Avrupa’nın En İyi 10 Futbol Takımı

Avrupa futbol konusunda dünya çapında üne sahip olmuş kıtalardan biridir. Bu kıtada futbolun büyük bir önemi vardır ve o yüzden de çok fazla kulüp efsane haline gelmiştir. Özellikle Avrupa’daki bazı ülkelerin takımları dünya çapında büyük bir üne sahip oldular.

avrupa'nın en iyi

Bu kulüpler zaman içinde o kadar büyük bir hale geldiler ki artık birer dünya kulübü haline geldiler ve dünya çapında da taraftarlar toplamaya başladılar. Durum böyle olunca dünyanın dört bir yanında yetenekli futbolcular bu kulüplerde oynamak istediler. Bu kulüpler tarihlerinde çok önemli başarılara imza attılar ve adlarını futbol tarihine yazdırmayı başardılar.

Sizler için Avrupa’nın en iyi 10 futbol takımı konusunu derledik.

Real Madrid

İspanyol kulübü Real Madrid dünyanın en bilinen futbol kulüpleri arasında yer almaktadır. Pek çok açıdan dünyanın en zengin ve başarılı kulüplerinden biridir.

Ulusal anlamda 32 İspanyol şampiyonluğu olmak üzere 68 ana kupası bulunmaktadır. 11 defa da UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başardılar. Ayrıca 4 FIFA Dünya Kulüpler Kupası ve 2 de UEFA Kupası kazanmayı başardılar. Bunun yanında da pek çok başarıya imza atan kulüp futbol alanında önemli rekorlara imza attı. Bu alanda pek çok ilke de imza attılar ve bu onları Avrupa’nın en iyi futbol takımları arasında yapıyor.

Benfica

Her ne kadar bu Portekiz ekibi günümüzde çok fazla popüler olmasa da 35 şampiyonluk ile en çok ulusal şampiyonluk kazanan kulüplerden biridir. Portekiz Kupası’nı da tam 25 defa kazanmayı başardılar. Avrupa Kupası’nı da iki defa kazanmayı başarmışlardır.

 Barcelona

Real Madrid ile birlikte dünyanın en popüler futbol takımlarından biridir. Avrupa futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden biri olan Barcelona bugüne kadar dünyanın en iyi ve yetenekli oyuncularını bünyesinde barındırmayı başardı.

 Takım 5 defa UEFA Şampiyonlar Ligi, 24 şampiyonluk, 27 defa İspanya Kupası, 3 defa UEFA Kupası ve 2 defa da FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı kazandılar.

Ajax

 Hollanda ekibi kendi ülkesinde elde etmiş olduğu başarıların yanında aynı zamanda Avrupa’da da çok önemli başarılara imza attı. 4 defa UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 defa UEFA Kupası ve 18 Hollanda Kupası kazanmayı başardılar. Hollanda Ligi’nde ise 33 defa şampiyon olmayı başardılar.

Bayern Münih

Alman ekibi futbol alanında pek çok başarıya ve rekora sahiptir. Kayda değer bir şekilde 53 büyük kupayı kazanmayı başardılar. Bundesliga’da 26 defa, Almanya Kupası’nda ise 18 kez şampiyonluk yaşadılar. Bunların yanında 5 defa UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 defa UEFA Kupası ve 3 defa da FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı kazanmayı başardılar.

 Juventus

İtalyan ekibi tarihi boyunca 50 büyük kupayı kazanmayı başardı. Seria A’da 32 şampiyonluk yaşadılar ve 11 defa da İtalya Kupası’nı kazandılar. Bunların yanında 2 defa UEFA Şampiyonlar Ligi, 3 UEFA Kupası ve 2 FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nı kazandılar. Bir dönem yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelse de kulüp zaman içinde kendisini toparlamayı başardı.

 Porto

Portekiz ekibi tarihi boyunca 47 büyük kupayı kazanmayı başardı. Hem kendi liginde hem de Avrupa’daki önemli kupalarda önemli başarılar elde etti. 27 defa Portekiz Ligi şampiyonluğu yaşamayı başardılar. Bunun yanında 2 defa UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2 UEFA Kupası kazandılar.

 Liverpool

İngiliz ekibi tarihi boyunca 41 büyük kupayı kazanmayı başardı. Kupa bakımından en büyük rakiplerinden biri olan Manchester United’ın üzerinde olmasının sebebi ise Avrupa’da daha fazla kupa kazanmış olmasıdır. 18 defa Premier Lig şampiyonluğunu yaşayan takım bunun yanında 7 defa da FA Kupası’nı kazanmayı başardı. Ayrıca 8 Lig Kupası’nın yanında 5 Avrupa Kupası ve 3 UEFA Kupası kazandılar.

Manchester United

Manchester United, İngiltere’nin dünya çapında en çok tanınan kulüpleri arasında yer almaktadır. Efsane kulüp elde ettiği başarıların yanı sıra çok önemli futbolcuları da dünya futboluna kazandırdı. Bunun yanında bünyelerinde Alex Ferguson gibi çok önemli bir teknik direktörü de barındırdılar. 20 lig şampiyonluğu yaşayan ekip 41 büyük kupayı da başardı. Bunun yanında 12 FA Kupası, 4 lig kupası ve 3 UEFA Şampiyonlar Ligi de kazandı.

Milan

İtalyan ekibi de Avrupa’nın en iyi futbol kulüpleri arasında yer alıyor. 34 büyük kupayı kaldırmayı başaran kulüp bünyesinde çok önemli futbolcuları da barındırdı. Seria A’da 18 şampiyonluk yaşayan ekip 7 defa da UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kazandı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir