Futbolda Şiddet

Her ne kadar futbolda şiddet görmek istemesek de bir şekilde futbol ile şiddetin iç içe girmiş olduğunu biliyoruz. Futbol tarihine baktığımızda hem futbolcular hem de taraftarlar maalesef ki bu şiddetin parçası oldular.

futbolda şiddet

Tarih boyunca şiddetin pek çok farklı yöntemi ile karşılaştık. Bunlar arasında en trajiklerinden bazıları da maalesef ki futbolda yaşandı. Her ne kadar bunların yaşanmamış olmasını dilesek de bu olaylar yaşandı ve belki de ilerleyen dönemlerde de maalesef ki yaşanmaya devam edecek.

Helsey Faciası

Futbolda yaşanan bu şiddet tarihte bazı büyük trajedilere bile sebep oldu. Bunlar arasında belki de en trajik olanlarından biri de 1985 senesinde yaşanmış olan Heysel Faciası’dır. Bilindiği üzere bu facianın öncesinde Liverpool ile Juventus arasında bir maçının oynanması planlanıyordu. Ancak maç başlamadan önce Liverpool taraftarları Juventus taraftarlarına saldırdı. Bu saldırının ardından Juventus taraftarları arasında panik hakim oldu ve bunun sonucunda da duvar çökmesi yaşandı. Yaşanan bu duvar çekmesinin ardından da taraftarlar tel örgülere sıkıştı. Bu olayın ardından yaşanan facianın sonucunda 39 kişi hayatını kaybetti. 1 Belçikalı ve 38 İtalyan faciadan dolayı hayatlarını kaybettiler.

Taraftarlar ve Şiddet

Futbol taraftarlığı eğer aşırı abartılmadan yapıldığında oldukça eğlenceli ve güzel bir aktivitedir. İnsanların birbirleri ile sosyalleşmesini ve iyi vakit geçirmesini sağlar. Fakat işin içine şiddet ve fanatizm girdiğinde Helsey Faciası gibi trajik olaylara dönüşebilmektedir. Tarihte Helsey Faciası gibi daha pek çok olay yaşandı ve pek çok insan hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden insanların yanı sıra birçok insan yaralandı ve hastanelik oldu. Normalde amaç eğlenmek iken olaylar bir anda tam tersi bir amaca doğru evrilmeye başladı. Bu konuda yetkililere ve insanlara çok önemli görevler düşüyor. Özellikle futbolda şiddet konusunda çok ciddi yaptırımlar ve cezalar söz konusu olmalı. Böylece bu cezalar caydırıcı özelliğinden dolayı insanlar yeltenmeye bile cesaret edemeyecekler. Ancak bunun yeterli olmayacağını biliyoruz. Bunun için insanların da bir şekilde çaba göstermeleri ve birbirlerine saygı göstermeyi öğrenmeleri gerekiyor. Bu yapıldığında insanlar futboldan da daha fazla zevk almaya başlayacaklardı.

Futbolcular ve Şiddet

Şiddet sadece taraftarlar arasında gerçekleşen bir durum değildir. Futbolcular kendi aralarında ya da taraftlarla da kavga edebilmektedir. Futbol tarihinde pek çok futbolcunun birbirleri ile kavga ettiklerini biliyoruz. Arama motorlarında futbol kavgaları ile ilgili arama yaparsanız karşınıza bolca sonuç çıkacağının garantisini verebiliriz. Ancak taraftarlara ve insanlara örnek olması gereken futbolcuların şiddetten kesinlikle uzak durması gerekiyor. Eğer taraftarlar da şiddet konusunda bu şekilde davranış sergilerlerse diğer pek çok insan da bunu normalleştirecektir. O yüzden de şiddet uygulayan futbolculara kesinlikle oldukça sert yaptırımlar uygulanmalıdır. Aksi takdirde bu zaman içinde çok daha normal bir davranış olacaktır. Bu noktada yetkililere ve kulüplere de oldukça önemli görevler düşüyor. Şiddeti uygulayan kendi futbolcuları dahi olsa kesinlikle buna izin vermemelidirler.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir