Futboldan Alabileceğimiz Hayat Dersleri

Futbol kendi içinde kuralları olan bir takım oyunudur ve oyundan çıkarabileceğimiz pek çok hayat dersi bulunmaktadır. Buradan çıkarabileceğim hem olumlu hem de olumsuz pek çok ders bulunuyor.

futbol

Genel anlamda bakıldığında futbol da adeta hayat gibidir. Eğitim, takım oyunu, motivasyon ve bir amaca ulaşma azmini içinde barındırır. Sahanın dışındaki hayatta tüm bunlardan çok farklı değildir. Hayatımızda bir amaca, hayale ya da hedefe ulaşmak için belirli stratejiler geliştirmemiz ve çaba sarf etmemiz gerekir.

Konsantrasyon

Futbol bize bir amacı gerçekleştirmede konsantrasyonun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Her karşılaşma öncesinde futbolcuların konsantre olması için gerek personeller gerekse de teknik direktör elinden geleni yapar. Bu konsantrasyon genelde dünyevi zevklerden arındığımız bir konstrasyondur. Bunun için de futbolcu ile birlikte çevredeki kişilerin de katkıda bulunması gerekir. Aynı zamanda bu durum futbolcuların duygusal durumlarını dengelemeyi ve onların dikkatlerini dağıtan şeylerden uzak tutmayı başarır. Tüm bunlar da zafere ulaşmada oldukça önemlidir.

Günlük hayatımızda ise işlerimizde hatalardan kaçınmak ve görevimizi iyi bir şekilde yapmak için odaklanmak çok büyük öneme sahiptir. Eğer kişinin odaklanmasını bozacak bir durumu varsa o işten de istenilen verim alınamaz. Günlük hayatımızda da dikkatimizi dağıtan milyonlarca şey bulunuyor. Özellikle sosyal medya ve internet bunu öyle bir şekilde yapıyor ki bazı durumlarda bizi sorumluluklarımızdan bile uzaklaştırabiliyor. Eğer odaklanma tıpkı futbolda olduğu gibi sağlanabilirse nasıl bir takım amacı yolunda zafere ulaşıyorsa kişi de amacı yolunda zafere ulaşabilir.

Takım Oyunu

Futbol gibi pek çok takım oyunlarının bizlere vermiş olduğu en büyük dersler arasında takım oyununun, takım halinde çalışmanın önemidir. Hayatımızda yalnız değiliz ve yeri geldiğinde gruplar halinde hareket etmemiz gerekir. Bir takım ruhuna sahip olursak bireysel anlamda başaracağımız şeylerin çok daha ötesine geçebiliriz ve bu amaca ulaşma yolunda bize çok fazla fayda sağlayabilir. Futbolda takımlar sadece tek bir oyuncudan oluşmaz. Takım içinde herkesin bir görevi vardır. Elbette ki takım içinde bireysel çabaları ile öne çıkan kişiler vardır. Ancak onun başarısının kaynağı da yine saha içindeki takım arkadaşlarıdır. Hepsi aslında bir bütünün parçalarıdır ve başarıya giden yolda katkıları vardır. Eğer takım çalışması çok iyi bir şekilde yapılırsa takım içindeki kişilerin de yetenekleri aynı şekilde o kadar fazla öne çıkarılabilir.

Bireysel anlamda çaba sizi belirli bir noktaya kadar elbette ki getirebilir. Ancak bu sadece belirli durumlarda nadiren gerçekleşir. Eğer işin içinde iyi bir takım çalışması varsa bu beraberinde uzun vadeli başarıyı da getirebilir. Fakat burada bireyselliğin de önemsiz olduğu sonucunun çıkmaması gerekir. Birey kendini geliştirmek için bir çaba içine girmeli ve bunu uygulamada yansıtmaya çalıştığında takım halinde de ortaya koyabilmelidir.

Hedefe Ulaşma

Hepimizin hayatta belirli hedefleri, gerçekleştirmek istediği hayalleri bulunmaktadır. Futbolda da her takımın bir amacı vardır. O da zafere ulaşmaktır. Bunun için zafere nasıl ulaşacağınızı bilmeye ve derinlemesine rakibinizi tanımaya çalışırsınız. Bu da karşınıza çıkacak olan zorlukları daha iyi bilmenizi sağlar. Hedefe ulaşmada tüm bunlar sizin faydanıza olacaktır. Karşınıza çıkacak engelleri daha iyi tanıdıktan sonra ona göre bir pozisyon alırsınız ve kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yaparsınız. İşte futbol bir noktada bizlere pek çok ders vermektedir. Çünkü hayatımızda belirlemiş olduğumuz hedefler doğru giderken birçok engel çıkar. Eğer bunlara karşı bir stratejimiz, hazırlığımız olursa engeller de aynı şekilde daha zayıf olacaktır. Fakat bunu yapmadığımızda engeller karşımıza çok daha güçlü bir şekilde çıkar ve onunla mücadele etmemiz oldukça zorlu olur hatta bazen baş etmemiz mümkün olmayabilir.

Yetenek ve Çalışma

Futbolda başarının sırlarından birinin takım oyunu olduğunu belirtmiştik. Ancak bu noktada yeteneği de atlamamak gerekir. Belirli bir noktadan sonra da yetenek oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu da aslında bireysel çabayla alakalıdır. Ne kadar yetenekli olursanız olun bu yeteneğinizi geliştirmek için çalışmanız ve emek vermeniz gerekir. Böylece çalışarak yeteneğiniz konusunda en üst noktaya kadar gelebilirsiniz. Futbolda olduğu gibi günlük hayatta da yeteneklerimizi geliştirmemiz bize pek çok avantaj sağlayacaktır. Örneğin, piyano konusunda bir yeteneğiniz olabilir. Ancak bunu geliştirmek için bir çaba içine girmezseniz ve bu yolda gitmek istiyorsanız bunun emek vermeniz gerekir. Yetenekli piyanistlerin hayatlarına baktığımızda onların sadece yetenek değil saatlerce süren çalışmanın sonucunda olmak istedikleri noktaya geldiklerini görürüz.

O yüzden de hedeflerinizi ulaşmak için kendinizi iyi bir şekle tanımalı, bununla alakalı kişileri bulmalı ve yeteneğinizi daha fazla geliştirmek için çizmeniz gereken stratejiyi belirlemelisiniz.

Tutkulu Olmak

Futbolun yüksek oranda bir tutku oyunu olduğunu belirtmek mümkündür. Üstelik bu sadece futbolcular için değil aynı zamanda taraftar için de böyledir. Eğer bir takımda genel bir tutku varsa bu onların kendi yeteneklerini sonuna kadar göstermek için çabalayacakları anlamına gelir. Hayatımızda da bir şeyleri başarmak istiyorsak tutkulu olduğumuz konuları iyi bir şekilde bilmemiz gerekir. Bu tutku ile amaçlarımızı gerçekleştirmek için gereken enerjiyi kendimizde bulabiliriz. O yüzden de futbol bir taraftara ya da futbolcuya nasıl bir tutku veriyorsa biz de hayatımızda bize bu tutkuyu yaşatacak şeyi bulmalıyız. Onu bulduğumuzda da gerçekleştirmek için vereceğimiz çaba çok daha verimli olacaktır. Tutkunun eksik olduğu yerde o şey için ekstra bir çaba sarf etmemiz oldukça zordur. Yani burada tutku aslında bir motivasyon görevi görür. Böylece hedeflerimizi gerçekleştirmede büyük bir motivasyon kaynağı olur ve bu uğurda elimizden geleni yapmamız için teşvik verir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir