Paraguay’ın En İyi Futbolcuları

Güney Amerika’nın en güzel ülkelerinden biri olan Paraguay bugüne kadar futbol alanında pek çok başarı elde etti. Aynı zamanda bu ülkeden pek çok ünlü futbolcu çıktı ve futbol tarihine damga vurmayı başardı.

paraguay

Gerek Dünya Kupası olsun gerekse de Copa America olsun bu turnuvalarda önemli başarılara imza attılar. Bunda ise hiç şüphesiz yetiştirmiş oldukları futbolcuların etkisi büyüktü. Sizler için bu yazımızda futbol tarihine damga vurmayı başaran en iyi Paraguaylı futbolcuları derledik.

Arsenio Erico

Paraguay’ın efsane futbolcularından biri olarak kabul edilen oyuncu, 1915 yılında dünyaya geldi. Arjantin’de de futbol oynamış ve ülkenin futbol tarihine damga vurmayı başarmıştır. Arjantin Futbol Federasyonu’nun paylaşmış olduğu verilere göre ülkenin birinci liginde toplamda 295 gol atarak tüm zamanların en golcü futbolcusu olmuştur.

Paraguay’da pek çok kişi tarafından ülkenin en iyi futbolcusu olarak kabul edilmektedir. Sahip olduğu muazzam teknik becerisi, muhteşem bitirici özelliği ve hava hakimiyetiyle 1930’lu yıllara damga vurmuş ve o dönemin en iyi futbolcularından biri olarak kabul görmüştür.

Delfin Benitez Caceres

Paraguay futbol tarihi efsanelerden biri olarak kabul edilen futbolcu 1910 yılında dünyaya geldi. Kariyerine ilk olarak Libertad takımında başlamış ve 30’lu yıllarında başında da mili takım kadrosuna dahil olmuştır.

1932 yılında ise Arjantin’in büyük kulüplerinden biri olan Boca Juniors’a transfer oldu. Bu takımda ise toplamda 162 maçta forma giymiş ve 107 gol atma başarısını göstermiştir. Sergilemiş olduğu bu inanılmaz performans ile Boca Juniors tarihinin en golcü beşinci futbolcusu olmayı başarmıştır. Pek çok Boca Juniors taraftarına göre bu takımda giymiş olan en iyi yabancı futbolcudur. Sonraki dönemde ise yine Arjantin takımlarından Racing Club ile oynadı. Bu takımda 33 gol attı ve böylece hem Arjantin hem de Güney Amerika futbol tarihinde en çok gol atan futbolcu olmuştur.

Kendisi tarihte ilk defa düzenlenen 1930 Dünya Kupası’nda ülkesi için 15 maça çıkmış ve üç gol atmayı başarmıştır. Futbol kariyerini bıraktıktan sonra ise teknik direktörlük yapmıştır. Ünlü futbolcu 2004 yılında 93 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Roque Santa Cruz

Paraguay milli takımının en önemli isimlerinden biri olan futbolcu, 1981 yılında dünyaya geldi. Ünlü futbolcu Paraguay milli takımı ile 100’ün üzerinde maça çıkmış ve takımın en çok gol atan futbolcusu olmayı başarmıştır. Tüm bu katkılarından ötürü ülkesindeki en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilmektedir. Profesiyonel futbol kariyerine ise Olimpia takımında başlamıştır.

Paraguay milli takımıyla ilk maçına 1999 Copa America’da çıkmış ve dört maçta üç gol atma başarısını göstermiştir. Aynı sene ise Alman ekibi Bayern Münih takımına transfer oldu. Bu takımda ilk sezonunda 28 maça çıkmış ve 5 gol atmıştır. Bu kulüpte de pek çok kupa kazanmayı başardı. Bundesliga şampiyonluğunun yanı sıra UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını da kazanmayı başarmıştır. Bayern Münih ile oynadığı son sezonda ise 18 gol attı ve 2009 yılında İngiliz ekibi Manchester City takımına transfer oldu.

Aurelio Gonzalez Benitez

Paraguay futboluna önemli katkılarda bulunan futbolcu 1905 yılında dünyaya geldi. Kendisi ülkesinde Arsenio Erico’nun ardından ülkesinin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir. Futbol kariyerine ilk olarak Sportivo Luqueno takımında başlamıştır. Sonrasında Olimpia takımına transfer olmuş burada ard ardına pek çok şampiyonluk yaşamıştır.

Paraguay milli takımının önemli futbolcularından biri olan futbolcu, milli takımı için 20’li ve 30’lu yıllarda çok büyük bir mücadele vermiştir. 1930 Dünya Kupası’na ülkesi adına futbolcu olarak katılırken, 1958 Dünya Kupası’nda ise bir teknik direktör olarak katılmıştır. 

Francisco Arce

Ülkesinin yetiştirdiği en iyi savunma futbolcularından biri olarak kabul edilen Francisco Arce, 1971 yılında dünyaya geldi. Profesyonel futbol kariyerine ise Cerro Porteno takımında başladı. Bu takımda üç kez şampiyonluk yaşama başarısını gösterdi. Sonrasında ise Brezilya’ya gitti ve orada Gremio ve Palmeiras gibi önemli kulüplerde oynadı. Kariyerinin büyük bir bölümü Palmeiras takımında geçiren futbolcu, Gremio takımıyla da Libertadores Kupası’nı kazanmıştır.

Juan Torales

Oynadığı takımlara ve milli takımına pek çok katkıda bulunan futbolcu, 1956 yılında dünyaya geldi. Ünlü futbolcu ülkesinin 1979 Copa America’yı kazanmış olduğu takımın kadrosunda yer alıyordu. Profesyonel futbol kariyerine ise Sportivo Luqueno takımında başladı. 1981 yılında ise Libertad takımına transfer olmuş ve on sene boyunca da bu takımda oynamıştır. Sonrasında ise futbol kariyerine Sportivo Luqueno takımında son vermiştir.

Jose Luis Chilavert

Ülkesinin yetiştirmiş olduğu en iyi kalecilerden biri olarak kabul edilen futbolcu, 1965 yılında dünyaya geldi. Kariyeri boyunca Sportivo Luqeno, Real Zaragoza, RC Strasbourg ve Velez Sarsfield gibi pek çok takımda oynadı. Velez Sarsfield takımı için oynadığı dönemde 12 kulüp şampiyonluğu kazanmayı başarmış ve kulübün efsaneleri arasına girmeyi başarmıştır.

Çok iyi bir liderlik vasfına sahiptir ve kalecilik becerileri oldukça üst düzeydir. Bu açıdan sadece ülkesinin değil dünyanın en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kendisi sadece kalecilikte değil serbest vuruşlarda ve penaltılarda da oldukça yetenekli biriydi. O yüzden ünlü kaleci pek çok kez penaltı ve serbest vuruş kullanmıştır. Bu sayede kariyeri boyunca 67 gol atmayı da başarmıştır.

Kariyeri boyunca da milli takımı için 74 maça çıkmış ve bu maçlarda da 8 gol atma başarısını göstermiştir. Tüm bu özellikleri onu dünyanın en ilginç ve en iyi kalecilerinden biri yapmıştır

Carlos Gamarra

Güney Amerika futbol tarihinin en savunma oyuncularından biri olarak kabul edilen futbolcu 1971 yılında dünyaya geldi. Kariyeri boyunca milli takımı için pek çok maça çıktı. Kendisi Paraguay milli takımı ile en çok maça çıkan futbolcu unvanına sahiptir. 1997 ve 1998 yıllarında ülkesinde yılın futbolcusu seçilmeyi başarmıştır.

Juan Lezcano

Ünlü futbolcu kariyerinde 1956 yılından 1960 yılına kadar ard ardına tam 5 defa Paraguay ligi şampiyonluğu yaşamıştır. 1960 yılında Olimpia takımı Libertadores Kupası’nı kazandığında bu takımın bir parçasıydı. Bir süre sonra da Penarol takımına transfer olmuş ve bu takımın pek çok başarı kazanmasında önemli katkıları olmuştur. 

Catalino Rivarola

Profesyonel anlamda futbol kariyerine ilk olarak Cerro Porteno takımında başladı. Sonrasında ise Arjantin’in önemli takımlarından biri olan Cordoba’ya transfer oldu. Ardından Brezilya’da oynamaya başlayan ünlü futbolcu burada Gremio takımı ile pek çok şampiyonluk kazanmayı başardı. Bu takımlar ile birlikte 1999 yılında Libartadores Kupası’nı kazanan Palmeiras takımının da parçasıydı. Milli takımı için pek çok maça çıkmış ve çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir