Bir Futbolcunun Hayat Tarzı

Futbol dünyanın en popüler sporlardan biri ve bu sporun yoğun bir şekilde günlük hayatın içinde olduğu ülkelerde de çocukların en büyük hayali futbolcu olmak. Hayatta hayali kurulan bir şeyi tutkulu bir şekilde yapmak paha biçilemez bir durumdur.

hayat tarzı

Her ne kadar bir futbolcunun hayat tarzını az çok biliyor olsak da aslında sadece bize sunulanı görüyoruz. Bunun daha derininde yatan daha pek çok faktör olduğunuz bazen atlayabiliyoruz. Her meslekte olduğu gibi futbolculuğun da kendi için bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Eğer böyle bir hayaliniz varsa bunların ne olduğunu bilmek size ilerleyen dönemlerde fayda sağlayabilir.

Ancak kendilerini tutkulu bir şekilde bu spor adamış olan kişilerin hikayesi bir takıma ait olmak ile bitmez. Sonrasında ise daha pek çok hedefin olduğu bir hayat tarzı oluştururlar. Bunu ise pek çok futbolcu istese de aslında çok azı başarabiliyor.

Dışarıdan bakıldığında futbolcuların parıltılı hayatlarında en çok dikkat çeken şeyler onların ne kadar büyük paralar kazandığı, hangi lüks arabalara bindiği gibi durumlardır. Fakat bunlar genelde medyanın bize göstermek istediği kısımdır. İşin diğer yüzünü genelde bize göstermezler.

Böyle bir yola girmek beraberinde büyük bağlılığı ve fedakarlıkları da beraberinde getirir. Ayrıca futbolcuların vücutlarına çok iyi bir şekile bakmaları, takım halinde antrenmanlara katılmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca kötü alışkanlıklardan da uzak durmaları beklenmektedir. Çünkü tüm bunları oyuncunun performansını önemli ölçüde etkileyebilir.

Futbolcuların genelde yoğun tempoda geçen bir hayat tarzları vardır. Bu yüzden de kendilerine yardım edecek ve tavsiyelerde bulunacak olan pek çok uzmanla çalışırlar. Günlük hayatımızda bizlerin yapmış olduğu en ufak işler için bile uzmanlar ile çalışırlar. Bu sayede kendilerini eğitimlerine çok daha iyi bir şekilde adayabilmektedirler.

Futbol ile alakalı uzmanların dışında avukatlar, imaj danışmanları, mali müşavirler ve daha pek çok uzmanla da çalışırlar. Gerektiğinde diksiyon dersleri de almaktadırlar. Özellikle bazı futbolcular medyanın daha çok dikkatini çeker. Bu tarz futbolcular röportaj verdikleri için o esnada nasıl davranacaklarını ve konuşacaklarını bilmeleri gerekir. Genellikle bu konuda genç yaşlarda kulüpler onlara eğitim vermektir. Ayrıca dilini bilmediğiniz bir ülkede futbol oynuyorsanız o ülkenin dilini öğrenmeniz için kurslar almanız da pek çok açıdan size katkı sağlayacaktır.

Ayrıca her futbolcunun çalışmakta olduğu menajerler bulunmaktadır. Bu menajerlerin görevi ise futbolcuya oynayabileceği kulüp bulmak, kulüpte kalmak adına resmi işleri yönetmek ve avukat ile  birlikte sözleşmeleri görüşmek için görevlidir.

Benzer şekilde de imaj danışmanları, vergi memurları da oyuncunun ihtiyaç duyduğu hizmetleri bulmaktan sorumludur. İmaj danışmanları ise aynı zamanda reklam alanında yoğunlaşırlar. Bir anlamda oyuncunun medya önündeki imajıyla ilgilenir. Aynı zamanda o da oyuncunun bir marka ile sözleşme imzalaması durumunda yüzde alabilmektedir. Markalar ile işbirliği yapma konusunda imajın çok büyük bir önemi vardır. İyi imaj danışmanı da bunu sağlayabilecek olan kişidir.

Bunlar ile birlikte kazanmış oldukları paraları nelere, nasıl yatırım yapacaklarını söyleyen bazı uzmanlarla da çalışırlar. Böylece futbolcu spor alanı dışında da yatırım yaparak para kazanmaya çalışabilir.

Bunlar ile birlikte oyuncunun yanında sürekli olarak bulunan ve onun herhangi bir ihtiyacı olması halinde yanında yer alan bir yardımcısı bulunmaktadır. Herhangi bir ihtiyacı olduğunda bu kişi onu yerine getirmekle görevlidir.

Fakat tüm futbolcuların bu ayrıcalıklardan yararlandığını söylemek mümkün değil. Ayrıca bu imkanlara sahip olsa da kendi işini kendi yapmayı tercih eden futbolcular da bulunmaktadır. Bu futbolcular evcil hayvanlarnı kendileri gezdirirken aynı zamanda kendi yemeklerini de yapabilmektedir.

Bunlar ile birlikte futbolcu yoğun bir hayat yaşadığı ve sürekli olarak da farklı şehirlere yolculuk ettiğinden ötürü özel hayatındaki kişilere pek fazla zaman ayıramıyor olabilir. Aile, eş, sevgili, arkadaşlar ve çocuklarıyla ilişki konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bazı futbolcular ailecek bir araya gelinen özel günlerde bile zaman bulamamaktadır.

Belirli bir fiziki kapasitede kalmaları gerektiği için sürekli olarak antrenman ve spor yapmaları gerekir. Her sene en fazla 1 aylık ara vermeleri mümkündür. Başarılı olmaları için sıkı çalışmalı ve disiplinli bir şekilde hayatlarını idame ettirmeleri gerekmektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir