Ülkelere Göre UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kazananları

Kadın futbolu her geçen gün daha popüler bir hale gelmeye başladı. Özellikle son dönemlerde bazı ülkeler bu alanda önemli çalışmalar yapmaya başladılar. Bilhassa Avrupa’daki ülkelerin bu anlamda yatırımlar yaptığını görüyoruz. Durum böyle olunca UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi şampiyonları da buradan çıkmaya başladı.

uefa kadınlar şampiyonlar ligi

2001 yılından itibaren oynanmaya başlayan UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi günümüzde de oynanmaya devam ediyor. Şu ana kadar dünya üzerinde kadın futboluna en çok ilgi gösteren ve bu anlamda en çok çalışmalar yapan ülkelerin de Avrupa ülkeleri olduğunu biliyoruz. İşte ülkelere göre UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni kazananlar.

Almanya

Alman takımlarının organizasyona tam anlamı ile damga vurduğunu söylemek mümkündür. Bugüne kadar Almanya takımları 9 şampiyonluk elde etmeyi başardı. UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni en çok kazananlar Almanya takımları oldu. Ayrıca Alman takımları toplamda 6 kez final, 7 kez de yarı final oynama başarısı elde etmiştir. Bu bağlamda şampiyon olan takımlar ve elde ettikler şampiyonluk sayıları ise şu şekildedir:

Frankfurt | Şampiyonluk Sayısı: 4

Wolfsburg | Şampiyonluk Sayısı: 2

Turbine Potsdam | Şampiyonluk Sayısı: 2

Duisburg | Şampiyonluk Sayısı: 1

Fransa

Almanya’nın ardından en çok şampiyon çıkaran ülke Fransa’dır. Fransa aynı zamanda turnuvada en çok şampiyonluk kazanan takıma da ev sahipliği yapmaktadır. Organizasyon boyunca Fransa’dan şampiyonluk kazanan bir takım çıkmıştır. Lyon bu bağlamda elde ettiği 7 şampiyonluk ile turnuvanın en çok şampiyonluk kazanan takımıdır. Bir takımın bu kadar çok şampiyonluk elde etmesi elbette ki oldukça büyük bir başarı. Lyon’un bu şampiyonlukları Fransa’yı da UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni en çok kazanan ülkeler arasına yerleştirmiştir. Bugüne kadar Fransa takımları 4 kez final oynarken, 6 kez de yarı final oynama başarısı göstermiştir.

Lyon | Şampiyonluk Sayısı: 7

İsveç

İsveç takımları arasında ise en öne çıkan takım hiç şüphesiz Umea’dır. Umea takımı özellikle ligin ilk dönemlerine damga vurmayı başardı. Toplamda 2 kez şampiyonluk elde eden Umea, 3 kez de final oynadı. İsveç takımları bugüne kadar 5 kez final oynarken, 4 kez de yarı final oynama başarısı göstermiştir.

Umea | Şampiyonluk Sayısı: 2

İngiltere

Genel olarak baktığımızda Almanya ve Fransa takımlarının başarılarını görsek İngiltere takımlarından Arsenal de turnuvada şampiyonluk kazanmayı başardı. Bu bağlamda Arsenal, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde bir kez şampiyon olma başarısı göstermiştir.

Arsenal | Şampiyonluk Sayısı: 1

İspanya

Barcelona, İspanya adına şampiyonluk kazanan tek takımdır. Aynı zamanda da günümüz itibariyle UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin de son şampiyonudur. Bu bağlamda İspanya takımlarının bir şampiyonluğunu olduğunu belirtmek mümkündür.

Barcelona | Şampiyonluk Sayısı: 1

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir