UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi En Çok Kazanan Takımlar

2001 yılından beri oynanmakta olan UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi o günden bu yana pek çok şampiyon takıma ev sahipliği yaptı. Organizasyona genel olarak baktığımızda özellikle bazı takımların çok daha fazla başarı elde ettiklerini görüyoruz.

uefa kadınlar şampiyonlar ligi

Kadın futbolu ile ilgili organizasyonların sayısı özellikle son dönemlerde büyük bir artış gösterdi. Bunlardan biri olan UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi ilk kurulduğu günden bu yana oldukça büyük bir ilgi gördü. Kadınlar futbola daha fazla dahil olması için de özellikle bazı ülkelerde çok önemli çalışmalar yapıldı. Bu organizasyonda başarı elde eden takımların da bu anlamda çalışmalar yapan ülkelerde çıktığını görüyoruz. İşte  UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni en çok kazanan takımlar.

Lyon

Fransız ekibi her ne kadar organizasyon başlatıldıktan sonra başarı elde edememiş olsa da 2011 yılından itibaren turnuvaya damga vurmayı başardı. Elde ettiği 7 şampiyonluk ile Lyon, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin en çok kazanan takımı olmuştur. İlk şampiyonluğunu 2011 yılında elde eden Lyon, son şampiyonluğunu ise 2019 yılında elde etti.

Frankfurt

Alman ekibi ise organizasyon damga vurmayı başaran takımlardan biridir. Özellikle ilk dönemlere ciddi anlamda damga vurmayı başardılar. Elde ettikleri 4 şampiyonluk ile turnuvada en çok şampiyonluk kazanan ikinci takımdır.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2 Kez Şampiyonluk Kazananlar

Umea

İsveç takımı olan Umea iki şampiyonluk ile turnuvada en çok şampiyonluğa sahip olan takımlardan biri. Ancak Umea takımı pek çok kez finale kalsa da şampiyonluk elde edemedi. Şampiyonlukları dışında 3 kez de finale çıkma başarısı göstermiş ancak şampiyon olamamıştır. Bu bağlamda Umea turnuvanın en önemli takımlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Turbine Potsdam

Alman takımı olan Turbine Potsdam’da iki şampiyonluğa sahiptir. İlk şampiyonluğunu 2005 yılında elde eden takım son şampiyonluğunu ise 2010 yılında elde etti. Bunlara ek olarak kulüp 2006 ve 2011 yıllarında final oynama başarısı göstermiştir.

Wolfsburg

Almanya takımlarının genel olarak turnuvada önemli başarılara elde ettikleri söylemek mümkündür. Alman takımlarının toplamdaki şampiyonluk sayıları 9’dur. Ayrıca 6 kez de Alman takımları finale kalma başarısı göstermiştir. Turnuvanın 2001 yılından beri oynandığını göz önüne aldığımızda bu gerçekten de büyük bir başarı. Wolfsburg ilk şampiyonluğunu 2013, son şampiyonluğunu ise 2014 yılında elde etmiştir.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 1 Kez Şampiyonluk Kazananlar

Arsenal

İngiliz ekibi Arsenal’in bu organizasyonda bir şampiyonluğu bulunmaktadır. Kulüp, bu ligdeki ilk şampiyonluğunu 2007 yılında elde etmiştir. O dönemde kurdukları takım ile dikkat çekmeyi de başarmışlardır.

Duisburg

Yine bir Alman takımının daha şampiyonluk elde ettiklerini görüyoruz. Duisburg, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde bir kez şampiyonluk eden takımlardan biridir.

Barcelona

İspanyol ekibi ise turnuvanın son şampiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2020 – 2021 sezonunda finalde Chelsea ile karşı karşıya gelen Barcelona maçı 4 – 0 kazandı ve kupayı kazanan taraf oldu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir