Luis Enrique Hayatı

Futbola çok önemli katkılarda bulunan Luis Enrique hem bir futbolcu hem de teknik direktör olarak karşımıza çıkmaktadır. 1970 yılında Gijon’da dünyaya geldi ve profesyonel anlamda da ilk çıkışını 1989 yılında Sporting de Gijon Atletico takımında yapmıştır.

luis enrique

Elena Cullell ile 1997 yılına giren futbolcunun Pacho, Xana ve Sira isminde de üç çocuğu bulunmaktadır. Küçük yaşlarda futbola ilgi duyan Luis Enrique ise futbol eğitimine Sporting de Gijon’da başlamıştır. 1989 yılında ise A takıma yükselmeyi başardı ve böylece ilk lig maçına da çıkmış oldu.

Luis Enrique Futbolculuk Kariyeri

Real Madrid Kariyeri

Önceki takımındaki yeteneklerinin fark edilmesinin ardından 1991 yılında İspanyol ekibinin kadrosuna dahil oldu. Burada beş sezon boyunca Real Madrid için mücadele etti. Takımda Kral Kupası, İspanya Süper Kupası, İberia Kupası kazanmayı başarmıştır. Aynı zamanda 1995 yılında İspanyol ekibi ile lig şampiyonluğu da yaşamıştır.

Barcelona Kariyeri

Real Madrid’deki beş senelik kariyerinin ardından Luis Enrique, Katalan ekibine dahil oldu. Bu takımda da oldukça önemli başarılara imza attı. Burada kazandığı kupalar arasında iki adet  Copa del Rey, UEFA Kupa Galipleri Kupası, Avrupa Süper Kupası yer almaktadır. Aynı zamanda Barcelona ile lig şampiyonluğu da yaşamıştır.

Luis Enrique Teknik Direktörlük Kariyeri

Teknik direktör olarak kariyerinin başlangıcının ise Barcelona’nın B takımında yapmıştır. Bu takım ile 2010 senesinde ikinci lige çıkma başarısını göstermiştir.  2011 yılına geldiğimiz de ise İtalyan ekibi Roma ile anlaşmaya vardı. 2013 yılında ise Celta Vigo takımı ile çalışmaya başladı. Fakat sonraki sene bu kulüpten de ayrılmıştır. 2014 yılında ise Barcelona takımını çalıştırmaya başladı. Burada da önemli başarılara imza attı. Ünlü teknik adam 2017 yılına kadar da Katalan ekibini çalıştırmıştır. 2015 yılında Juventus ile oynanan maçı kazanarak Avrupa Kupası’nın da sahibi oldu. O sezon boyunca üç kupa daha kazanmayı da başarmıştır. Elde ettiği bu başarıların ardından sözleşmesi iki yıl daha uzatılmıştır.

Luis Enrique Özel Hayatı

Başarılı futbolcu ve teknik direktörün hayatının muhtemelen en trajik anlarından biri henüz dokuz yaşında olan kızı Xana’nın ölümüdür. Kızı kemik tümörü ile mücadele ediyordu. Bu hem kızı hem de ailesi için oldukça yıpratıcı bir süreçti. Fakat tüm çabalara rağmen kızı Xana hayatını kaybetti. 2019 yılının Ağustos ayında kızının ölüm haberini sosyal medya aracılığıyla duyurmuştur.

Kendisi iyi bir futbolcu ya da teknik direktör olmasının ötesinde oldukça iyi bir babaydı. Kızının bu yaşam savaşında daima yanında olarak ona elinden gelen tüm desteği gösterdi.

Tüm bunların ötesinde Luis Enrique başarılı bir futbolcu ve teknik direktördür. Kariyeri boyunca her iki görevinde de oynadığı takımlara çok önemli katkılarda bulunmayı da başarmış bir insandır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir