Pro League En Çok Gol Atan Futbolcular

Belçika’nın en üst ligi olan Pro League, Avrupa’daki önemli ligler arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda Avrupa’daki diğer ligler kadar ilgi gösterilmese de bu ligden önemli başarılara imza atan takımlar ve futbolcular çıkmıştır.

pro league

Pro League tarihi boyunca birçok golcü futbolcuya ev sahipliği yapt. Bunlardan bazıları ise adını futbol tarihine altın harflerle yazdırmayı başardı. Genel olarak baktığımızda böylesine zorlu bir ligde en çok gol atanlar listesine girmek pek kolay değildir. Belirli seviyenin üstünde olabilen yetenekli futbolcular en çok gol atanlar listesine girmeyi başarmaktadır. Elbette ki bunda futbolcuların yetenekleri kadar birlikte oynadıkları takımların da etkisi oldukça büyüktür. Bu yazımızda sizlerle Pro League’de en çok gol atan futbolcuları sizlerle paylaştık.

Albert de Clayn

Belçika futbol tarihine damga vuran 1917 doğumlu futbolcu Albert de Clayn, Pro League tarihinin en çok gol atan futbolcusudur. Yetenekli futbolcu bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 377 gol atmayı başardı. Böylece lig tarihinde en çok gol atan futbolcu unvanına sahip oldu. Efsane futbolcu henüz 72 yaşında iken 1990 yılında hayatını kaybetmiştir.

Joseph Mermans

1922 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Joseph Mermans ise lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusudur. Yetenekli futbolcu bu ligde toplamda 339 gol atma başarısını gösterdi. Bu gollerin önemli bir bölümünü ise Anderlecht takımı ile birlikte atmıştır. Efsane futbolcu ise henüz 73 yaşında iken 1996 yılında hayatına kaybetmiştir.

Bernard Voorhoof

Belçika futbol tarihine geçmeyi başaran bir diğer futbolcu ise Bernard Voorhoof’tur. Yetenekli futbolcu bu ligde attığı 281 gol ile lig tarihine adını yazdırmayı başardı. Bu gollerin önemli bir kısmını Lierse SK takımı ile birlikte atmıştır.

Arthur Ceuleers

1916 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Arthur Ceeuleers ise ligde attığı 280 gol ile lig tarihinin en çok gol atan dördüncü futbolcusu oldu. Belçika futbol tarihi için önemli futbolculardan biridir. Ünlü futbolcu ise 1998 yılında 82 yaşında iken hayatına gözlerini yummuştur.

Rik Coppens

Sadece Belçika futbol tarihi için değil aynı zamanda dünya futbol tarihi için de önemli bir isim olan Rik Coppens ise bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 258 gol attı. Böylece lig tarihinde en çok gol atan beşinci futbolcu olmuştur. 1930 yılında dünyaya gelen yetenekli futbolcu 2015 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Erwin Vandenbergh

1959 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Erwin Vanderbergh de ligde en çok gol atan futbolcular arasında yer almaktadır. Ünlü futbolcu bu ligde toplamda 252 gol atmayı başardı. Böylece adını efsane futbolcular arasına yazdırdı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir