UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni Kazanan Takımlar

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi, bu alanda yapılan en önemli organizasyonlar arasında yer alıyor. Her ne kadar nispeten yeni bir organizasyon olsa da 2001 yılından bu yana ligde pek çok takım şampiyon olmayı başardı.

uefa kadınlar şampiyonlar ligi

Kadınların futbola daha aktif bir şekilde katılımı maalesef erkeklere daha geç oldu. Bu durumda elbette ki tarihte pek çok toplumda yaşanan olayların büyük bir etkisi oldu. Fakat zaman içinde kadınların bu spor alanına daha çok dahil olması çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Artık dünya çapında daha fazla kadın futbola dahil oluyor ya da takip etmeye başlıyor. Turnuvaya genel olarak baktığımızda birkaç ülkenin takımlarının daha fazla şampiyonluk yaşadıklarını görüyoruz. Bu da o ülkelerin kadın futboluna ekstra bir önem verdiklerinin göstergelerinden bir tanesi. Sizler için bu yazımızda UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni kazanan tüm takımları derledik.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2001 – 2002 Sezonu Şampiyonu

Düzenlenen ilk UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin final maçında Frankfurt ile Umea IK takımları karşı karşıya geldi. Almanya’nın Frankfurt şehrinde oynana final karşılaşmasını Frankfurt 2 – 0 kazandı ve turnuvanın şampiyonu oldu. Böylece Frankfurt düzenlenen ilk UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin şampiyonu olmayı başardı. İlk sezonda toplamda 33 takım mücadele etti ve 61 maçta 320 gol atıldı. Alman futbolcu Steffi Jones attığı 9 gol ile turnuvanın gol kralı olmuştur.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2002 – 2003 Sezonu Şampiyonu

Bir önceki turnuvada finale kalma başarısı gösteren İsveç’in Umea IK takımı ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başardı. Kulüp finalde Fortuna Hjorring takımı ile karşı karşıya geldi. Finalde takımlar iki maç yaptı ve Umea IK 4 – 1 ve 3 – 0’lık galibiyetler ile şampiyon olmayı başardı. Bu turnuvaya ise toplamda 35 takım katıldı. Bu turnuvada ise Hanna Ljungberg attığı 10 gol ile bu sezonun gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2003 – 2004 Sezonu Şampiyonu

İlk sezonda finalde karşılaşan Frankfurt ve Umea takımları bu sezonda da yeniden karşı karşıya geldi. Ancak Umea bu sefer galip gelen taraf oldu ve böylece turnuva tarihindeki ikinci şampiyonluğunu elde etti. Umea takımı finalde 3 – 0 ve 5 – 0 galip gelerek kupayı kaldıran taraf oldu. Üçüncü sezonda katılan takım sayısı ise 35’ten 36’ya yükseldi. İtalyan futbolcu Chiara Gazzoli ise attığı 10 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2004 – 2005 Sezonu Şampiyonu

Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım FFC Turbine Potsdam oldu. Alman ekibi finalde İsveç ekibi Djurgarden/Alvsjö takımı ile karşılaştı. Finalde FFC Turbine Potsdam takımı 2 – 0 ve 3 – 1’lik galibiyetler alarak kupayı kazanmayı başardı. Benzer şekilde Alman futbolcu Conny Pohlers attığı 6 gol ile sezonun gol kralı olmuştur.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2005 – 2006 Sezonu Şampiyonu

Aradan geçen üç sezonun ardından Alman ekibi Frankfurt yeniden şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp, turnuva tarihinde ikinci kez şampiyonluk yaşadı. Finalde ise Frankfurt yine bir Alman takımı olan Turbine Potsdam takımı ile karşı karşıya geldi. Bir önceki sezonun şampiyonu olan Turbine Potsdam bu sezonda finale çıkma başarısı gösterse de Frankfurt ekibini geçemedi. Frankfurt final maçlarında Turbine Potsdam’ı 4 – 0 ve 3 – 2’lik skorlar ile yenerek kupayı kaldıran taraf oldu. Bir önceki sezonda da gol kralı olmayı başaran Connie Pohlers bu sezonda da attığı 8 gol ile gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2006 – 2007 Sezonu Şampiyonu

Bu turnuvada ise İngiliz ekibi Arsenal finalde Umea takımını mağlup ederek kupayı kazandı.. Böylece ilk kez bir İngiliz takımı kupayı kazanmış oldu. Arsenal finalde Umea takımı ile kendi sahasında oynadığı maçta 0 – 0 kaldı. Deplasmanda oynanan maçı 1 – 0 kazanan Arsenal kupanın da sahip oldu. İsveçli futbolcu Hanna Ljungberg ise attığı 7 gol ile bu sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece başarılı futbolcu bu turnuvada ikinci kez gol kralı oldu.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2007 – 2008 Sezonu Şampiyonu

Bir sezonluk aranın ardından Frankfurt takımı yeniden kupayı kaldırdı. Finalde ise yeniden Umea takımı ile karşı karşıya geldiler. Frankfurt kendi sahasında oynanan maçı 3 – 2 kazanırken, deplasmanda oynadığı maçta 1 – 1 berabere kaldı ve böylece kupanın sahibi oldu. Bir önceki sezonda da final oynayan Umea takımı yine ikinci oldu. Alman futbolcu Connie Pohlers ve Brezilyalı futbolcu Marta attıklar 5’er gol ile turnuvanın gol kralı oldular. Connie Pohlers bu sezonda da gol kralı olmayı başararak UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi tarihinde üçüncü kez gol kralı oldu. Böylece turnuva tarihinin en çok gol kralı olan ismi oldu.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2008 – 2009 Sezonu Şampiyonu

Bu turnuvaya toplamda 43 takım katıldı ve bu takımlar arasında şampiyon olmayı başaran takım Alman ekibi FCR 2001 Duisburg takımı oldu. Finalde Zvezda 2005 Perm takımı ile karşı karşıya gelen kulüp, kendi evindeki final maçında 0 – 0 berabere kalırken, deplasmandaki maçı 6 – 1 kazandı ve kupayı kaldıran taraf oldu. Zvezda 2005 Perm finale kalarak turnuvada finale kalan ilk Rus takımı olmuştur. Turnuva boyunca ise toplamda 68 maç oynandı ve 435 gol atıldı. Alman futbolcu Inka Grings ise attığı 7 gol ile turnuvanın gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2009 – 2010 Sezonu Şampiyonu

Aradan dört sezon geçti ve Turbine Potsdam yeniden turnuvanın şampiyonu olmayı başardı. Böylece Alman ekibi tarihinde ikinci kez şampiyon oldu. Finalde, Fransa’nın Lyon takımı ile karşı karşıya gelen kulüp maçın kazanan tarafı olmayı başardı. Lyon ise ilk defa finale kalan bir Fransız takımı oldu. Bu turnuvaya ise toplamda 53 takım katıldı ve oynanan 103 maçta 428 gol atıldı. İsviçreli futbolcu Vanessa Bürki ise attığı 11 gol ile turnuvanın gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2010 – 2011 Sezonu Şampiyonu

Bir önceki sezonda final oynayan ancak turnuvayı ikinci sırada bitiren Lyon takımı bu sezonda şampiyonluk yaşamayı başardı. Böylece bu turnuvanın tarihinde ilk kez bir Fransız kulübü şampiyon oldu. Kulüp, finalde Turbine Potsdam takımı ile karşı karşıya geldi. Final maçını 2 – 0 kazanan Lyon kupayı kazanmayı başardı. Ligin bu sezonunda toplamda 51 takım yer aldı ve oynana 103 maçta toplamda 473 gol atıldı. Alman futbolcu Inka Grings ise attığı 13 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2011 – 2012 Sezonu Şampiyonu

Fransız ekibi Lyon kurduğu kaliteli takım ile iyi bir performans sergiledi ve bu sezonda da şampiyon olmayı başardı. Böylece UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi tarihindeki ikinci şampiyonluğunu elde etti. Finalde Frankfurt ekibiyle karşı karşıya gelen Lyon maçı 2 – 0 kazanarak kupayı evine götüren taraf oldu. Bu turnuvada ise toplamda 54 takım yer aldı. Fransız futbolcular Camille Abily ve Eugenie Le Sommer attıkları 9’ar gol ile sezonun gol kralı olmayı başardılar.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2012 – 2013 Sezonu Şampiyonu

Alman ekibi Wolfsburg takımı ise bu sezonun şampiyonu olan taraf oldu. Böylece Wolfsburg tarihindeki ilk şampiyonluğunu da elde etti.  Lyon takımı bu sezonda da finale kalmayı başardı ancak Alman ekibine yenilince turnuvanın ikincisi oldu. Finalde Lyon’u 1 – 0 yenmeyi başaran Wolfsburg turnuvanın şampiyonu olmayı başardı. Romanyalı futbolcu Laura Rus ise attığı 11 gol ile sezonun gol kralı olan futbolcusu oldu.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2013 – 2014 Sezonu Şampiyonu

Wolfsburg bu sezonda da şampiyon olmayı başardı ve tarihinde ikinci kez bu kupayı kaldırdı. Finalde İsveç’in Tyresö takımı ile karşılaşan kulüp maçı 4 – 3 kazanarak şampiyon oldu. İsveçli futbolcu Milena Nikolic ise attığı 11 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Bu sezonda turnuvaya katılan takım ise sayısı ise 54’tür.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2014 – 2015 Sezonu Şampiyonu

Aradan geçen altı sezonun ardından Frankfurt takımı yeniden şampiyon olmayı başardı. Böylece tarihlerindeki dördüncü şampiyonluklarını elde ettiler. Fransız ekibi PSG ise ilk kez finale kaldı. Ancak finalde Frankfurt, PSG’yi 2 – 1 yendi ve kupanın sahibi oldu. Turnuva boyunca toplamda 109 maç oynandı ve bu maçlarda toplamda 437 gol atıldı. Alman futbolcu Cella Sasic attığı 14 gol ile turnuvanın en çok gol atan futbolcusu oldu.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2015 – 2016 Sezonu Şampiyonu

Üç sezonun ardından Fransız ekibi Lyon, Alman takımlarının şampiyonluk hakimiyetine son verdi ve yeniden şampiyon oldu. Fransız ekibi böylece tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu elde etti. Finalde Wolfsburg takımı ile karşılaşan Lyon maçı kazanmayı başardı ve kupayı kaldıran taraf oldu. Ligin bu sezonunda oynanan 109 maçta toplamda 421 gol atıldı. Norveçli futbolcu Ada Hegerberg attığı 13 gol ile turnuvanın en çok gol atan futbolcusu olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2016 – 2017 Sezonu Şampiyonu

Ligin bu sezonu da Fransız takımları için oldukça verimli geçti demek doğru olacaktır. Çünkü finalde iki Fransız takımı karşı karşıya geldi. Lyon ile PSG finalde karşı karşıya geldi ve Lyon kazanan taraf oldu. Böylece kulüp, turnuva tarihinde dördüncü kez şampiyon oldu. Turnuvada oynanan 115 maçta ise toplamda 452 gol atıldı. Hırvat futbolcu Zsanett Jakabfi ve Hollandalı futbolcu Vivianne Miedema attıkları 8’er gol ile turnuvanın en çok gol atan futbolcuları olmayı başardılar.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2017 – 2018 Sezonu Şampiyonu

Lyon takımı bu döneme kurmuş olduğu takımıyla damga vurmayı başardı ve bu sezonun da şampiyonu olarak tarihindeki beşinci şampiyonluğunu elde etti. Finalde Alman ekibi Wolfsburg ile karşı karşıya gelen Lyon maçı 4 – 1 kazanarak şampiyon olmayı başardı. Turnuva boyunca toplamda 121 maç oynandı ve toplamda 448 gol atıldı. Ada Hegerberg bu sezonda attığı 15 gol ile kariyerinde ikinci kez turnuvanın gol kralı olmayı başardı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2018 – 2019 Sezonu Şampiyonu

Turnuvanın bu sezonunda da Lyon takımı şampiyon olmayı başardı. Böylece tarihlerindeki altıncı şampiyonluğu elde ederek UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi tarihinde en çok şampiyon olan kulüp oldular. Finalde Barcelona ile karşı karşıya gelen Lyon maçı 4 – 1 kazanarak kupanın sahibi olmayı başardı. Turnuva boyunca 121 maç oynandı ve bu maçlarda toplamda 471 gol atıldı. Danimarkalı futbolcu Pernille Harder attığı 8 gol ile turnuvanın en çok gol atan oyuncusu oldu.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2019 – 2020 Sezonu Şampiyonu

Lyon lige öyle bir hakimiyet kurdu ki bu sezonun da şampiyonu olarak yedinci şampiyonluğunu elde etti. Kulüp bu finalde ise Alman ekibi Wolfsburg ile karşı karşıya geldi. Final maçını Lyon 3 – 1 kazandı ve kupanın sahibi oldu. Turnuva boyunca toplamda 115 maç oynandı ve 490 gol atıldı. Düzenlenen bu turnuvada yaşanan Covid – 19 salgınından ötürü pek çok maç da ertelenmiştir.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2020 – 2021 Sezonu Şampiyonu

Fransa ve Almanya takımları oldukça uzun bir süre boyunca lige hakim olmuşlardı. Ancak ligin oynanan bu son sezonunun finalinde İspanya takımı Barcelona ve İngiltere takımı Chelsea karşı karşıya geldi. Final maçını ise Barcelona 4 – 0 kazandı ve turnuvayı kazanan takım oldu. Turnuvanın en çok gol atan futbolcuları ise 6’şar gol ile Barcelona takımından Jennifer Hermoso ve Chelsea takımından Fran Kirby oldu. Bu sezonda ise toplamda 89 maç oynandı ve bu maçlarda 318 gol atıldı.

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2021 – 2022 Sezonu Şampiyonu

Ligin bu sezonu ise günümüzde hala oynanmaktadır. Şu anda çeyrek finale kalan takımlar belli olsa da henüz maçlar oynanmadı. Ancak ilerleyen dönemlerde turnuvanın şampiyonu belli olduğunda ayrıntıları sizlerle paylaşacağız. İşte şu anda turnuvada çeyrek finale kalan takımlar;

  • Barcelona
  • Real Madrid
  • Arsenal Wolfsburg
  • Lyon
  • Juventus
  • Bayern Münih
  • PSG
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir