Hırvatistan’ın En İyi Oyuncuları

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Hırvatistan bugüne kadar pek çok önemli futbolcuyu yetiştirmeyi başardı. Bu futbolculardan bazıları ise dünya çapında büyük bir üne kavuştu ve bir efsane haline geldi.

hırvatistan

Bu yazımızda Hırvatistan ve dünya futboluna damga vurmayı başaran en iyi Hırvat futbolcuları sizlerle paylaşacağız.

Luka Modric

Son dönemlerin en yetenekli futbolcularından biri olarak kabul edilen Luka Modric, 1985 yılında dünyaya geldi. Bugüne kadar elde ettiği başarılar ve ortaya koyduğu futbol ile tüm dünya çapında popüler hale gelmiştir. Milli takımı ile ilk maçına ise 2006 yılına çıkmıştır. Sonrasına ise Euro 2008, Euro 2012, Euro 2016’nın yanı sıra 2014 ve 2018 Dünya Kupası’nda milli takımı için mücadele etti. 2018 Dünya Kupası’nda Hırvatistan finale kalmayı başardı. Ancak finalde Fransa’ya 4 – 2 kaybederek turnuvayı ikinci olarak bitirmiştir.

Profesyonel futbol kariyerine ise 2003 yılına Dinamo Zagreb takımında başladı. Bu takımda beş sezon boyunca mücadele etti ve 3 lig şampiyonluğu, 2 Hırvatistan Kupası ve 1 Hırvatistan Süper Kupası kazanmayı başardı. 2008 yılında ise İngiliz ekibi Tottenham Hotspur takımına transfer oldu. İngiliz ekibinde dört sezon boyunca inanılmaz bir performans gösterdi ve sonrasında ise İspanyol ekibi Real Madrid’e transfer oldu. Real Madrid takımı ile Şampiyonlar Ligi, Avrupa Süper Kupası, Kral Kupası, İspanya Süper Kupası gibi daha pek çok kupayı kazanmayı başardı. Hiç şüphesiz Luka Modric sahip olduğu yeteneği ve hırsı ile son dönemlerin en iyi futbolcularından bir tanesi.

Robert Jarni

Çoğunluk orta saha ve sol bek pozisyonlarında oynamış olan futbolcu, 1968 yılında dünyaya geldi. O da 1990 Dünya Kupası’nda Yugoslav milli takımında oynamıştır. Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte Hırvatistan milli takımı ile ilk maçını Romanya’ya karşı oynamıştır. Aynı şekilde Robert Jarni, 1998 Dünya Kupası’nda milli takımının bir parçasıydı. Aynı zamanda 2002 Dünya Kupası’nda da milli takımı için mücadele etmiştir.

Profesyonel futbol kariyerine ise Hadjuk Spilt kulübünde başlamış ve burada beş sezon boyunca mücadele etmiştir. Sonrasında ise İtalya’ya gitmiş ve burada Torino, Juventus gibi takımlarda forma giymiştir. 1995 yılında İspanyol ekibi Real Betis’e transfer oldu. Aradan geçen üç senenin ardından da yine bir İspanyol ekibi olan Real Madrid takımında oynamaya başladı. Fakat burada sadece bir sezon forma giydi ve sonrasında Las Palmas takımına transfer oldu. Kariyerine ise Yunanistan’ın önemli takımlarınan biri olan Panathinaikas takımına son vermiştir.

Davor Suker

Kariyeri boyunca çoğunlukla forvet pozisyonda oynayan efsane futbolcu, 1968 yılında dünyaya geldi. Hırvatistan’ın üçüncülük kazandığı 1998 Dünya Kupası’nda en çok gol atan futbolculardan biri olarak dünya çapında büyük bir üne kavuşmayı başarmıştır. Bu başarısından ötürü o dönemde FIFA tarafından dünyanın en iyi üçüncü futbolcusu seçilmeyi de başardı. O dönemde birinci seçilen futbolcu Brezilyalı Ronaldo ve Fransız futbolcu Zinedine Zidane’dı. Böylesine efsane futbolcuların ardından üçüncü olmak küçümsenmeyecek önemli bir başarıdır.

 2004 yılında FIFA’nın yüzüncü yılına özel yapılan kutlamada hala yaşamakta olan en efsane 125 futbolcudan biri olarak FIFA 100 listesinde yer almayı başarmıştır. Ünlü futbolcu kariyerinde Sevilla, Real Madrid gibi takımlarda oynadı. Bu takımlarda La Liga şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ve İspanya Süper Kupası gibi pek çok kupayı kazanmayı başardı.

Hırvat oyuncusu seçilecekti. Aynı yıl, FIFA’nın yüzüncü yıl kutlamaları için hala hayatta olan en büyük 125 futbolcuyu bir araya getiren Pelé tarafından oluşturulan FIFA 100 listesinde yer aldı.

Zvominir Boban

Hırvatistan’nın en önemli oyuncularından biri olarak kabul edilen futbolcu, Hırvatistan’ın üçüncü olduğu 1998 Dünya Kupası’nda ana oyuncularından bir tanesiydi. Ayrıca kendisi bu turnuvadan seneler önce U-20 Dünya Kupası’nı kazanmış olan Yugoslav milli takımının da bir parçasıydı.

Profesyonel  futbol kariyerine Dinamo Zagreb’de başlayan oyuncu bu takımda ne kadar yetenekli bir futbolcu olduğunu da herkese kanıtladı. Sonrasında ise İtalyan ekibi Milan’a transfer oldu. Kariyerinin sonraki döneminde ise Şampiyonlar Ligi, Avrupa Süper Kupası ve İtalya Süper Kupası gibi başarılara imza attı. Profesyone futbol kariyerine ise Celta Vigo takımında son vermiştir.

Igor Stimac

Çoğunlukla savunma pozisyonunda oynayan ünlü futbolcu 1967 yılında dünyaya geldi. Hırvatistan milli takımı için toplamda 53 kez forma giydi. Kendisi 1996 Avrupa Şampiyonası’nda ve 1998 Dünya Kupası’nda milli takımı ile forma giydi. 1998 Dünya Kupası’nda Hırvatistan üçüncü olmayı başarmıştı.

Profesyonel futbol kariyerinde en uzun süre oynadığı takım ise Hadjuk Split’tir. Ayrıca 1995 yılından 1999 yılına kadar İngiliz ekibi Derby County’de forma giydi. Ayrıca Cadiz ve West Ham gibi takımlarda da oynadı ve bu takımlara çok önemli katkılarda bulundu.

Robert Prosinescki

Hem futbol kariyeri hem de teknik direktörlük kariyeri bulunan Robert Prosinescki, 1969 yılında dünyaya geldi. Kendisinin futbol tarihine geçen en önemli olaylarından biri de iki farklı ülke için Dünya Kupası’nda gol atan tek futbolcu olmasıdır. 1987 yılında Dünya Kupası’nda Yoguslav milli takımında forma giydi ve turnuvanın en iyi futbolcusu seçilmeyi başardı. Ayrıca 1990 Dünya Kupası’na da katıldı ve burada da turnuvanın en iyi futbolcularından biri oldu. Hırvatistan’ın üçüncülük kazandığı 1998 Dünya Kupası’ndaki takımında da yer aldı ve iki gol atmayı başardı.

Profesyonel anlamda futbol kariyerine ilk olarak Dinamo Zagreb takımında başladı. Bu takım ile 1991 yılında Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başarmıştır. Sonraki dönemde ise İspanyol ekibi Real Madrid’e transfer oldu. Sonrasında yine İspanya’da pek çok takımda yer aldı. Bu takımlar arasında Barcelona ve Sevilla gibi takımlar da yer almaktadır. Futbol kariyerinin son dönemlerinde ise Standart Liege ve Portsmouth takımlarında oynamıştır.

Aljosa Asanoviç

Çoğunlukla orta sahada oynamış olan başarılı futbolcu 1965 yılında dünyaya geldi. Listedeki pek çok futbolcu gibi o da profesyonel futbol kariyerine Hadjuk Split takımında başladı. Bu takım için 46 gol atmayı başardı. 1990 yılında ise Fransa’ya gitti ve burada Metz ve Cannes takımları için mücadele etti. Sonrasında ise Montpellier takımında 43 maça çıktı ve toplamda 10 gol atmayı başardı. İlerleyen dönemlerde İngiltere, Yunanistan, İtalya ve Avusturya gibi ülkelerin takımında forma giydi.

Hırvat milli takımının en büyük başarılar elde ettiğ dönemde o da futbol takımının önemli bir parçasıydı. Milli takımı ile çıktığı son maç ise 2000 yılında Fransa’ya karşı olmuştur.

Alen Boksic

 Bir forvet oyuncusu olarak öne çıkan futbolcu, 1970 yılında dünyaya geldi. Profesyonel anlamda kariyerine ilk olarak 1987 yılında Hadjuk Split takımında başladı. Aradan dört sene sonra Fransız ekibi Cannes’e geçti ancak burada yalnız bir maça çıktı ve sonraki sene Marsilya takımına transfer oldu. Bu takımda Fransa’da şampiyonluk yaşadı ve 22 gol atarak sezonun en golcü futbolcusu oldu. Aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi’ni de kazamanyı başarmıştır. 2000 yılında Lazio takımı için mücadele etti ve bu takım ile İtalya’da şampiyonluk yaşadı.

Profesyonel futbol kariyerinde oynadığı son takım ise İngiliz ekibi Middlesbrough takımı olmuştur. O dönemde ülkenin en yüksek ücrete sahip futbolcularından biri olmuştur.

Ivan Rakitic

Aslen İsviçre doğumlu olan ünlü futbolcu, 1988 yılında dünyaya geldi. Başlangıçta İsviçre milli takımının alt kategorilerinde forma giyiyordu. Ancak 2007 yılında Hırvatistan milli takımında oynaması için teknik direktör Slaven Bilic tarafından ikna edilmiştir. Bunun üzerine kendisi artık Hırvatistan milli takımı için mücadele etmeye başlamıştır. Milli takımı için ilk maçına ise Euro 2008’de çıkmıştır. Sonrasında ise pek çok kez milli takımı için forma giydi ve takıma önemli katkılarda bulundu.

Profesyonel futbol kariyerine ise ilk olarak 2005 yılında Basel takımında başladı. İki yıl boyunca burada mücadele ettikten sonra Alman ekibi Schalke 04 takımına transfer oldu. Bu takımda ise dört sezon boyunca forma giydi ve takımın en önemli oyuncularından biri oldu. Sevilla takımına transfer oldu ve bu takım ile Avrupa Ligi’nde şampiyonluk yaşamayı başardı. Kariyeri boyunca La Liga şampiyonluğu, Kral Kupası, İspanya Süper Kupası, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Süper Kupası gibi pek çok başarıya imza attı. 

Ivica Olic

Forvet pozisyon bir efsane haline gelen futbolcu, 1979 yılında dünyaya geldi. Milli takımı için 2002 Dünya Kupası, Euro 2004 ve 2006 Dünya Kupası2nda mücadele etti. 2002 Dünya Kupası’nda takımı için bir gol atmayı da başarmıştır. Ayrıca kendisi 2010 Dünya Kupası’na da çağrılmış takımı için üç gol atmayı başarmıtşır. Ancak Hırvatistan bu dönemde finallere kalmayı başaramamıştır.

Profesyonel futbol kariyerine Marsonia takımında başladı. Sonrasında ise Alman ekibi Herta Berlin’de iki sene boyunca forma giydi. Sonraki dönemlerde Dinamo Zagreb ve CSKA Moskova gibi takımlarda mücadele etmiştir. CSKA Moskova takımı ile pek çok kupanın yanında UEFA Kupası’nı da kazanmayı başarmıştır. 2007 yılında yine bir Alman ekibi olan Hamburg takımı için iki sezon boyunca forma giydi.  Ardından da Bayern Münih ve Wolfsburg gibi takımlarda forma giydikten sonra yeniden Hamburg takımına döndü. Profesyonel futbol kariyerine ise Münih 1860 takımında son vermiştir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir