Jose Mourinho Hayatı

Tüm zamanların en iyi teknik direktörlerinden biri olarak görülen Jose Mourinho, 1963 yılında Portekiz’de dünyaya geldi. Profesyonel anlamda teknik direktörlük kariyerine ilk olarak 2000 yılında Benfica kulübünde başlamıştır.

jose mourinho

Ünlü teknik direktörün eşinin adı ise Matilde Faria’dır. Jose Mourinho’nun aynı zamanda Jose Mario ve Matilde isminde iki çocuğu bulunmaktadır. Kendisi Beden Eğitimi üzerine eğitim almıştır. İlk zamanlarda bir ortaokulda antrenör olarak çalışıyordu. Sonrasında Manuel Fernandez ile çalışmak amacı ile yaptığı işi bırakmıştır.

90’lı yıllarda ise Vitoria de Setubal’ın yardımcısı olarak Porto’da görev aldı. Burada kendini geliştirme fırsatı elde etti. 

Benfica Kariyeri

2000 yılına geldiğimizde ise Benfica takımının başına geçti. Bu takımda UEFA Kupası ve Portekiz Kupası kazanmayı başardı. Takımı oldukça önemli katkılarda bulunmuştur.

Chelsea Kariyeri

2004 yılında Jose Mourinho, İngiliz ekibinin başına geçti. Butakımda Carling Kupası ve İngiltere Lig Kupası’nı kazandı. İki defa Premier Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Sonrasında üst üste dördüncü lig şampiyonluğunu kazanmıştır.

Inter Kariyeri

2007 yılında Chelsea’den ayrılan teknik adam sonrasında İtalyan ekibine dahil oldu. Bu takım ile üç sezonluk bir anlaşmaya vardı. Sonraki yıl Roma’ya karşı kazandı ve böylece İtalya Süper Kupası’nı kazanmış oldu. Sonraki lig sezonundaysa Serie A şampiyonluğu elde etti.

Real Madrid Kariyeri

2010 yılında Mourinho, İspanyol ekibi Real Madrid ile 4 yıllık bir anlaşmaya vardı. Sonraki yıl ise kulüp ile Kral Kupası’nı kazanmayı başardı. 2010 yılında ise en iyi teknik direktör olarak FIFA Ballon d’Or ödülünü de kazanmayı başarmıştır. 2012 yılında ise Real Madrid kulübü başarılı teknik adam ile sözleşmesini 2016 kadar uzattı. Fakat 2013 yılında yapılan açıklama ile Mourinho ile yollar ayrıldı.

Bu ayrılığın ardından eski kulübü Chelsea’ye geri dönse de 2015 yılında kulüpten ayrılmıştır.

Manchester United Kariyeri

2016 yılında ünlü teknik direktör İngiliz ekibinin başına geçti. Bu takım ile sonraki sene UEFA Avrupa Ligi’ni kazanmayı başardı. Fakat 2018 yılının sonlarında lige kötü bir başlangıç yaptı ve sonrasında bu görevinden alındı.

Tottenham Kariyeri

2019 yılına geldiğimizde ise Mourinho başka bir İngiliz ekibi olan Tottenham’ın başına geçti. Takım ile üç sezonluğuna bir anlaşmaya vardı. Bu takımda da oldukça önemli başarılara imza attı.

Jose Mourinho Özel Hayatı

Ünlü teknik direktörün özel hayatı da futbol hayatı kadar merak ediliyor. Kendisi 1989 yılından beri Matilde Faria ile güzel bir evlilik yürütmektedir. Başarılı teknik direktör hakkında pek fazla bilinmeyen şeylerden biri de altı dil biliyor olduğudur. Fransızca, Portekizce, İtalyanca, İngilizce, Katalanca ve İspanyolca’yı konuşabilmektedir.

Her ne kadar bazı zamanlarda yapmış olduğu açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarsa da futbol anlamında bakıldığında Mourinho gerçekten de oldukça yetenekli bir teknik direktör olarak karşımıza çıkıyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir