Kramponların Tarihsel Evrimi

Modern anlamda futbolun ortaya çıkışından bu yana kramponlar çok fazla değişti ve zamanla daha gelişmiş bir forma geldi. 1800’lü yıllarda futbolcuların saha içinde kullanmış oldukları ayakkabılar daha çok iş botlarıydı.

krampon

Bu iş botları deridendi ve ıslanması durumunda çok daha ağırlaşan bir malzemeden yapılmıştı. O dönemde İkinci Dünya Savaşı’na kadar süren dönemde ayakkabılar oldukça ağır ve sporcular için nispeten rahatsız edici özellikteydi. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ayakkabı sektörünün ve teknolojinin de gelişmesi ile birlikte futbolcular için çok daha hafif ve rahat kramponlar üretilmeye başlandı. Artık ayakkabılar için daha uygun ve hafif malzemeler kullanılıyordu. Üstelik kullanım alanlarına göre de farklı kramponlar üretilmeye başlandı. Örneğin günümüzde çim saha için özel olarak üretilen kramponlar olduğu gibi yapay çim ya da halı sahalar için üretilen ayakkabılar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Benzer şekilde kramponların özellikleri aynı sahada kullanılan ayakkabılarda bile farklılık göstermeye başladı. Bunun sebebi çeşitliliğin oldukça artmış olmasıdır.

Ayrıca günümüzde profesyonel futbolcuların oynadıkları pozisyona, sahip oldukları yeteneklere göre bile krampon bulmak mümkündür. Bunda ise özellikle spor alanında ayakkabı üretimi yapan firmaların etkisi çok büyük oldu. Nike, Puma ve Adidas gibi markalar bu sektörde öncü olma yolunda ilerlediler ve her geçen gün ürettikleri kramponların kalitesini arttırdılar.

Dişli Kramponlar

Puma markası özellikle dişli kramponlar konusunda öncülerden biri oldu. Seneler boyunca kramponların gelişmesi için yatırım yapan ilk markalar arasında gösterilmektedir. Bu anlamda kramponlarda önemli bir gelişme olan ilk yeniliklerden birine de 1952 yılında Super Atom kramponu ile yaptılar. Bu dişli kramponların ilk örneklerinden biriydi. 1958 Dünya Kupası’nda hem Brezilya hem de İsveç gibi takımlarda bu markanın kramponları giyen futbolcular vardı. Bu marka aynı zamanda Pele ve Maradona gibi isimlerle de çalıştı. Günümüzde Brezilyalı futbolcu Neymar ve Fransız futbolcu Antoine Griezmann gibi yetenekli isimlerle de çalışmaya devam etmektedir.

Kramponların tarihsel bazda evrimini insanlara daha iyi gösterebilmek adına bu marka Almanya’daki merkezinde kalıcı bir sergiyi de insanlara sunmaktadır. Bu sergiyi gezdiğinizde kramponların evrimini çok daha iyi bir şekilde görebiliyorsunuz. Günümüzde kramponlar ıslanmayan malzemelerden çok hafif bir şekilde üretilebiliyor. Ancak bu sergide o dönemdeki kramponların kalitesini ve ne kadar ağır olduklarını çok daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Günümüzde artık pek çok ayakkabı firması aralarında rekabet ediyor ve her geçen gün de kramponları daha fazla geliştirmek adına yeni teknolojilere ve tasarımlara yatırım yapıyorlar. Artık birkaç sene içinde bile birbirinden oldukça farklı krampon çeşitlerini görmemiz mümkün hale geldi. Üstelik internetin yaygınlaşması ve dünyanın daha global bir hale gelmesi ile birlikte bu kramponları satın almak da çok daha kolay bir hal aldı. Artık firmalar tasarımlarını ve özelliklerini yaparken yaşa, cinsiyete, kiloya hatta futbolcuların sahip olduğu yeteneklere göre krampon üretebiliyorlar. Tüm kramponlar ise özel olarak hazırlanıyor ve bu geliştirme çalışmaları genelde bir ile bir buçuk sene arasında sürüyor. Bu süreçte testler yapılıyor ve çalışılan pek çok futbolcudan geri bildirimler alınarak yeniden geliştirmeler yapılıyor. Bu sayede kramponların kalitesi de çok daha üst düzey bir seviyeye gelmeyi başarıyor. Her ne kadar bazı markaların kramponları fiyat olarak oldukça pahalı olsa da çok daha uygun fiyatlara krampon bulmak da mümkün hale geldi.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir