Pro League En Çok Sezon Oynayan Takımlar

Belçika’nın en üst ligi olarak karşımıza Pro League çıkıyor. Modern futbol tarihi açısından baktığımızda bu lig de oldukça eskilere dayanmaktadır. Bu bağlamda bugüne kadar ligde birçok takım yer aldı. Durum böyle olunca bazı sebeplerden dolayı bazı takımlar ligin kuruluş zamanlarından beri yer alırken bazıları ise sonradan yer almaya başlamıştır.

pro league

Elbette ki ilk kuruluş zamanından beri yer almanın yanında ligde kalmak da ayrı bir çaba gerektiriyor. Özellikle uzun vadede bu başarıyı sağlayabilmek her kulübün başarabileceği bir durum değil. Ancak Pro League’de bunu bazı takımlar oldukça iyi bir şekilde başardı ve çok uzun bir süre boyunca ligde yer almayı başardılar. Sizler için bu yazımızda Belçika’nın en üst liginde en çok yer alan takımları paylaştık.

Standart Liege

Pro League tarihinde en çok sezon oynayan takım Standart Liege’dir. Kulüp, lig tarihi boyunca toplamda 103 sezon oynama başarısı göstermiştir. Bu bağlamda adını lig tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Ayrıca takım Belçika kulüpleri arasında en popüler kulüpler arasında da yer almaktadır.

Antwerp FC

Çok fazla bilinmese de Antwerp FC takımı ligde en çok sezon oynayan ikinci takımdır. Kulüp bugüne kadar toplamda 101 sezon boyunca oynamıştır. Kulübün kuruluş tarihi de oldukça eskilere dayanmaktadır. İlk olarak 1880 yılında kurulduğunu biliyoruz.

Club Brugge

Tıpkı Standart Liege gibi Club Brugge da bu ligdeki en popüler takımlardan biridir. Bugüne kadar Club Brugge ligde 100 sezonda oynadı. Böylece ligde en çok sezon oynayan üçüncü takım olmayı başardılar. Ligde 17 şampiyonluğu bulunmakta olan takım bilindiği üzere 1891 yılında kurulmuştur. Ligin en köklü takımlarından biridir.

Anderlecht

1908 yılında kurulan Anderlecht takımı ise ligde en çok sezon oynayan üçüncü takımdır. Bugüne kadar kulüp, ligde 91 sezon boyunca yer almayı başardılar. Aynı zamanda ligde en çok şampiyonluğu bulunan kulüpler arasında yer almaktadır.

Gent

Gent kulübü ise ligde en çok sezonda yer alan kulüpler arasında yer alıyor. Bugüne kadar ligde toplamda 83 sezonda yer almayı başardılar. Sıralama olarak Cercle Brugge takımı ile aynı sırada yer almaktadır. Çünkü her iki takım da toplamda 83 sezon ligde yer almışlardır. Kulüp bazından ligin en köklü kulüpleri arasında yer almaktadırlar. Spor kulübü olarak 1864 yılına kadar kökleri dayansa da futbol kulübü olarak kökenleri 1900 yılına kadar dayanmaktadır.

Cercle Brugge

Gent takımı gibi Cercle Brugge takımı da lige 83 sezon boyunca yer almayı başarmışlardır. Lig tarihinin önemli takımlarından biri olarak karşımıza çıkan Cercle Brugge takımı ise bundan 123 yıl önce 1899 yılında kurulmuştur.

Beerschot VAC | Oynadıkları Sezon Sayısı: 81

Lierse | Oynadıkları Sezon Sayısı: 74

KV Mechelen | Oynadıkları Sezon Sayısı: 71

RFC Liege | Oynadıkları Sezon Sayısı: 67

Union SG | Oynadıkları Sezon Sayısı: 59

Charleroi SC | Oynadıkları Sezon Sayısı: 57

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir