Süper Lig’de Birden Çok Gol Kralı Olan Futbolcular

1959 yılından beri oynanmakta olan Süper Lig, o günden bu yana pek çok gol kralına ev sahipliği yaptı. Gol kralı olmayan başaran futbolculardan bazıları ise birden fazla gol krallığı yaşamayı başardı.

gol kralı

Süper Lig’de gol kralı olmak ve tüm sezon boyunca diğer futbolculardan daha fazla gol atıp bu başarıyı elde etmek kolay bir şey değildir. Bu oldukça yetenek gerektiren bir durumdur. Ayrıca bulunduğunuz takım ve takımdaki oyuncular ile uyumunuz da bu noktada oldukça önemlidir. Sizler için bu yazımızda Süper Lig’den birden çok gol kralı olmayı başaran futbolcuları derledik.

Metin Oktay

Hiç şüphesiz Süper Lig tarihine damga vurmayı başaran efsane futbolculardan biri de Metin Oktay’dı. Galatasaray’ın efsane oyuncusu Süper Lig kariyeri boyunca tam 6 kez gol kralı olmayı başardı. Atmış olduğu bu goller ile takımına çok önemli katkılarda bulundu. Ünlü futbolcu aynı zamanda lig tarihimizin de en çok gol atan oyuncuları arasında yer almaktadır.

Tanju Çolak

Süper Lig tarihine efsane olarak geçen futbolculardan biri de Tanju Çolak’tır. Kariyeri boyunca ligde oynadığı üç takımda gol krallığı yaşamıştır. Toplamda 5 kez gol kralı olmayı başaran yetenekli futbolcu 2 kez Samsunspor’da, 2 kez Galatasaray’da ve 1 kez de Fenerbahçe’de gol kralı olmayı başarmıştır.

Aykut Kocaman

Fenerbahçe’ye hem futbolcu hem de teknik direktör olarak önemli katkılarda bulunan Aykut Kocaman ise Süper Lig kariyeri boyunca 3 kez gol krallığı yaşamıştır. Yetenekli futbolcu tüm gol krallıklarını da Fenerbahçe takımında yaşamıştır.

Cemil Turan

Fenerbahçe tarihine damga vurmayı başaran efsane futbolculardan biri hiç şüphesiz Cemil Turan’dır. O da tıpkı Aykut Kocaman gibi kariyerinde 3 kez gol krallığı yaşamış olan futbolculardan biridir. Efsane futbolcu da yaşadığı tüm gol krallıklarını sarı lacivertli ekipte yaşamıştır.

Hakan Şükür

Hakan Şükür de Galatasaray takımında toplamda 3 kez gol krallığı yaşamıştır. Bu üç gol krallığını da üst üste elde etmiştir. 1996 – 1997, 1997 – 1998 ve 1998 – 1999 sezonlarında üst üste gol kralı olmuştur.

Alex de Souza

Fenerbahçe futbol tarihine damga vurmayı başaran efsane futbolcular arasında yer alan Alex de Souza ise takımı ile toplamda 2 kez gol krallığı yaşadı. Efsane futbolcu Süper Lig tarihinde 2 kez gol kralı olmayı başaran ilk ve tek yabancı futbolcudur. Onun dışında yabancı bir futbolcu iki defa gol krallığı yaşamamıştır.

Selçuk Yula

2013 yılında henüz 53 yaşındayken kaybettiğimiz yetenekli futbolcu Selçuk Yula da Fenerbahçe ile 2 kez gol krallığı yaşayan futbolcular arasında yer almaktadır. Yetenekli futbolcu sarı lacivertli takımla olan kariyerinde takımına çok önemli katkılarda bulunmayı başarmıştır.

Burak Yılmaz

Süper Lig’de pek çok takımda oynayan ve oynadığı her takıma önemli katkıları bulunan başarılı futbolcu da ligde 2 kez gol krallığı yaşayan oyuncular arasında yer alıyor. İlk gol krallığını Trabzonspor takımında yaşayan yetenekli futbolcu, ikinci gol krallığını da Galatasaray’da yaşamıştır.

Fethi Teper

1944 yılında dünyaya gelen bu günümüz itibariyle 77 yaşında olan ünlü futbolcu da Süper Lig kariyeri boyunca 2 kez gol kralı olmuştur. Yetenekli futbolcu ise Eskişehirspor adına iki defa gol kralı olmayı başardı.

Erhan Adatepe

MKE Ankaragücü’nün efsane futbolcularından biri olan Erhan Adatepe’de kariyeri boyunca 2 kez gol krallığı yaşayan futbolculardan biridir. Takımı ile 2 defa gol kralı olmayı başaran yetenekli futbolcu attığı goller ile takımına önemli katkılarda bulunmuştur.

Okan Yılmaz

Bursaspor bilindiği üzere tarihi boyunca Süper Lig’de 4 kez gol kralı çıkarmıştır. Okan Yılmaz da bu 4 gol krallığından ikisini elde etmiş olan futbolcudur. Yetenekli futbolcu ilk gol krallığında 23 gol, ikinci gol krallığında da 24 gol atmıştır. Günümüzde de teknik direktörlük kariyerine devam eden futbolcu aynı zamanda milli takımımızda forma giymiştir. Bursaspor’a ise ilk olarak 1998 yılında transfer olan futbolcu takımına attığı goller ile çok önemli katkılarda bulundu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir