Pro League En Çok Şampiyonluk Yaşayan Takımlar

Bilindiği üzere Pro League, Belçika’nın en üst ve prestijli ligi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde de pek çok ligde olduğu bazı takımların diğer takımlara nazaran daha fazla şampiyonluk elde ettiklerini görüyoruz. Elbette ki bu takımların daha fazla şampiyonluk etmelerinin de pek çok sebebi bulunuyor.

pro league

Şampiyonluk elde etmek kolay olmadığı gibi seri şampiyonluklar elde etmek de kolay değildir. Özellikle ülkelerin en üst liginde bunu başarabilmek için öncelikli olarak bazı şartları da iyi bir şekilde karşılayabiliyor olmanız gerekiyor. Avrupa da dahil olmak üzere birçok ülkede liglerde çoğunluk birkaç takımın lige hakimiyet kurduklarını görüyoruz. Bu takımlar genellikle çok fazla şampiyonluk elde ettiklerinden dolayı ezeli rakipler olarak görülüyor. Genellikle şampiyonluk mücadeleleri de bu takımlar arasında geçiyor diyebiliriz. Pro League’de de durumun az çok böyle olduğunu söylemek mümkündür. Sizler için bu yazımızda Pro League’de en çok şampiyonluk yaşayan takımları paylaştık.

Anderlecht

Belçika’nın dünya çapında en popüler olan takımlarından Anderlecht takımı ligde en çok şampiyonluk elde eden takımdır. Bu bağlamda kulübün lig tarihinde toplam 34 şampiyonluğu bulunmaktadır. İlk şampiyonluklarını 1946 – 1947 sezonunda da elde eden kulüp son şampiyonluğunu ise 2016 – 2017 sezonunda elde etmiştir. Ayrıca kulübün lig tarihi boyunca 21 ikinciliği de bulunmaktadır.

Club Brugge

Hiç şüphesiz ligin en popüler takımları arasında yer almaktadır. Club Brugge takımı ligdeki tarihi boyunca toplamda 16 kez şampiyonluk elde etmeyi başarmıştır. Bu bağlamda kulüp, lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan ikinci kulüp konumunda bulunmaktadır. Aynı zamanda lig tarihi boyunca elde ettikleri 22 ikincilikle, Pro League’de en çok ikincilik elde eden takımdır.

Royale Union Saint-Gilloise

Ligdeki diğer takımlara göre çok fazla bilinen bir takım olmasa da elde ettikleri şampiyonluklarla ligde en çok şampiyonluk elde eden üçüncü kulüptür. Ligdeki tarihi boyunca Royale Union Saint-Gilloise toplamda 11 kez şampiyon olmayı başarmıştır. Ayrıca kulüp 8 kez de ikincilik elde etmiştir.

Standart Liege

Anderlecht ve Club Brugge gibi dünya çapında tanınan kulüplerden biridir. Elde ettikleri şampiyonluklar ile ligde en çok şampiyonluğu bulunan dördüncü takım konumundadır. Bugüne kadar toplamda 10 kez şampiyonluk elde eden kulüp, 12 kez de ikincilik elde etmiştir.

K. Beerschot VAC

Elde ettikleri 7 şampiyonluk ile K. Beerschot VAC takımı ligde en çok şampiyonluk yaşayan beşinci takımdır. İlk şampiyonluğunu 1921 – 1922 sezonunda elde eden takım son şampiyonluğunu ise 1938 – 1939 sezonunda elde etmiştir.

Racing de Bruxelles | Şampiyonluk Sayısı: 6

RFC Liege | Şampiyonluk Sayısı: 5

Daring de Bruxelles | Şampiyonluk Sayısı: 5

R. Antwerp FC | Şampiyonluk Sayısı: 4

KV Mechelen | Şampiyonluk Sayısı: 4

Cercle Brugge KSV | Şampiyonluk Sayısı: 3

KRC Genk | Şampiyonluk Sayısı: 3

KSK Beveren | Şampiyonluk Sayısı: 2

RWD Molenbeek | Şampiyonluk Sayısı: 1

AA Gent | Şampiyonluk Sayısı: 1

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir