Paul Pogba Hayatı

Son dönemlerin en çok dikkat çeken futbolcular arasında yer alan Paul Pogba, 1993 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Orta saha oyuncusu olarak görev almakta olan futbolcunun Labile Shakur isminde de bir çocuğu bulunmaktadır.

paul pogba

Profesyonel anlamda futbol kariyerinee ise ilk olarak İngiliz ekibi Manchester United ile başlamıştır. Kendisi Gineli olan Yeo ve Fassou Antoine’nin oğludur. Florentin ve Mathias isimlerden de iki kardeşi bulunmaktadır.

Çocukluk döneminde büyük bir Ronaldo hayranı olsa da futbolcu anlamak olmak istediği kişi Thierry Henry idi. Babası futbolu daha iyi öğrenmesi için ona Garrincha ve Pele gibi futbolcuların performanslarını izletmiştir.

Henüz küçük yaşlarından itibaren futbolun içinde yer almaya başladı. Genç yaşlarındayken Juventus ve Arsenal gibi büyük takımlar onunla ilgilenmeye başlamıştır.

Manchester United Kariyeri

2009 yılında İngiliz ekibi ile Paul Pogba profesyonel futbol kariyerine ilk adımını atmıştır. Fakat bu takıma gidişi beraberinde bir takım tartışmaları da getirmiştir. Yaşanan bir takım problemlerin ardına takım ile ilk maçına 2011 yılında çıkmıştır. İlk maçı ise İngiltere Kupası’ndaki Leeds United maçıdır. Sonraki dönemde de artık lig maçlarında oynamaya başlamıştır.

Juventus Kariyeri

2012 yılında ise İtalnya ekibine transfer oldu ve ilk maçını Chievo takımına karşı attı. İtalya’daki ilk golünü ise Napoli’ye atmıştır. 2013 yılında başarılı futbolcu saha içinde ilginç bir olaya imza attı. Yüzüne tokat atmasının ardından rakip futbolcunun suratını tükürmüştür.

İlk şampiyonluğunu ise Serie A liginde yaşadı. Ardoından da İtalya Süper Kupası’nı kazanmayı başardı. 2014 yılında ise İtalya Kupasını kazanmıtşır.

Fransa milli takımda ise başlangıçta alt yaş gruplarında yer aldı. 2013 U-20 Dünya Kupası’nın en iyi futbolcularından biri olarak seçilmiştir. 2013 yılında ise Fransa milli takımı ile maçlara çıkmaya başladı.

Dünya Kupası’ndaki ilk performansını ise 2014 Dünya Kupası’nda sergiledi. Burada turnuvanın en iyi genç futbolcusu seçilmeyi de başarmıştır. Fransa’nın 2018 Dünya Kupası’nda şampiyon olduğu kadroda kendisi de yer almıştır. Böylece kariyerine Dünya Kupası’na sahip bir futbolcu olarak devam etmiştir. Euro 2020 elemelerinde ise yaşanan bir sakatlıktan ötürü katılamamıştır.

Tüm bunların dışında kendisi İngiltere Lig tarihinde 6 numaralı formayı giymiş olan ilk orta saha oyuncusu da olmuştur.

Paul Pogba hiç şüphesiz kendi neslinin en iyi futbolcularından bir tanesi. Kariyeri boyunca oynadığı her takıma çok önemli katkılarda bulunan yetenekli futbolcunun dünya çapında da pek çok hayranı bulunuyor. Şu anda hala Manchester United forması giymekte olan Paul Pogba, Cristiano Ronaldo’nun da yeniden takımı dönmesi ile birlikte küçükken idol olarak gördüğü futbolcu ile aynı formayı giyme şansı elde etmiş oldu. Bu bir futbolcu hiç şüphesiz en gurur verici anlardan biridir. Henüz genç yaşlarında olan Fransız futbolcunun ilerleyen dönemlerde çok daha fazla ismini duyacağız gibi görünüyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir