Şampiyonlar Ligi: En Çok Kazanan Takımlar

UEFA Şampiyonlar Ligi bilindiği üzere 1955 yılından beri düzenli olarak oynanıyor. O günden bu yana her sene düzenlenen bu organizasyonu kazanmayı başaran pek çok takım oldu. Belirli düzeyde başarı elde eden takımların mücadele ettiği bu ligdeki mücadele oldukça zorlu geçmektedir.

şampiyonlar ligi

Elbette ki bu ligin günümüzdeki versiyonu ile ilk çıktığındaki versiyonu aynı değildir. İlerleyen dönemlerde ligin formatında önemli değişiklikler yapıldı. Böylece artık günümüzde halini almış oldu. Günümüzde pek çok takımın en büyük amaçlarından biri Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kaldırmaktır. Böyle bir başarıyı elde etmek için takımlar oldukça zorlu mücadelelerden geçiyor. İşte bu zorlu mücadeleyi en çok kazanan takımlar…

Real Madrid

İspanyol ekibi Real Madrid, Şampiyonlar Ligi’ni en çok kazanan takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde ettiği 13 şampiyonluk ile bu organizasyonun en çok kazanan takımıdır. Real Madrid bu ligdeki ilk şampiyonluğunu 1956 yılında elde ederken, son şampiyonluğunu ise 2018 yılında elde etmiştir. Kulüp aynı zamanda bu ligde üç kez de ikincilik elde etti.

Milan

İtalyan ekibi Milan ise Real Madrid’in ardından en çok şampiyonluk kazanan takımdır. Kazandıkları 7 şampiyonluk ile Şampiyonlar Ligi tarihinde en çok şampiyonluk elde eden ikinci takım olma başarısını gösterdiler. İlk şampiyonluğunu 1963 yılında kazanan Milan, son şampiyonluğunu ise 2007 yılında kazandı. Milan’ın ise toplamda dört kez de ikinciliği bulunmaktadır.

Şampiyonlar Ligi’ni 6 Kez Kazanan Takımlar

Liverpool

İngiliz ekibi Liverpool ise Bayern Münih ile birlikte bu ligde 6 kez şampiyonluk yaşayan iki takımdan biridir. Liverpool bu ligdeki ilk şampiyonluğunu 1977 yılında kazanırken, son şampiyonluğunu ise 2019 yıılında kazanmıştır. Bu bağlamda Şampiyonlar Ligi Kupası’nı en çok kazanan kulüpler arasında yer almaktadır.

Bayern Münih

Alman ekibi ise Liverpool ile birlikte bu kupayı 6 kez kazanan iki takımdan biridir. Şampiyonlar Ligi tarihinde Bayern Münih ilk şampiyonluğunu 1974 yılında kazanırken, son şampiyonluğunu ise 2020 yılında kazanmıştır. Ayrıca Alman ekibi beş kez de ikinci elde etme başarısı göstermiştir.

Şampiyonlar Ligi’ni 5 Kez Kazanan Takımlar

Barcelona

İspanyol ekibi Barcelona ise Şampiyonlar Ligi Kupası’nı en çok kazanan beşinci takımdır. Bu bağlamda 5 kez bu kupayı kazanma başarsını gösterdiler. İlk şampiyonluklarını 1992 yılında kazanan Barcelona takımı, son şampiyonluğunu ise 2015 yılında kazandı. Aynı zamanda İspanyol ekibinin üç kez de ikincilik başarısı bulunmaktadır.

Şampiyonlar Ligi’ni 4 Kez Kazanan Takımlar

Ajax

Hollanda’nın önemli takımlarından biri olan Ajax ise bu kupayı toplamda 4 kez kazandı. Bu bağlamda ise Şampiyonlar Ligi’nde en çok kupa kazanan altıncı takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Ajax takımı ilk şampiyonluğunu 1971 yılında yaşarken, son şampiyonluğunu ise 1995 yılında yaşamıştır. Aynı zamanda Hollanda ekibinin iki kez de ikincilik başarısı bulunmaktadır.

Şampiyonlar Ligi’ni 3 Kez Kazanan Takımlar

Inter

Bu listede yer alan diğer bir İtalyan takımı ise Inter’dir. Inter takımı ise toplamda 3 kez bu kupayı kaldırma başarısı gösterdi. Böylece bu kupayı en çok kazanan takımlar arasına girmeyi başardı. İlk şampiyonluklarını 1964 yılında kazanan kulüp, son şampiyonluğunu ise 2010 yılında kazandılar. Ayrıca Inter, iki kez bu ligde ikincilik kazanmıştır.

Manchester United

Liste yer almakta olan ikinci İngiliz takımı ise Manchester United’dır. İngiliz ekibi toplamda 3 kez şampiyon olmayı başardı. Kulüp, ilk şampiyonluğunu 1968 yılında kazanırken, son şampiyonluğunu ise 2008 yılında kazandı. Aynı zamanda kulüp iki kez de ikincilik başarısı elde etmiştir.

Şampiyonlar Ligi’ni 2 Kez Kazanan Takımlar

Juventus

İtalyan ekibi Juventus ise bu ligde toplama 2 kez şampiyonluk elde etti. İlk şampiyonluklarını 1985 yılında kazanırken, son şampiyonluklarını da 1996 yılında kazandılar. Ayrıca 7 kez de turnuvada ikinci olmayı başarmışlardır. Böylece Şampiyonlar Ligi tarihinde en çok ikincilik elde eden takım rekoruna da sahip oldular.

Chelsea

İngiliz ekibi Chelsea’nin de iki kez şampiyonluğu bulunmaktadır. Chelsea’nin şampiyonlukları ise özellikle son dönemlere aittir. İlk şampiyonluklarını 2012 yılında kazanan kulüp, son şampiyonluğunu ise 2021 yılında elde etmiştir. Teknik olarak bu kupayı kazanan son kulüptür.

Porto

Portekiz ekibi ise listede yer alan tek Portekiz takımıdır. Bu kulübün de toplamda 2 şampiyonluğu bulunmaktadır. İlk şampiyonluklarını 1984 yılında kazanan Porto, son şampiyonluğunu ise 2004 yılında kazandı.

Nottingham Forest

İngiliz ekibi Nottingham Forest’ın da toplamda 2 şampiyonluğu bulunuyor. İlk şampiyonluklarını 1979 yılında kazanan İngiliz ekibi, son şampiyonluklarını ise 1980 yılında kazandı.

Şampiyonlar Ligi’ni 1 Kez Kazanan Takımlar

Celtic | Şampiyonluk Yılı: 1967

Feyenoord | Şampiyonluk Yılı: 1970

Aston Villa | Şampiyonluk Yılı: 1982

Hamburg | Şampiyonluk Yılı: 1983

Steaua Bükreş | Şampiyonluk Yılı: 1986

PSV | Şampiyonluk Yılı: 1988

Crvena zvezda | Şampiyonluk Yılı: 1991

Olympique de Marseille | Şampiyonluk Yılı: 1993

Borussia Dortmund | Şampiyonluk Yılı: 1997

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir