Didier Drogba Hayatı

1978 senesinde dünyaya gelen ünlü futbolcu Didier Drogba kariyeri boyunca pek çok başarıya imza atmayı başarıdı. Bir dönem Türkiye’de Galatasaray’da da forma giyen oyuncu kariyeri boyunca pek çok büyük kulüple de önemli başarılara imza attı.

didier drogba

Fildişi Sahili’nde doğup büyüyen futbolcu kariyerinde daima santrafor olarak oynadı. Afrika futbolundan çıkan en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilen Didier Drogba futbol kariyerine ise Fransa’da başlamıştır. Burada farklı kulüplerde altyapı eğitimleri aldı. Tüm futbol eğitimlerini tamamladıktan sonra ise 1998 senesinde profesyonel olarak futbol oynamaya başlamıştır. O dönemde Fransız takımlarında profesyonel olarak kariyerine başladı.

Didier Drogba ve Chelsea

Guingamp takımında oynadığı sezonda 45 maça çıkmış ve 20 gol atmayı başarmıştır. Atmış olduğu gollerle daha büyük kulüplerin dikkatini çekmeye başladı. Böylece Olympique de Marseille ile anlaşma yaptı. Bu takımla da ligde 35 maça çıkmış ve 19 gol atmıştır. Elde ettiği bu başarıların ardından ise Chelsea’nin dikkatini çekmeyi başardı. O saatten sonra artık Drogba kariyeri boyunca en çok anılacağı kulüplerden birine de gitmiş oldu. Bu takımda uzun seneler boyunca mücadele verdi ve kulüple önemli başarılara imza attı.

2004 senesinde İngiliz kulübüne transfer olduğunda lig şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, FA Kupasu, İngiltere Süper Kupası gibi pek çok kupayı kazandı. Başarılı futbolcunun kulüpten ayrılması ise 2012 yılında gerçekleşti. Bunun sebebi ise artık Drogba’nın nispeten yaşlanmış olmasıydı.

Didier Drogba ve Galatasaray

Chelsea’deki kariyeri boyunca İngiltere’de toplamda 226 maça çıkmış ve bu maçlarda ise toplamda 100 kez gol atmayı başardı. Sonrasında Çin’de bir takımda oynayan futbolcu burada bazı problemler yaşamış ve sonrasında da Galatasaray’a transfer olmuştur. Burada da Galatasaray ile önemli başarılar elde etti. Bir lig şampiyonluğu, bir Türkiye Kupası ve bir de Türkiye Süper Kupası kazanmayı başardı. Toplamda Galatasaray ile 37 lig maçına çıkmış ve 15 gol atmayı başarmıştır.

Milli takımı Fildişi Sahili için toplamda 104 kez maça çıkmış ve toplamda da 65 gol atmayı başarmıştır. Ülkesinde çok büyük değer gören futbolcu yapmış olduğu bazı konuşmalar ve çabalar ile ülkesindeki iç savaşın da sona ermesinde önemli katkılar sağlamıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir