Alexis Sanchez Hayatı

Dünyaca ünlü futbolcu Alexis Sanchez 1988 tarihinde Şili’de dünyaya geldi. Günümüzün en yetenekli santraforlarından biri olarak görülen futbolcu şu anda İtalya’da Inter takımının formasını giymektedir.

alexis sanchez

Şili milli takımında da pek çok kez forma giyen futbolcu milli takımıyla da önemli başarılara imza atmayı başardı. Kendisi oldukça iyi bir oyun kurucudur. Kendine has top sürme yeteneği sayesinde her kulübün takımında görmek istediği santraforlardan biridir. Kendisi İtalya’nın önemli gazetelerinden biri tarafından İtalya Ligi’nin en iyi futbolcusu ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca FIFA’nın hazırlamış olduğu dünyanın en hızlı futbolcuları listesinde ilk 10’a girmeyi de başarmıştır.

2006 senesinde yetenekli futbolcu Colo Colo kulübüne kiralık olarak geldi. Şili futbolunu çok iyi biliyordu ve burada oldukça iyi performanslar sergiledi. O dönemde pek çok önemli kulüp de onun yeteneğinin farkına vardı ve kulüplerine katmak için talepte bulundular.

Oynamış olduğu ilk Güney Amerika Kupası turnuvasında finale kadar ulaşmayı başardı. Sonraki sezonda ise Copa Libertadores’e katıldı. Bu turnuvada toplamda 7 maça çıkmış ve 3 gol atmayı başarmıştır.

River Plate Kariyeri

Yetenekleri iyice fark edilmeye başlandı ve bunun sonucunda da Arjantin’in önemli takımlarından biri olan River Plate takımına transfer oldu. Burada henüz ilk haftalarında iki gol atmayı ve üç asist yapmayı başarmıştı. Fakat kendisine maç esnasında yapılan sert bir müdahalenin ardından bilek bağları koptu ve 3 ay boyunca sahalardan uzak kaldı. Bu sebepten dolayı 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nı da kaçırmıştır.

Udinese Kariyeri

2010 yılına geldiğimizde ise İtalya’nın Udinese takımına transfer oldu. Bu takımda 31 maçta 12 gol atmayı başarmıştır. Oldukça iyi bir performans sergilemiş olduğu bu dönemde Juventus, Barcelona, Chelsea, Real Madrid ve Manchester United gibi büyük takımlardan teklifler aldı. Tüm bu gelişmelerin ardından ise kendisi Barcelona’ya transfer oldu.

Barcelona Kariyeri

Barcelona’daki kariyeri boyunca oldukça önemli başarılara imza attı. 2011 Kulüpler Dünya Kupası, 2011 Avrupa Süper Kupası, 2 İspanya Süper Kupası ve 1 La Liga şampiyonluğu gibi başarılar elde etti.

Barcelona taraftarının onunla ilgili en unutamadığı anlardan biri ise Real Madrid ile oynanan maçta olmuştur. Kendisi 2013 yılında oynanan bu maçta yedekteydi. Ancak sonradan oyuna girdi ve bireysel olarak kendi çabası ile golü atmayı başardı. Bu gol sayesinde o dönemde kendisine getirilen eleştirilerden de bir anlamda kurtulmuş oldu.

Arsenal Kariyeri

2014 yılında ise başarılı futbolcu Arsenal takımına transfer oldu. 38 Milyon Euro’luk transfer ücreti ile kendisi en pahalı Şilili futbolcu olmayı da başarmıştır. Bu dönemde ligde toplamda 25 gol attı ve sezonun en iyi oyuncusu seçilmeyi başardı.

Sonraki dönemde ise Manchester United takımında top koşturdu. Bu dönemde ise takıma oldukça önemli katkıları oldu. Günümüzde ise yetenekli futbolcu Alexis Sanchez, Inter takımında oynamaktadır.

Şili Milli Takımı

Ünlü futbolcu küçük yaşlardan itibaren milli takımda oynamaya başladı. 2007  yılında Kanada’da düzenlenen U-20 Dünya Kupası’na katıldı ve burada üçüncü olmayı başardılar. Kendisi sonraki dönemde ise 2010 Dünya Kupası, 2011 Copa America, 2014 Dünya Kupası gibi önemli turnuvalarda milli takımına katkılarda bulundu.

2015 senesinde milli takımı ile Copa America’nın şampiyonu olmayı başardı. Bu turnuvada Şili ilk defa şampiyonluk yaşamıştır.

Tüm bunların yanı sıra Alexis Sanchez oldukça ilginç bir rekorun da sahibidir. İngiltere, İspanya ve İtalya liglerinde hat-trick yapmayı başarmış olan tek futbolcudur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir