Profesyonel Futbolcu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünya’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de pek çok çocuğun hayali profesyonel futbolcu olmaktır. Dünyanın en popüler ve en çok sevilen sporlarından biri olan futbol her geçen de popülerleşmeye devam ediyor.

profesyonel futbolcu

Günümüzde futbolcuların yüksek miktarda paralar kazanması pek çok kişinin futbolcu olmak istemesinde temel motivasyonlardan bir tanesi. Üstelik futbolcu olmak para ile birlikte pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Durum böyle olunca özellikle maddi olarak düşük gelirli bir aileden gelen insanların en temel motivasyonlarından biri futbolcu olmak oluyor.

Fakat futbolcu sanıldığı kadar da kolay değildir. Bu alanda büyük bir yeteneğe sahip olan, kendini buna adamış ve doğru adımları atmış olan kişiler hayalini gerçekleştirme şansını erişebilmektedir. Bunun için de disiplin, çaba ve özveri oldukça önemlidir. Eğer profesyonel futbolcu olmak istiyorsanız size yardımcı olacak bilgileri bu yazımızda paylaşacağız.

Eğitim ve Antrenman

Pek çok konuda olduğu futbolda da temel şeylerden biri eğitimdir. Yalnızca çok fazla eğitim ve antrenman ile sahip olduğunuz yeteneklerinizi geliştirebilir ve zayıf yönlerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak burada kastedilen eğitim yalnızca futbol alanında değil pek çok alanla alakalı bir eğitimdir. Çünkü pek çok faktör aslında futbol ile dolaylı yoldan bağlantılıdır. Antrenman da sahip olunan yeteneklerin potansiyelini daha iyi bir şekilde çıkarmak için büyük bir öneme sahiptir.

Sahada Pozisyonunuzu Seçmek

Bilindiği üzere futbolda pek çok pozisyon bulunuyor. O yüzden sahip olduğunuz yeteneğinize göre pozisyonunuzu belirleyebilirsiniz. Bunun için kendinizi tanımanız ve potansiyelinizin farkında olmanız oldukça önemlidir. Eğer size uygun olmayan bir pozisyon seçerseniz o alanla alakalı uzun bir süre çaba sarf etmek, antrenman yapmak zaman kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü her pozisyonun kendi içinde görevleri ve sorumlulukları vardır. Yanlış bir pozisyon seçimi sizin potansiyelinizin tam olarak ortaya çıkmamasına ve motivasyonunuzuun da düşmesine neden olabilir.

Kendinizi Adamak

Futbol bir anlamda kendinizi gerçekten kendinizi adadığınız potansiyelinizi açığa çıkaracağınız bir oyundur. Kendinizi futbola adamak sadece motivasyonla alakalı bir durum değildir. Bu spor dalında yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerin farkında olarak bunları uygulayabilme yeteneğine sahip olmanızdır. Örneğin alkol içmemek ya da sigara içmemek bu adanmışlığı gösteren faktörlerden sadece birkaçıdır.

Alçakgönüllü Olmak

Futbol dünyasında alçakgönüllü olmak oldukça önemlidir. Yeteneğiniz ne kadar fazla olursa olsun kendinizi diğerlerinden üstün görmeyin ve rakiplerinizi asla küçümsemeyin. Genellikle bu hata özellikle futbola yeni başlayan bazı gençlerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesidir.

Farklı Alanlarda Kendini Geliştirme

Futbol antrenmanı ve eğitimi sadece saha içinde olmaz. Bu spor dalı temelde bir zeka oyunudur. O yüzden bunu katkıda bulunacak aktiviteler yapmanız ya da belirli alanlarda kendinizi geliştirmeniz size dolaylı yoldan pek çok katkı sağlayacaktır. Örneğin, dil öğrenmek, satranç oynamak, kitap okumak gibi daha pek çok şey size bu konuda katkı sağlayacaktır.

Pes Etmemek

Futbolda her zaman galibiyet almanız, kupalar kazanmanız mümkün olmayabilir. Özellikle bu tarz kötü dönemlerde bunun normal bir durum olduğunun farkında olun ve istikrarsızlığa kapılmayın. Bu durum tıpkı bir takımın maçın ilk dakikalarında yediği golün ardından moralini düşürüp ardından daha fazla gol yemesi gibidir. Ancak bunun istikrarınızı kaybetmesine izin vermeyin. Maçın başında gol yemiş olsanız bile maçı yeniden çevirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Zihinsel Olarak Hazır Olmak

Profesyonel futbol hayatına girecekseniz buna kendinizi zihinsel olarak hazırlamanız gerekir. Çünkü artık yeni sorumluluklar alacaksınız ve bu sizde psikolojik olarak pek çok şeye sebep olacak. O yüzden de bu konuda kendinizi geliştirmeye çalışın ve gerekirse uzmanlardan yardım alın.

Diksiyonunuzu Geliştirin

Futbolda iletişim hem saha içinde hem de saha dışında oldukça önemlidir. Bu hem takım arkadaşlarınız ve teknik ekiple daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlar hem de aranızda samimiyetin de artmasına katkı sağlar. Ayrıca profesyonel bir futbolcu olduğunuz için kameralar karşısında röportaj verme ve soruları yanıtlama ihtimaliniz vardır. O yüzden de bu tarz durumlarda diksiyon çok büyük bir öneme sahiptir. Bu sebepten ötürü diksiyonunuzu geliştirmeye çalışmanız çok daha faydalı olacaktır.

Öne Çıkmak

Futbolda oynamış olduğunuz pozisyon ne olursa olsun öne çıkmaktan asla çekinmeyin. Oynadığınız pozisyona göre yeri geldiğinde sorumluluk alın ve sahip olduğunuz yetenekleri sergileyin. Bu oyun zekanız, liderlik yetenekleriniz ya da fiziksel olarak gücünüz olabilir. Bu tarz yetenekleriniz var ise bunları öne çıkarın ve takımınıza katkıda bulunun.

Sabırlı Olmak

Futbol bir noktada bir sabır işidir. O yüzden takımda daha iyi bir konumda olmak için sabırlı olun ve antrenmanlarınızı aksatmayın. Yeri geldiğinde uzun bir süre boyunca yedek kulübesinde kalabilirsiniz. Ancak sabırlı olmanız durumunda yeteneğinizi sergileyeceğiniz zaman mutlaka gelecektir. Bu noktada sabırlı olmanız size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.

Profesyonel futbolcu olmak için yapmanız gerekenler elbette ki sadece bunlar ile sınırlı değildir. Bu uğurda karşınıza pek çok sorun çıkacak ve bunları bir şekilde çözmeniz için azimle mücadele etmeniz gerekecek.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir