Luis Aragones Hayatı

Bir dönem Türkiye’de Fenerbahçe’de de teknik direktörlük yapmış olan Luis Aragones, 1938 yılında İspanya’da dünyaya geldi. Ardından da pek çok hayran ve birçok başarı bırakan teknik adam 1 Şubat 2014 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

luis aragones

1966 ile 1972 tarihleri arasında İspanya’da Amancio ve Garate gibi isimler ile birlikte dönemin en golcü isimlerinden biri olmayı başarmıştır.

Luis Aragones Futbolcu Kariyeri

Futbola ilk olarak ülkesinin takımlarından biri olan Getafe ile başlamıştır. Kendisi oldukça iyi bir forvet oyuncusuydu ve yeteneği kısa sürede fark edildi. Bu takımdan sonra Real Madrid takımına transfer oldu. Bu dönemde takıma pek fazla alışamadı ve sonrasında başka bir takıma kiralandı. Sonrasında Real Madrid’e tekrardan dönmüş olsa da A takımında oynayamadı.

Tüm bu olayların üzerine yine bir İspanyol ekibi olan Real Betis ile anlaşmaya vardı. Burada takımı için üç sezon boyunca mücadele etti ve ardından da Atletico Madrid takımına transfer oldu. Bu takıma çok iyi bir şekilde uyum sağladı ve İspanyol ekibi için tam 10 yıl boyunca forma giydi. Tüm bu süreçte 265 maça çıkmış ve toplamda ise 123 gol atmayı başarmıştır.

Luis Aragones Teknik Direktörlük Kariyeri

Bir futbolcu olarak kariyerine ise yine çok fazla katkıda bulunduğu Atletico Madrid’de veda etmiştir. Sonrasında ise takımının başına teknik direktör olarak geçmiş ve tam 6 sezon boyunca katkıda bulunmuştur. Bu dönemin ardından 1 sene boyunca Real Betis’in başına geçmiş olsa da sonrasında yeniden Atletico Madrid’e dönüş yapmıştır. Geri dönüşünün ardından ise takımın başında tam 5 sezon boyunca kalmış ve çok ciddi katkılarda bulunmuştur. Ardından  Barcelona’ya transfer oldu ve aynı şekilde Katalan ekibini de bir sene boyunca çalıştırdı.

Sonraki dönemlerde Luis Aragones, İspanya milli takımının da başına geçmiştir. O dönemde İspanya milli takımında Reyes yer alıyordu. Aynı şekilde rakip takımda ise Thierry Henry yer almaktaydı. Reyes ile Henry bilindiği üzere 2004 yılında Arsenal takımında birlikte oynuyordu. İkili milli takım bazında karşı karşıya gelmişlerdi. Luis Aragones ise Reyes’e ünlü futbolcu Henry’i kastederek, “O siyah pislikten daha iyi olduğunu göster” şeklinde konuşması basının dikkatinden kaçmamıştır. Bu o dönemde büyük bir sansasyon yaratmış ve Aragones’e sadece 3000 Euro para cezası verilmiştir.

Bu olayın ötesinde 2008 yılında İspanya takımı ile Avrupa Şampiyonluğu da yaşamayı başarmıştır. Oynadığı neredeyse her takıma önemli katkılarda bulunmuş bir teknik direktördür.

Fenerbahçe Kariyeri

Ünlü teknik adam bilindiği üzere Türkiye’de de teknik direktörlük yaptı. 2008 yılında Fenerbahçe’nin başına geçti. Ancak takımda istenilen performansı pek veremedi ve bunun üzerine buradaki görevinden ayrıldı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir