Primeira Liga En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Portekiz’in en prestijli ligi olarak karşımıza çıkmakta olan Primeira Liga bilindiği üzere futbol tarihinin en köklü liglerinden biridir. 1934 yılından beri oynanmakta olan bu ligde genel olarak üç takımın bir hegomanyası olduğunu söylemek de mümkündür.

primeira liga

Bu üç takım Portekiz Ligi’nde en çok şampiyonluk yaşayan takımlar oldular. Üstelik o kadar uzun süredir bunu başardılar ki karşılarında başka bir takım durmayı başaramadı. Elbette ki bu günümüzde de pek çok ligde gördüğümüz durumlardan bir tanesi. Liglerde genel olarak öne çıkan bazı takımlar oluyor ve sürekli olarak o takımlar arasındaki rekabeti izliyoruz. Ancak buna rağmen Primeira Liga izlemesi en zevkli liglerden biri olarak kabul edilmektedir. Sizler için bu ligde en çok şampiyonluk yaşayan takımları derledik.

Benfica

Primeira Liga’nın en çok şampiyonluk yaşayan takımı Benfica’dır. Kulüp ligde elde ettiği başarılar ile Portekiz futbol tarihine damga vurmayı başardı ve en çok şampiyon olan takım olmayı başardı. Benfica bu ligdeki tarihi boyunca toplam da 37 kez şampiyonluk yaşamayı başarmıştır. Ligin en çok şampiyonluğuna sahip olan bu takım ilk şampiyonluğunu 1935 – 1936 sezonunda elde ederken, son şampiyonluğunu ise 2018 – 2019 sezonunda elde etmiştir. Kulüp aynı zamanda tarihi boyunca toplamda 29 kez ikinci olmuştur.

Porto

Hiç şüphesiz Primeira Liga’nın en çok bilinen ve dikkat çeken takımlarından biri de Porto. Kulüp lig tarihinde en çok şampiyonluk elde eden ikinci takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Porto ligde bugüne kadar toplamda 29 şampiyonluk elde etmeyi başardı. Başarılı kulüp ilk şampiyonluğunu 1934 – 1935 sezonunda elde ederken, son şampiyonluğunu ise 2019 – 2020 sezonunda elde etmiştir. Bu bağlamda Porto’nun lig tarihinde ilk şampiyon olduğunu da söylemek mümkündür. Ayrıca kulüp ligdeki kariyeri boyunca toplamda 28 kez de ikinci olmayı başarmıştır.

Sporting Lizbon

Portekiz tarihine elde ettikleri şampiyonluklar ile damga vurmayı Sporting Lizbon da en çok şampiyonluk elde eden takımlardan biridir. Bu bağlamda kulüp toplamda 19 kez şampiyon olarak lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan üçüncü kulüp olmuştur. İlk şampiyonluklarını 1940 – 1941 sezonunda kazanan Sporting Lizbon son şampiyonluğunu ise 2020 – 2021 sezonunda kazandı. Buna göre Primeira Liga’nın son şampiyonu olan kulüp demek de mümkündür.

Belenenses

Ligde hakimiyet kurmuş olan üç takım dışında şampiyonluğu bulunan iki takımdan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulübün toplamda 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. İlk ve tek şampiyonluklarını ise 1945 – 1946 sezonunda kazandılar. O günden sonra kulüp bir daha şampiyonluk elde edemedi.

Boavista

Benzer şekilde Boavista’nın da 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. Bu kulüp ise ilk ve tek şampiyonluğunu 2000 – 2001 sezonunda kazanmıştır. Elde ettikleri bu önemli ve tarihi başarıdan sonra başka şampiyonluk yaşamayı başaramadılar.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir