise Galatasaray olmuştur.

Süper Lig 2002 – 2003 Sezonu Gol Kralı

Bursaspor ligin bu sezonunda da gol kralı çıkarmayı başarmıştır. Takımın önemli futbolcularından biri olan Okan Yılmaz takımıyla birlikte toplamda 34 maça çıktı ve bu maçlarda 24 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım ise Beşiktaş olmuştur. Bursaspor ise bu sezonda ligi 15. sırada tamamlamıştır.   

Süper Lig 2003 – 2004 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda gol kralı çıkaran kulüp ise Anadolu takımlarımızdan biri olan Konyaspor oldu. Zafer Biryol bu sezonda takımıyla birlikte toplamda 30 maça çıktı ve attığı 25 gol ile sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Fenerbahçe olmuştur. Sarı lacivertli ekip lig tarihindeki 15. şampiyonluğunu kazanarak üç yıldıza ulaşmıştır. Konyaspor ise ligi bu sezonda 11. sırada tamamlamıştır. 

Süper Lig 2004 – 2005 Sezonu Gol Kralı

Trabzonspor’un efsane futbolcularından biri olan Fatih Tekke bu sezonun gol kralı olmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu Trabzonspor takımıyla bu sezonda toplamda 30 maça çıktı ve 25 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Sezonun şampiyon olan takımı ise yine Fenerbahçe olmuştur. Trabzonspor ise bu sezonda ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2005 – 2006 Sezonu Gol Kralı

Kayserispor uzun bir sürenin ardından ligde yeniden bir gol kralı çıkarmayı başardı. Takımın yetenekli futbolcusu Gökhan Ünal, Kayserispor ile bu sezonda toplamda 32 maça çıktı ve atmış olduğu 25 gol ile sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Galatasaray olmuştur. Kayserispor ise bu sezonda ligi beşinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2006 – 2007 Sezonu Gol Kralı

Fenerbahçe’nin belki de en çok sevilen futbolcularından biri olan Alex de Souza ligdeki ilk gol krallığını bu sezonda kazanmıştır. Efsane futbolcu sarı lacivertli ekiple toplamda 32 maça çıktı ve 19 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Böylece Alex, Süper Lig tarihinde gol kralı olmayı başaran üçüncü futbolcu olmuştur. Ligin bu sezonunda ise Fenerbahçe 17. kez şampiyon olmuştur.

Süper Lig 2007 – 2008 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda da gol kralı yine Fenerbahçe’den çıkmıştır. Nöbetçi golcü olarak bilinen Semih Şentürk, sarı lacivertli ekiple bu sezonda toplamda 27 maça çıktı ve attığı 17 gol ile sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda Galatasaray 17. kez şampiyon olmuştur. Fenerbahçe ise bu sezonu ikinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2008 – 2009 Sezonu Gol Kralı

Milan Baros ise ligin bu sezonuna damga vurmayı başaran futbolculardan biri oldu. Galatasaray ile bu sezonda toplamda 31 maça çıktı ve 20 gol atarak gol kralı oldu. Böylece Milan Baros, lig tarihimizde gol kralı olmayı başaran dördüncü futbolcu olmuştur. Ligin bu sezonunda şampiyon olan takım ise Beşiktaş olmuştur. Galatasaray ise ligi beşinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda da Kayserispor gol kralı çıkarmayı başarmıştır. Lige damga vurmayı başaran Ariza Makukula takımı ile birlikte toplamda 29 maça çıktı ve 21 gol atarak gol kralı oldu. Böylece yetenekli futbolcu Süper Lig tarihinde gol kralı olmayı başaran beşinci futbolcu olmuştur. Ligin bu sezonunda ise Bursaspor şampiyon olmayı başardı. Böylece lig tarihinde ilk kez dört büyükler dışında bir takım şampiyon oldu. Kayserispor ise bu sezonu sekizince sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2010 – 2011 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda ise Fenerbahçe’de Alex de Souza yeniden gol kralı olmayı başardı. Efsane futbolcu Fenerbahçe ile birlikte bu sezonda toplamda 33 maça çıktı ve 28 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Böylece yetenekli futbolcu Süper Lig tarihinde iki defa gol kralı olmayı başaran ilk futbolcu olmuştur. Ligin bu sezonunda Fenerbahçe 18. kez şampiyon olmuştur.

Süper Lig 2011 – 2012 Sezonu Gol Kralı

Burak Yılmaz ise bu sezona Trabzonspor formasıyla damga vurmayı başaran futbolcu olmuştur. Başarılı futbolcu bordo mavili ekiple toplamda 34 maça çıktı ve 33 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda ise Galatasaray 18. şampiyonluğunu kazanmıştır. Trabzonspor ise ligi bu sezonda üçüncü sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2012 – 2013 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda ise Burak Yılmaz, Galatasaray forması ile sezona damga vurdu. Burak Yılmaz, sarı kırmızılı ekiple toplamda 30 maça çıktı ve 24 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Galatasaray da aynı şekilde bu sezonda şampiyon oldu ve böylece 19. şampiyonluğunu elde etti.

Süper Lig 2013 – 2014 Sezonu Gol Kralı

 Ligin bu sezonunda ise gol kralı Sivasspor’dan çıkmıştır. Sivasspor’un yetenekli futbolcusu Aatif Chahechouhe takımı ile toplamda 33 maça çıktı ve 17 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonuda ise Fenerbahçe 19. kez şampiyon oldu. Sivasspor ise bu sezonda ligi beşinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2014 – 2015 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda ise gol kralının çıktığı takım Bursaspor olmuştur. Takımın Brezilyalı futbolcusu Fernando, Bursaspor bu sezonda toplamda 30 maça çıktı ve atmış olduğu 22 gol ile sezonun gol kralı oldu. Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım ise Galatasaray olmuştur. Sarı kırmızılı ekip 20. şampiyonluğunu kazanarak lig tarihinde dört yıldıza ulaşmayı başaran ilk takım olmuştur. Bursaspor ise ligi bu sezonda altıncı sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2015 – 2016 Sezonu Gol Kralı

Hiç şüphesiz ligin bu sezona damgasını vuran futbolculardan biri de Beşiktaş’ın oyuncusu Mario Gomez’di. Yetenekli futbolcu siyah beyazlı ekiple toplamda 33 maça çıktı ve atmış olduğu 26 gol ile sezonun gol kralı oldu. Atmış olduğu goller ile bu sezonda Beşiktaş’ın 14. şampiyonluğunu kazanmasında çok büyük katkıları olmuştur.

Süper Lig 2016 – 2017 Sezonu Gol Kralı

Alanyaspor ise Süper Lig tarihinde ilk defa gol kralını bu sezonda çıkarmıştır. Takımın yetenekli futbolcularından biri olan Vagner Love, bu sezonda Alanyaspor ile toplamda 28 maça çıktı ve atmış olduğu 23 gol ile sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda da yine Beşiktaş şampiyon olmuştur. Alanyaspor ise ligin bu sezonunu 12. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2017 – 2018 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu dönemlerinde gol krallığı konusunda yabancı oyuncuların öne çıktığını söylemek mümkündür. Galatasaray’ın başarılı futbolcusu Bafetimbi Gomis takımı ile birlikte bu sezonda toplamda 33 maça çıktı ve atmış olduğu 29 gol ile gol kralı oldu. Yetenekli futbolcu atmış olduğu bu goller ile takımının 21. kez şampiyonluk yaşamasında önemli bir katkıda bulunmuştur.

Süper Lig 2018 – 2019 Sezonu Gol Kralı

Mbaye Diagne ise ligin bu sezonunda hem Kasımpaşa hem de Galatasaray takımında atmış olduğu goller ile gol kralı olmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda toplamda 29 maça çıktı ve atmış olduğu 30 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Ligin bu sezonunda ise Galatasaray yeniden şampiyon olmuştur. Kasımpaşa ise bu sezonda ligi 14. sırada bitirmiştir.

Süper Lig 2019 – 2020 Sezonu Gol Kralı  

Bu sezondaki gol kralı ise Trabzonspor takımından çıkmıştır. Sezona damga vurmayı başaran Norveçli futbolcu Alexander Sorloth takımı ile toplamda 34 maça çıktı ve atmış olduğu 24 gol ile sezonun gol kralı oldu. Ligin bu sezonunda ise İstanbul Başakşehir şampiyon olmuştur. Böylece Süper Lig tarihinde Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor’un ardından şampiyon olan altıncı takım Başakşehir olmuştur. Trabzonspor ise bu sezonu ikinci sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2020 – 2021 Sezonu Gol Kralı

Lige yeni katılan Hatayspor bu sezonda muazzam bir performans göstermiştir. Takımın yetenekli futbolcusu Aaron Boupendza, Hatayspor ile toplamda 36 maça çıktı ve attığı 22 gol ile sezonun gol kralı oldu. Süper Lig’in şu anda resmi olarak tamamlanmış olan bu son sezonunda ise Beşiktaş şampiyon olmuştur. Hatayspor ise sezonu altıncı sırada tamamlamıştır.

Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu Gol Kralı

Süper Lig’in bu sezonu günümüzde hala oynanmaya devam ettiğinden ötürü henüz gol kralı belirlenmemiştir. Sezon resmi olarak bittikten sonra bu kısım da sizler için güncellenecektir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir