Rafa Benitez Hayatı

Özellikle bir teknik direktör olarak futbol tarihine damga vurmayı başaran Rafa Benitez, 1960 yılında İspanya’da dünyaya geldi. Agata ve Claudia isminde iki çocuğu bulunan teknik adamın eşinin adı ise Maria de Montserrat’tır. Eşi ile 1998 tarihinde dünya evine girmiştir.

rafa benitez

Babasının adı Francisco, annesinin adı ise Rosario Maudes olan teknik direktör küçüklüğünde Atletico Madrid hayranıydı. Kendisi üç kardeşten ortanca olandır.

Madrid iken henüz küçük yaşlarda Real Madrid’in futbol takımında eğitim görmeye başladı. Futbolun yanında yüzme, judo, hentbol, basketbol ve satranç gibi alanlarla da uğraşmıştır. Sonraki dönemde eğitim hayatı da spor bilimleri ile alakalı olmuştur.

Teknik direktörlük kariyerinden önce bir süre boyunca alt kategorilerde farklı takımlarda orta saha oyuncusu olarak görev aldı. Fakat yaşadığı diz sakatlığından ötürü de futbol alanında emekli olmak zorunda kalmıştır.

Rafa Benitez Teknik Direktörlük Kariyeri

1996 yılında Osasuna takımının başına geçti ve takımı çalıştırmaya başladı. Fakat burada istenilen performans alınamayınca görevinden alınmıştır. Sonrasında Extremadura takımının teknik direktörü olarak görev aldı ve takımı sonraki lig kategorisine yükseltmeyi başardı.

Valencia Kariyeri

2001 yılında teknik direktör olarak bu takıma kiralık olarak geldi. Burada Valencia ile lig şampiyonluğu yaşadı. Böylece 31 yılın ardından Valencia bu başarıyı elde etmiştir. Aradan iki sene geçti ve bir lig şampiyonluğunu daha İspanyol ekibine yaşattı. Ayrıca UEFA Kupası’nı da takıma kazandırarak kulüp tarihinin en çok şampiyonluk kazandıran teknik direktörü olmuştur. Bu açıdan Valencia için bir efsane olmuştur.

Liverpool Kariyeri

Başarılı teknik direktör elde ettiği önemli başarıların ardından Valencia’dan ayrıldı ve İngiliz ekibine transfer oldu. Onun takıma dahil olmasının ardından Luis Garcia ve Xabi Alonso gibi yetenekli İspanyol futbolcular da takımın kadrosuna dahil oldu. Henüz ilk sezonundayken Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazanmayı başarmıştır. İngiliz ekibi bu kupayı en son 1984 yılında kazanmıştı.

2005 sezonunda ise Community Shield ve FA Cup gibi kupalar kazanmayı başardı. Aynı sene Avrupa Süper Kupası’nı da kazanmayı başardılar. Sonraki yıl da yine Şampiyonlar Ligi’nde finale kadar yükseldiler. Ancak finalde Milan’a karşı kaybettiler. 2008 – 2009 sezonunda ise ligde ikinci oldular ve iki sene üst üste takım olarak puan rekoru kırdılar.

2010 yılında ise istenilen sonuçlar alınmayınca ünlü teknik direktör İngiliz ekibi ile sözleşmesini feshetmiştir.

Inter Kariyeri

Liverpool’dan ayrılmasının ardından İtalyan ekibine transfer oldu. O dönemde Jose Mourinho ise Real Madrid’e transfer olmuştu. Bu yeni kulübünden başarılı teknik adam İtalya Süper Kupası’nı kazanmayı başardı. Fakat takım ligde istenilen performansı veremeyince takımdan aynı sene ayrıldı.

Teknik direktörlük kariyerini ilerleyen dönemlerinde ise Chelsea, Napoli, Real Madrid, Newcastle ve Everton gibi takımları da çalıştırdı. Şu anda da hala Everton takımını çalıştırmaya devam etmektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir