Süper Lig 2011 – 2012 Sezonu

Süper Lig 2011 – 2012 sezonu bilindiği üzere ligin oynanan 54. sezonuydu. Ligin bu sezonunda 18 takım şampiyon olmak için büyük bir mücadele verdi. Ancak diğer sezonlardan farklı olarak bu sezonda play – off sistemi uygulanmıştır. Bu play-off sistemine göre lig bitiminde ilk dörde giren takımlar ikiye ayrılacaktı.

süper lig

Her bir takım şampiyonluk için büyük bir mücadele verdi. Genel olarak ligin bu sezonuna damga vurmayı başaran takımın Galatasaray olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca Burak Yılmaz ve Selçuk İnan da bu sezonun en iyi performans sergileyen futbolcuları arasında yer aldı. İlk defa uygulanan play-off sistemiyle de sezonun şampiyonu belirlendi. Ancak uygulanan bu sistem diğer sezonlarda uygulanmamıştır.

Süper Lig 2011 – 2012 Sezonu Şampiyonu

Uygulanan bu yeni sistem ile birlikte bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım Galatasaray oldu. Sarı kırmızılı ekip ligin bu sezonunda elde ettiği şampiyonluk ile lig tarihinde 18. şampiyonluğunu kazandı. Galatasaray ligin bu sezonunda oynadığı 34 maçta 23 galibiyet, 8 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 77 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Fenerbahçe elde ettiği 68 puan ile ligi ikinci sırada tamamlarken, Trabzonspor ise kazandığı 56 puan ile ligi üçüncü sırada bitirdi. Galatasaray ligin bu sezonunda 69 gol atarken buna karşılık olarak 24 gol yemiştir.

Süper Lig 2011 – 2012 Sezonu Küme Düşen Takımlar

Bu sezonda ligimizde üç takım küme düşmüştür. İşte Süper Lig 2011 – 2012 sezonunda küme düşen takımlar:

 • MKE Ankaragücü
 • Manisaspor
 • Samsunspor

MKE Ankaragücü ligin bu sezonunda kazandığı 11 puan ile ligi sonuncu sırada bitirdi. Manisaspor kazandığı 32 puan ile ligi 17. sırada bitirirken, Samsunspor ise kazandığı 36 puan ile ligi 16. sırada bitirdi.

Süper Lig 2011 – 2012 Sezonu Hakkında İlginç Bilgiler

 • Galatasaray ligin bu sezonunda attığı 69 gol ile sezonun en çok gol atan takımı oldu.
 • Galatasaray aynı zamanda bu sezonun en az gol yiyen takımıdır. Sarı kırmızılı ekip ligin bu sezonunda toplamda 24 gol yedi.
 • MKE Ankaragücü ise bu sezonun en çok gol yiyen takımı oldu. Ankara ekibi ligin bu sezonunda toplamda 77 gol yedi.
 • MKE Ankaragücü bu sezonda attığı 22 gol ile sezonun en az gol atan takımı oldu.
 • Trabzonspor’un futbolcusu Burak Yılmaz ligin bu sezonunda attığı 33 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.
 • Galatasaray’ın futbolcusu Selçuk İnan bu sezonda toplamda 15 asist yaptı. Bu performansı ile sezonun en çok asist yapan takımı oldu.
 • Bu sezondaki en gollü maç ise Kayserispor ile Sivasspor arasında oynandı. Oynanan bu maçı Kayserispor 6 – 2 kazandı.
 • Bu sezonda oynanan 330 maçta 860 gol atılmıştır.  
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir