Arjantin’in En İyi Futbolcuları

Arjantin hiç şüphesiz futbol denilence akla gelen ilk ülkeler arasında yer alıyor. Futbol tarihi geçmişine baktığımızda da bu ülkenin futbol alanında ne kadar çok başarısı olduğunu da görüyoruz. Bu başarıların yanında ülke dünya çapında efsane olmuş bazı futbolculara da ev sahipliği yaptı.

arjantin

Bu futbolculardan bazıları direkt olarak aklınıza geliyordur muhtemelen. Ancak o futbolcuların yanında sizlerle diğer futbolcuları da paylaşacağız. İşte Arjantin’in en iyi futbolcuları.

Lionel Messi

Ünlü futbolcu kimilerince dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor. Kariyerine tanıklık edebildiğimiz futbolcular arasında yer alıyor ve kendine has futbolu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Akıl dolu çalımları, pasları ve şutları ile son dönemin hiç şüphesiz en iyi futbolcuları arasında yer alıyor.

Efsane futbolcu kariyerinde pek çok rekora da imza attı. Mesela bir sezon içinde 50 gol attı. Böylece bir sezon içinde en çok gol atan futbolcu rekorunu da kırmış oldu. Kendisi aynı zamanda milli takımının en çok gol atan futbolcusu olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Maradona

Dünya çapında futbol alanında büyük etki yaratmayı başarmış olan efsane futbolcu Maradona, Messi ile birlikte Arjantin’in en ünlü futbolcusu. Kendine has oyun stili, aşırı hızlı çalımları ve attığı goller ile hala konuşulmaya devam eden bir futbol efsanesidir. Özel hayatıyla ilgili bazı tartışmalarla da gündeme gelmiş olsa da futbol alanında hiç şüphesiz en iyilerden hatta belki de en iyisiydi. İngiltere’ye karşı yarı kafa yarı elle attığı gol ise hala gündemde olan goller arasında yer alıyor. Bu gole Tanrı’nın Eli ismi verilmişti.

 Alfredo Di Stefano

1926 senesinde dünyaya gelen futbolcu, futbol tarihinin en yetenekli futbolcularından bir olarak görülüyor. Real Madrid formasını tam 11 sezon boyunca giymiş ve kulübünün dünya çapında bir ün kazanmasında oldukça etkili olmuştur. Ünlü futbolcu ard arda 5 Avrupa şampiyonluğu, 1 kıtalar arası şampiyonluk, 2 Copa de America dahil olmak üzere daha pek çok şampiyonluk ve ödül kazanmayı başardı.

 Mario Kempes

Bu futbolcu her ne kadar diğer futbolcular kadar çok iyi bir kariyere sahip olmasa da ülkesinin kaderini değiştiren futbolcu olarak tarihe geçmiştir. 1978 Dünya Kupası’nın kazanılmasında en büyük katkıyı yapan futbolcular arasında yer alıyordu.

 Turnuvada futbolcu tam altı gol attı ve finalde de öne çıkan isimdi. Böylece onun büyük katkıları ile Arjantin, Dünya Kupası’nı kazandı.

Hernan Crespo

1975 senesinde dünyaya gelen ünlü futbolcu 19 senelik futbol kariyeri boyunca toplamda 300 gol atmayı başardı. Kendisi Arjantin milli takımının en golcü futbolcularından biridir. Ülkesi adına 35 gol atmayı başarmıştır. 2000 senesinde Lazio’ya transfer olmuştu ve o dönemde yapılan bu transfer onu o dönemde dünyanın pahalı futbolcusu yaptı. O sezonda takımı için ligde 26 gol attı ve gol kralı oldu. 

Claudio Caniggia

Ünlü futbolcu ülkesinin ilk büyük kulübü olan Boca Juniors ve River Plate kulüplerinde oynadı. Ünlü futbolcu ülkesi adına üç Dünya Kupası’nda da oynadı. Zaman içinde kendine has futbolu ile artık bir idol haline geldi.

Gabriel Baptista

 Arjantin’in en iyi forvetlerinden biri olarak görülen futbolcu defans oyuncularının korkulu rüyalarından biriydi. İtalya’da oldukça iyi bir kariyere imza attı ve oranın futbol tarihine adını yazdırmayı başardı.

İtalya’da Fiorentina takımında mücadele etti ve burada üç sezon içerisinde toplam 45 gol atmayı başardı. Kendisi ayrıca Arjantin’in en golcü futbolcularından biridir. 77 maçta tam 45 gol atmayı başarmıştır. Bunun yanında 1994 ve 1998 kupalarında üç gol atmış olan ilk oyuncu olmuştur.

Daniel Pasarella

Ünlü futbolcu hücum alanında olmasa da savunma alanındaki efsane futbolculardan biridir. Fakat kendisi serbest vuruşlar ve kornerlerden kayda değer sayıda goller attı.

Kendisi Arjantin için de oldukça değerli bir futbolcudur. Bir defans futbolcusu olmasına rağmen 298 maçta 99 gol atmayı başarmıştır. Ayrıca ülkesi adına çıktığı 70 maçta ise 22 gol atmayı başardı.

Omar Sivori

Kendi döneminin en yetenekli futbolcularından biri olarak görülen futbolcu kariyeri süresince Arjantin başta olmak üzere İtalya futbol tarihine çok önemli katkılarda bulundu.

River Plate’de sergilemiş olduğu performans ile ülkesinde büyük bir popülerlik elde etti. Ülkesi adına pek çok başarıda katkıda bulundu. Sahip olduğu yetenek tamamen kendine hastı ve adını futbol tarihine altın harflerle yazdırdı.

Javier Zanetti

Kendisi milli takımı adına pek çok rekora imza attı. Milli takımının yanı sıra Inter Milan takımının da en iyi futbolcularından biri olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir