Dünyanın En Gollü Maçları

Futbol dünyanın en eğlenceli ve popüler sporlarından biri. Futbol maçı seyretmek de günümüzde insanların yapmaktan en zevk aldığı aktiviteler arasında yer alıyor. Fakat izlediğimiz bu maçlar arasında hiç şüphesiz en zevk aldıklarımız en gollü maçlardır. Genellikle futbolseverler az gollü ya da hiç gol olmayan maçları sevmezler. Elbette ki bazı maçlarda çok fazla gol olmasa da zevkli geçebilir fakat bu gollü maçların daha zevkli geçtiği gerçeğini de değiştirmiyor. Dünyanın en gollü maçları da genellikle en sevilen ve izlenilesi maçlar arasında yer alıyor. Tabi ki de bu durum genellikle farkla yenen takım için güzel bir durum. Kaybeden takımlar için pek de güzel olmasa gerek.

dünyanın en gollü maçları

Dünya futbolunda bugüne on binlerce maç oynandı. Sizler için profesyonel anlamda yapılan maçlarda en çok gol atılan maçları derledik. Ancak bu listeye 2002 senesinde oynanan ve 149-0’lık bir skor ile biten AS Adema – SO I’Emyrne maçını dahil etmiyoruz. Bunun sebebi bu maçta atılan gollerin protesto amaçlı atılmış olmasıdır. Fakat teknik anlamda bu maçın dünyanın en gollü maçı olduğunu da belirtmek gerekiyor. O yüzden listenin ilk sırasında bu maç var olarak da düşünebilirsiniz.

Villareal vs. Navata

2009 senesinde İspanya’da bu iki takım arasında bir hazırlık maçı oynandı. Oynanan maç ise 27-0’lık bir skor ile Villareal’in galibiyetiyle sonuçlandı. Bu maçta Jonathan Pereira 7 gol atarak maçın en skorer ismi oldu.

Tahiti vs. Cook Adaları

1971 senesinde Güney Pasifik’te oldukça ilginç bir maç oynandı. Tahiti bu sene içinde Cook Adaları ile bir maç yaptı ve bu maçın sonucunda onları 30-0 mağlup etti. Bu galibiyet ile Tahiti futbol tarihinin en farklı maçlarından birine imza atmış oldu.

Avustrulya vs. Amerikan Samoası

Modern futbol tarihinin en farklı maçlarından biri de bu iki takım arasında 2001 yılında oynandı. Bu maçta Avustrulya takımı Amerikan Samoası takımına tam 31 gol attı. Bunun sonucunda Avustrulya maçı 31-0’lık bir skorla kazandı. Maçın en skorer ismi ise 13 gol ile Thompson oldu.

Dundee Harp vs Aberdeen Rovers

Tam 35-0’lık skor ile Dundee Harp’ın galibiyetiyle sonuçlanan bu maç ise oldukça uzun bir süre önce yani 1885 senesinde oynandı. Her ne kadar maç 35-0 bitmiş olsa da hakem başta skor tabelasına maç bittiğinde iki gol fazla eklemişti. 37-0 olarak görülen tabela sonrasında kazanan takımın iki gol eksik attıklarını söylemelerinin ardından düzeltildi.

Arbroath vs. Bon Accord

Yine 1885 senesinde çok ilginç bir maç daha oynandı. Bu maç ise 36-0’lık skor ile Arbroath’ın galibiyetiyle sonuçlandı. Bu maçta Dundee Harp’ın 35-0’lık galibiyet aldığı maç ile aynı gün oynanmıştır. Bu maçın futbol rekorları ve tarihi açısından önemi ise ilk kez bir futbolcunun bir maçta 13 gol atmasıdır. Bu 13 golü atan futbolcu ise John Patrie olmuştur. Üstelik Patrie bu 13 golü attığında ise henüz 18 yaşındaydı.

Dünyanın En Gollü Maçı

Dünyanın en gollü maçı daha öncesinde de belirttiğimiz gibi AS Adema – SO I’Emyrne maçıdır. Bu maçta AS Adema maçı 149-0’lık skorla kazandı. Ancak karşı takım bunu protesto etmek amacı ile yaptı. Böylece maç bitene kadar kendi kalelerine gol attılar. Bunun sonucunda maç ilginç bir durum ile futbol tarihine geçmiş oldu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir