Yaşam Kalitesini Artırmada Futbolun Faydaları

Futbolun yaşam kalitesini arttırmada oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından da kabul ediliyor. Bir spor dalı olarak futbol yapılan fiziksel aktiviteler ile yaşam kalitenizi önemli düzeyde artırabilir.

yaşam

Futbol oynamak yağsız kütleyi artırarak fiziksel olarak daha formda olmanızı sağlar. Aynı zamanda sosyalleşme için de oldukça iyi bir araçtır. Bu sporu yaparak çok daha fazla insanla tanışırsınız ve psikolojik olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Futbol sadece fiziksel anlamda bize katkı sağlamaz. Bunun dışında pek çok faydayı da beraberinde getirir. Sizler için bu yazımızda yaşam kalitesini artırmada futbolun faydaları konusuna göz atacağız.

Beyni Uyararak Zinde Kalmanızı Sağlar

Yapılan araştırmalara göre beynin planlama ve soyut düşünmeden sorumlu olan kısımlarının çalışamasında futbolun büyük bir etkisi vardır. Bu durumun sebebi futboldaki o anlar içinde kısa sürede mümkün olan en iyi ve mantıklı kararları almak için zekamızı sürekli olarak kullanmak zorunda kalmamızdır. Böylece bu spor dalı sayesinde bilgileri çok daha hızlı bir şekilde işler ve daha uygun hızlı kararlar alabiliriz. Futbol bir noktada hızlı karar almayı teşvik eden bir spordur.

Koordinasyonunuzu Artırır

Beynimiz bilindiği üzere tam bir sistem olarak işlev görmekte olan kaslarımızla çalışmaktadır. Motor koordinasyon denilen bu kombinasyon futbolcuların hem teknik hem de taktik olarak kabul edilen hareketleri yapmalarını sağlar. Bu yetenek ne kadar gelişirse futbolcuların da hızları ve stratejik hareketleri yapmaları o kadar kolaylaşır. O yüzden de futbol motor becerilerinin gelişimine çok önemli katkılarda bulunur. 

Kasları Çalıştırır

Bu spor dalı özellikle baldır, uyluk, karın ve kalça gibi vücudun pek çok kası üzerinde oldukça etkilidir. Elbette ki bu kasların gelişimi futbolcunun oynamış olduğu pozisyona göre farklılıklar gösterebilir. Çünkü her pozisyon kendi içinde geliştirilmesi gereken kas yapılarına sahiptir.

Takım Çalışması Yaptırması

İster profesyonel isterse de amatör olsun futbol oynamak bir takım işidir. Saha içinde her oyuncunun bir görevi vardır ve bu ilişki senkronize bir şekilde yapılmalıdır. Bu yapısından dolayı futbol kolektif çalışma yeteneklerinizi geliştirir. Kişilere kazandırılan bu özellikle sadece saha içinde değil saha dışında da pek çok fayda sağlar.

Sosyalleşmeyi Sağlar

Futbol insanların bir araya gelerek birlikte sosyalleşmesini ve tanışmasını sağlar. Sadece profesyonel anlamda değil amatör olarak yapıldığında da bu geçerlidir. Halı sahalarda düzenli olarak maç yapan kişiler pek çok kişi ile tanışırlar ve arkadaş gruplarıyla, yeni tanıştıkları kişilerle sosyalleşme imkanı elde ederler. Böylece hangi yaş grubundan olursa olsun insanlar belirli aralıklarla bir araya gelerek bir aktivite yaparlar ve sohbet ederler. Tüm bunlar aynı zamanda bir bağlılık yaratır. Bu bağlılık hem futbola hem de takım arkadaşlara karşı olur. O yüzden de en azından haftada bir arkadaşlarınız ile bir halı saha maçı yapmak sağlıklı bir yaşam için de güzel bir ilk adım olabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir