Süper Lig Tarihinin En Çok Gol Atan Futbolcuları

Süper Lig tarihi boyunca pek çok golcü futbolcuya ev sahipliği yaptı. Bu futbolcular arasından bazıları ise atmış oldukları gol sayısı bakımından diğer futbolculara göre daha fazla öne çıkmayı başardılar.

süper lig

Lig tarihi boyunca farklı takımlar şampiyon olsa da özellikle bazı golcü oyuncular sergilemiş oldukları performans ile taraftarları kendilerine hayran bırakmayı başardılar. Sizler için bu yazımızda Süper Lig tarihinin en çok gol atan futbolcularını derledik.

Hakan Şükür

Profesyonel futbol kariyerine ilk olarak Sakaryaspor’da başlayan futbolcu sonrasında pek çok takımda forma giydi. Ancak dünya çapında tanınmasını sağlayan kulüp ise Galatasaray olmuştur. Ligde toplamda 489 maça çıkmış ve 249 gol atmıştır. Maç başına 0,51 gol ortalama ile lig tarihinin en golcü futbolcusudur.

Tanju Çolak

Lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusu olmasının yanı sıra ünlü futbolcu aynı zamanda Süper Lig tarihinde bir sezonda en çok gol atan futbolcudur. Yetenekli futbolcu bir sezonda 39 gol atmayı başarmıştır. Süper Lig kariyeri boyunca da toplamda 240 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusu olmuştur.

Hami Mandıralı

Daha çok Trabzonspor takımındaki efsane performansı ile hatırladığımız ünlü futbolcu Süper Lig tarihinin en çok gol atan üçüncü futbolcusudur. Yetenekli futbolcu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 219 gol atmayı başarmıştır. Trabzonspor ile birlikte milli takımımıza da çok önemli katkıları olmuştur.

Metin Oktay

Galatasaray ile özdeşlemiş efsane futbolculardan biri olan Metin Oktay, Süper Lig kariyeri boyunca toplamda 200 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan dördüncü futbolcusu olmayı başarmıştır. Efsane futbolcu profesyonel futbol kariyerine ise İzmirspor’da başlamıştır.

Aykut Kocaman

Fenerbahçe’nin efsane futbolcuları arasına girmeyi başaran Aykut Kocaman, futbol kariyeri bittikten sonra da bu takımda teknik direktörlük yapmıştır. Profesyonel futbol kariyerine Sakaryaspor’da başlayan başarılı futbolcu Süper Lig’de toplamda 200 gol atmıştır. Aynı zamanda Fenerbahçe tarihinin en çok gol atan futbolcusu unvanına da sahiptir.

Feyyaz Uçar

Efsane futbolculardan biri olan Feyyaz Uçar ise daha çok Beşiktaş kulübü ile özdeşleşmiş bir futbolcudur. Siyah beyazlı ekip ile 320 maça çıkmış ve 170 gol atmayı başarmıştır. Süper Lig kariyeri boyunca atmış olduğu gol sayısı 191’dir. Böylece atmış olduğu bu goller ile lig tarihinin en golcü futbolcularından biri olmayı başarmıştır.

Serkan Aykut

Profesyonel futbol kariyerine ilk olarak Samsunspor’da başlayan yetenekli futbolcu kariyerinin büyük bir bölümüne de bu takımda geçirmiştir. Süper Lig kariyeri boyunca da toplamda 188 gol atmayı başarmıştır. Bu sayede lig tarihinin en golcü futbolcularından biri olmuştur.

Burak Yılmaz

Hala profesyonel futbol kariyerine devam etmekte olan ünlü futbolcunun güncel olarak Süper Lig’de atmış olduğu gol sayısı 187’dir. Eğer Burak Yılmaz, Süper Lig’de 2 gol daha atarsa gol sayısı bakımından Serkan Aykut’u, 5 gol daha atarsa da Feyyaz Uçar’ı geçmiş olacak. Ligdeki kariyeri boyunca dört büyüklerde oynamış olan futbolculardan biridir.

Umut Bulut

Süper Lig tarihinin en golcü futbolcularından biri de Umut Bulut’tur. Daha çok Galatasaray ile adı anılan futbolcu lig kariyeri boyunca toplamda 155 gol atmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu profesyonel futbol kariyerine ise Petrol Ofisi GSK takımında başlamıştır. Ligde en çok maça çıktığı takım ise Trabzonspor’dur. Trabzon ile toplamda 161 maça çıkmış ve 67 gol atmayı başarmıştır.

Necati Ateş

Profesyonel futbol kariyerine doğduğu şehir olan İzmir’in takımlarından Altay’da başlamıştır. Lig tarihinde ise en çok formasını giydiği takım Galatasaray’dır. Ünlü futbolcu Süper Lig’de ise kariyeri boyunca 138 gol atmayı başarmıştır. Türkiye’de pek çok farklı takımda forma giymiştir. Ancak kendisi daha çok Galatasaray’daki performansı hatırlanmaktadır. Kariyeri boyunca Altay ve Galatasaray ile birlikte Adanaspor, Karşıyaka, Aydınspor, Antalyaspor, Kayseri Erciyesspor, İstanbul B.B., Eskişehirspor ve Real Sociedad gibi takımlarda oynamıştır. Tüm bu takımlarda sergilemiş olduğu performans ve atmış olduğu goller ile Süper Lig tarihinin en golcü futbolcularından biri olmayı başarmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir