Primeira Liga En Çok Şampiyonluk Yaşayan Teknik Direktörler

Portekiz’in en üst ligi olarak bilinen Primeira Liga, Avrupa’nın prestijli liglerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu ligde günümüze kadar birçok teknik direktör şampiyonluk yaşamayı başardı. Fakat bu teknik direktörler arasında bazıları diğerlerine göre çok daha fazla şampiyonluk yaşamayı başardılar.

primeira liga

Teknik direktörlük günümüzde de oldukça zorlu görevlerden biri olarak kabul edilmektedir. Pek çok futbolcunun futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlüğe geçiş yaptığını biliyoruz. Ancak bir noktada teknik direktörlük tecrübe de gerektiren bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki fazla tecrübe sahibi olmasa da bazı teknik direktörlerin de önemli başarılar elde ettiklerini biliyoruz. O yüzden de belirli bir kıstas olmadığını da belirtmek gerekiyor. Primeira Liga’da da bugüne kadar oldukça önemli isimler teknik direktörlük yaptılar ve önemli başarılara imza attılar. İşte bu ligde en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörler.

Otto Gloria

Brezilyalı efsane teknik direktör Otto Gloria, Primeira Liga’da en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktördür. Ünlü teknik adam bu ligde toplamda 5 kez şampiyonluk yaşamayı başarmıştır.1917 dünyaya gelen Otto Gloria, 1986 yılında hayatını kaybetmiştir.

Jozsef Szabo

1896 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu ve teknik direktör Jozsef Szabo, Premira Liga tarihine adını yazdırmayı başaran önemli isimlerden biridir. Başarılı teknik adam kariyeri boyunca ligde toplamda 4 kez şampiyonluk yaşamayı başardı ve lig tarihinin en çok şampiyonluk yaşayan ikinci teknik direktörü oldu.

Primeira Liga 3 Kez Şampiyonluk Yaşayan Teknik Direktörler

Janos Biri

1901 yılında dünyaya gelen Janos Biri de hem bir futbolcu hem de bir teknik direktördü. Ligdeki kariyeri boyunca toplamda 3 kez şampiyonluk yaşamayı başardı. Bu bağlamda ligde üçer şampiyonluk yaşayan teknik direktörler arasına girerek lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerden biri oldu.

Lippo Hertzka

1904 yılında dünyaya gelen Macar futbolcu ve teknik direktör de kariyeri boyunca toplamda 3 kez şampiyonluk kazandı. Elde ettiği bu başarılar ile lig tarihinin önemli isimleri arasına girmeyi de başarmıştır. Avrupa’da pek çok takım ile çalışma fırsatı elde etmiş ve önemli başarılara imza atmıştır.

Randolf Galloway

1896 yılında dünyaya gelen İngiliz futbolcu ve teknik direktör Randolf Galloway de ligde 3 kez şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerden biridir. Kariyeri boyunca hem bir futbolcu ve hem de teknik direktör olarak önemli başarılara imza atan biri olmayı başardı.

  • Jimmy Hagan
  • Jorge Jesus
  • Jesualdo Ferreira
  • Artur Jorge
  • Sven Goran Eriksson
  • Bela Guttman

Bu teknik direktörler de ligde 3 kez şampiyonluk elde eden önemli isimlerdir. Genel olarak baktığımızda 3 ve daha fazla sayıda şampiyonluk kazananların eski dönemlere ait olduğunu görüyoruz. Yakın tarihte bu listeyi girmeyi başarabilen bir isim şimdilik bulunmuyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir