Futbol ve Taraftarlık

Tarihi boyunca futbol ve taraftarlık daima el ele ilerleyen iki oluşum olmuştur. Mana bakımından taraftarlık herhangi bir spor dalında herhangi bir takımı ya da tarafı tutmaya denir.

futbol

Genellikle taraftarlık futbol ile özdeşleştirilen bir kavramdır. Bu yüzden de stadyumlar takımların taraftarlarına özel olarak hazırlanır. Genellikle her takım kendi kitlesine özel bir stadyum hazırlar ve ne kadar çok taraftar yeri olursa o takım taraftarları için o kadar iyidir. Taraftarlar bir anlamda futbol takımlarını da hem ekonomik hem de manevi anlamda ayakta tutan gruptur. Taraftarlar stadyuma maç izlemeye gelirler ve bunun karşılığında ücret öderler. Aynı zamannda kulüplerin lisanslı ürünlerini satın alan kişiler de yine çoğunlukla taraftarlardır. Durum böyle olunca bir futbol kulübünü ayakta tutan şeyin taraftarlar olduğunu da net bir şekilde söylemek mümkündür.

Futbolda Taraftarlık

Taraftarlar tutmuş oldukları takımları sadece maddi olarak desteklemekle kalmaz aynı zamanda manevi olarak da desteklerler. Her maç onları tribünden destekler ve tezahüratlar yaparlar. Onlar için bazı besteleri dahi vardır. Yeri geldiğinde takımları için şarkılar söylerler. Üstelik bunları sadece o takıma karşı duydukları sevgi ve bağlılıktan ötürü yaparlar. İnsanlar hayatları boyunca pek çok gruba ait olurlar ve ait olmak isterler. Bu insanın yapısında vardır. Her insan bir şekilde belirli bir gruba girmek ve o grubun başarıları ile mutlu olmak ister. İşte taraftarlığın da bir noktada temelinde yatan şeylerden biri budur.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Taraftarlık her ne kadar sosyolojik açından insanlara faydalar sağlıyor olsa da her şey de olduğu gibi bunda da aşırılığa kaçmak doğru olmayacaktır. Aşırı fanatizm beraberinde şiddeti de körükleyebilir. Günümüzde bazı taraftar gruplarının bu aşırı fanatizmden dolayı şiddet uyguladığını ve hatta insanların ölümüne sebep olduklarını biliyoruz. Bunların futboldan temizlenmesi taraftarlık olgusu için de çok daha iyi olacaktır. Böylece insanlar çok daha mutlu ve huzurlu bir şekilde maçlarını da takip edebilecek duruma geleceklerdir. Tribünde sevdiğiniz insanlar ile birlikte tuttuğunuz takımın maçını izlemeniz oldukça keyiflidir. Bazen takımınız kaybedebilir ya da kazanabilir. Bu hayatın bir kuralıdır. Her zaman kazanmak mümkün değildir. Böyle durumlarda daha olgunca bir tepki vermeli ve takımınızı o şekilde desteklemelisiniz. Yeri geldiğinde de karşı rakibe saygı duymalısınız. Karşılıklı bir şekilde saygı ve hoşgörü olduğu sürece taraftarlık dünyanın en eğlenceli aktivitelerinden biri haline gelecektir.

Tüm bunları göz önüne alarak futbolu izlemek ve takımınızı desteklemek her iki taraf için de oldukça faydalı olacaktır. Tribünde küfür, ırkçı söylemler ve hareketlerin olmaması bu sporun kalitesini de artıracaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir