Nicolas Anelka Hayatı

Bir dönem Türkiye’de Fenerbahçe takımında da oynamış olan Nicolas Anelka, Fransa’da dünyaya geldi. Kariyeri boyunca Türkiye ile birlikte İspanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin takımlarında forma giymiştir.

nicolas anelka

Futbol hayatına ilk olarak Fransa’nın Paris Saint German altyapısında başlaşmıştır. Profesyonel anlamda futbol kariyeri de yine aynı şekilde bu takımda olmuştur.

Nicolas Anelka Futbol Kariyeri

1997 yılına kadar Fransız takımı ile birlikte 10 maç boyunca oynadı. Sonrasında Arsenal takımına transfer oldu ve İngiliz takımında tam iki sezon boyunca forma giydi. Bu süreçte takım ile 65 maça çıkmış toplamda 23 gol atmayı başarmıştır.

1999 yılına geldiğimizde ise Fransız futbolcu 43 Milyon Euro karşılığında İspanyol ekibi Real Madrid’e transfer oldu. Bu o dönem için gerçekten de oldukça üst düzey bir bonservis fiyatıydı. Bu dönemde İspanyol ekibi ile UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı da başarmıştır.

Sonraki sene ise futbol hayatına başlamış olduğu PSG takımına 42 Milyon Euro gibi yüksek bir bonservis bedeli ile transfer oldu. Burada ise iki sezon boyunca forma giydi. Ardından da bir İngiliz ekibi olan Liverpool takımına transfer oldu. İngiliz ekibinde toplamda 89 lig maçına çıktı ve bu maçlarda 37 gol atmayı başardı.

2005 yılında ise Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisi olan Fenerbahçe’ye 10 Milyon Euro bonservis bedeli ile transfer oldu. Fenerbahçe ile 39 lig maçına çıktı ve sadece 14 gol attı. Türkiye’de çok fazla mutlu olamadığından ötürü de takımdan ayrıldı. Sonraki sene Fenerbahçe, Bolton Wanderers takımına 12 Milyon Euro karşılığında transfer etmiştir.

Bu takımda ünlü futbolcu o kadar üst düzey bir performans sergiledi ki İngiltere’nin en çok konuşulan futbolcularından biri oldu. İngiliz ekibinden bir buçuk sene boyunca 21 gol atmayı başarmıştır. Olağanüstü performasının ardında 20 Milyon Euro bonservis bedeliyle Chelsea takımına transfer olmuştur.

İngiliz ekibi ile UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası ve bir de lig şampiyonluğu yaşamıştır. Tüm bu süreçte ise ligde toplamda 38 gol atmayı başardı. 2012 yılında ise kulüpten ayrıldı ve Shanghai Shenhua takımına transfer oldu. Çin’e gidişinde kendisine takım arkadaşı Didier Drogba da eşilk etti. Ancak burada ödeme alamadığı için takımdan ayrıldı. O yüzden de 2013 yılında İtalyan ekibi Juventus’a transfer olmuştur. Fakat bu dönemde formu pek yerinde değildi ve o yüzden de İtalyan ekibinde çok fazla forma şansı elde edemedi. O yüzden de yine aynı sene İngiliz ekibi West Bromwich takımına transfer oldu. Artık yaşı giderek ilerlemişti ve eski formunun bir türlü yakalayamıyordu. Bu sebepten dolayı da oldukça formsuzdu. İşin sonunda futbol kariyerini bırakmıştır.

Tüm bunların ötesinde başarılı futbolcu milli takımında da oldukça iyi bir performans sergilemiştir. Kendisi 1998 Dünya Kupası’nda Fransa milli takımında görev aldı. Sonrasında Euro 2000’de de milli takım kadrosuna çağrıldı ve takıma çok önemli katkılarda bulundu. Kariyeri boyunca toplamda 69 kez milli takımda oynamış ve 14 gol atmayı başarmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir