Primeira Liga Hakkında İlginç Bilgiler

Portekiz’in futbol alanında en üst ligi olarak karşımıza çıkmakta olan Primeira Liga bilindiği üzere 1934 yılından beri düzenleniyor. O günden bu yana ligde mücadele etti ve birçok takım şampiyonluğu ulaştı. Elbette ki bu ligde bazı takımların diğer takımlara göre çok daha fazla öne çıktığını görüyoruz.

primeira liga

Genel olarak baktığımızda üç takımın ligde büyük bir baskınlığı olduğunu görüyoruz. Bu üç takım neredeyse Primeira Liga tarihinin tamamında öne çıkan takımlar olmayı başarmışlardır. Elbette ki bu durum sadece Portekiz’e özgü bir şey değil. Avrupa’da ve dünyanın pek çok liginde belirli takımların diğerlerine çok daha fazla öne çıktıklarını görüyoruz. Bu konu elbette ki ayrı bir şekilde tartışılabilir, fakat bu yazımızda Primeira Liga hakkındaki ilginç bilgilere yer vereceğiz.

Primeira Liga İlginç Bilgiler

 • Bu ligde en çok şampiyonluğu bulunan takım Benfica’dır. Kulüp, lig tarihi boyunca toplamda 37 kez şampiyon olmayı başarmıştır.
 • Benfica’nın ardından en çok şampiyonluğa sahip olan takım ise Porto’dur. Porto’nun ise toplamda 29 şampiyonluğunu bulunuyor.
 • Ligde en çok şampiyonluk elde eden takım ise Sporting Lizbon. Kulüp toplamda 19 kez şampiyonluk yaşamayı başarmıştır.
 • Lig tarihinde en çok ikinciliği bulunan takım ise Benfica’dır. Toplamda 29 kez ikinci oldular. Benfica’nın ardından en çok ikinciliğe sahip olan takım ise Porto’dur. Porto’nun ise toplamda 28 kez ikinciliği bulunuyor.
 • Primeira Liga’nın ilk şampiyonu ise Porto’dur. Kulüp 1934 – 1935 sezonunda 20 puan toplayarak şampiyon olmayı başarmıştır.
 • Lig tarihinin başlangıcından günümüze kadar Benfica, 1483 galibiyet, 423 beraberlik ve 292 mağlubiyetle ligin en başarılı takımı konumundadır. Bu bağlamda ikinci sırada yer alan takım ise Porto’dur. Porto ise günümüze kadar 1448 galibiyet, 402 beraberlik ve 348 mağlubiyet almıştır. Sporting Lizbon ise günümüze kadar 1346 galibiyet, 462 beraberlik ve 390 mağlubiyetl almıştır.
 • Ligde en çok gol atan futbolcu ise Fernando Peyroteo’dur. Ünlü futbolcu Sporting Lizbon takımı ile birlikte 331 gol atmayı başarmıştır.
 • Ligde en çok gol atan ikinci futbolcu ise Eusebio’dur. Başarılı futbolcu ise toplamda 319 gol atmayı başarmıştır.
 • Fernando Gomes ise Sporting Lizbon ve Porto takımları ile birlikte ligde 318 gol atmayı başarmıştır.
 • Primeira Liga tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktör ise Otto Gloria’dır. Efsane teknik adam Benfica takımı ile 3 şampiyonluk yaşarken, Porto takımıyla da 2 şampiyonluk yaşamıştır. Toplamda 5 şampiyonluk ile lig tarihinin en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörüdür.
 • Ligde bir sezonda en çok gol atan futbolcu ise Hector Yazalde’dir. Başarılı futbolcu 1973 – 1974 sezonunda çıktığı 30 maçta 46 gol atmayı başarmıştır. O günden bu yana ünlü futbolcunun rekoru kırılamadı.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir