Çocuklar İçin Futbolda Altyapı

Çocukların belirli bir yaşa geldiğinde belirli spor branşları ile ilgilenmesi onun gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Ülkemizde genellikle erkek çocukların küçük yaşlarda başladığı ilk sporlardan biri de futboldur. Futbol bir takım oyunudur ve takım oyunu olmasından ötürü de çocuklara bazı faydaları bulunmaktadır.

futbol

Küçük yaşlarda takım oyunlarına başlayan çocuklar böylece takım halinde çalışmaya ve liderlik özelliklerini geliştirmeye daha fazla adapte olabilirler. Bu da çocuğun gelecekteki hayatı için oldukça faydalı bir gelişim olacaktır.

Çocuklar için futbolda altyapının başlama yaşı genellik 8 yaş olarak tavsiye edilir. Uzmanlar bu yaşın altında çocukların altyapıya başlamasını pek önermezler. Altyapıda amaç çocuklara futbol oyunu ile ilgili teknikleri, taktikleri öğretmek, bedensel gelişimi için onları hazırlamaktır. O yüzden de altyapıda çocuklara yaşlarına göre bir eğitim verilir. Her yaşın gerektirdiği bazı fiziksel ve zihinsel eğitim stratejileri vardır.

Altyapıda futbol özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için bir anlamda oyun gibi olmalıdır. Gerçek hayattaki futbolun aksine daha az rekabet oyunun içine yansıtılmalıdır. Elbette ki çocuk rekabet içinde olmalıdır ancak bu ön plana çıkacak olan faktör değildir. Böylece çocuklara küçük yaşlardan daha iyi bir algısı verilmiş olur. Bu ne kadar tutarlı ve doğru şekilde verilirse gelecekte de çocuğun algısı yüksek ihtimalle benzer olacaktır.

Çocuklardaki altyapı eğitimi kesinlikle pek çok açıdan büyüklerin eğitimlerinden farklı olmalıdır. Büyüklerin futbolunu onlara empoze etmeye çalışmak oldukça yanlış bir yaklaşım olacaktır. Bu onların hem fiziksel hem de psikolojik olarak gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Altyapıda oyunlar ve antrenmanlar çocuklara yönelik olarak yeniden tasarlanmalıdır. Burada yetkili isimlerin ekstra bir çaba göstermesi gerekir.  

Burada kastedilen şey aslında sahaların ya da kalelerin küçültülmesi değil hem antrenmanın içeriği hem de zihinsel kısımlarını geliştirecek aktivitelerin de onlara özel olarak ayarlanmasıdır. Antrenmanlar da çocuklara özel olarak ayarlanmalıdır. Çocukların o dönemdeki kapasitelerine göre şut, pas ve kalecilik eğitimleri verilmelidir.

Ancak çocuklarda futbol altyapı eğitiminde dikat edilmesi gereken bir diğer konuda altyapıya giden her çocuğun futbolcu olmayacağının farkında olunmasıdır. Özellikle futbolu çok seven ailelerin çocukları bu yanılgıya düşebilmektedir. Çocuğun futbol konusunda çok iyi bir yeteneği olsa da ilerleyen dönemlerde ilgi alanları değişebilir. O yüzden de farklı alanlara doğru yönelebilir. Bu sebepten ötürü çocuk ne kadar yetenekli olursa olsun futbol ile birlikte ona gelişimine katkıda bulunacak başka eğitimleri de alması gerekir. Bu hem okul eğitimi hem de okul dışındaki eğitimi sağlanabilir. Farklı alanlarda kendini geliştirebilir. Örneğin, küçük yaşlarda bir müzik enstrümanı çalması onun gelişimi açısından da faydalı olacaktır.

Çocuklarda futbol altyapı eğitimi bu alanda uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Böylece her yaşa uygun antrenman hocaları ile çocuklar daha iyi bir eğitim alabilir. Futbol konusunda büyük başarılar elde etmiş olan ülkelerin altyapılarının ne kadar gelişmiş olduklarını biliyoruz. Bir ülkede futbolun daha iyi bir kalitede olmasındaki en temel şeylerden biri de altyapıdır. Bu konuda gelişmeler devam ettikçe zaman içinde ülke futbolunda da gelişmeler kaçınılmaz olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir