Fernando Torres Hayatı

1984 senesinde dünyaya gelen İspanyol futbolcu Fernando Torres futbol kariyerine ilk olarak 1995 senesinde Atletico Madrid’de başlamıştır. O dönemde bu takımda 2001 yılına kadar forma giymiş ve kulübünde profesyonel olma yolundaki ilk adımlarını atmıştır.

fernando torres

2001 yılında girdiğinde artık altyapı olarak da kendini geliştirmiş ve profesyonel bir futbolcu olarak kariyerine başlamıştır. Sonrasında bir altı sene daha Atletico Madrid’in formasını giymiş ve bu süre zarfında da önemli başarılara imza atmıştır. Burada sergilemiş olduğu performans pek çok büyük kulübün de dikkatini çekmiştir. Bu dönemde İspanyol ekibi ile 214 maça çıkmış ve toplamda 82 gol atmayı başarmıştır.

Fernando Torres ve Liverpool

2007 yılına gelindiğinde ise İngiliz ekibi Liverpool’a transfer oldu. Dönemin Liverpool teknik direktörü Rafael Benitez’in çabaları bu transferin gerçekleşmesinde oldukça etkili olmuştur. Liverpool’da dört sezon oynamış ve ligde toplamda 65 gol atmayı başarmıştır. 

Liverpool’da kariyerinin zirvesini yaşayan ünlü futbolcu sonrasında oldukça yüksek miktarda bir bonservis bedeliyle Chelsea’ye transfer oldu. Büyük umutlarla transfer edilen oyuncu burada beklenilen performansı veremedi. Fakat tüm bunlara rağmen takımı Chelsea bu dönemde önemli başarılara da imza atmıştır. İngiliz ekibi ile 110 lig maçına çıkmış ve 20 gol atmıştır. Sonrasında da Milan’a kiralanmış ve orada da yalnızca on maça çıkmıştır.

2015 yılına geldiğimizde ise ilk kulübü olan Atletico Madrid’e yeniden dönüş yapmıştır. Fakat burada da 19 maça çıkmış ve yalnızca 3 gol atmıştır. Bu dönemde oldukça istenilen performansı verememiş ve tekrardan Milan’a dönüş yapmıştır.

Fernando Torres ve İspanya

İspanya milli takımına da çok fazla katkısı bulunan futbolcu toplamda 110 defa milli takım forması giymiş ve 38 gol atmıştır. Ülkesi ile bir defa FIFA Dünya Kupası ve 2 Avrupa Futbol Şampiyonası kazanmayı başarmıştır.

Kariyerinin bir döneminde oldukça büyük başarılara imza atan futbolcu sonrasında form olarak düşse de adını futbol tarihine yazdırmayı başarmıştır. Formda olduğu dönemde pek çok futbolcuya da ilham kaynağı olmuştur. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Fernando Torres için kaliteli bir futbolcu demek mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir