Dünyanın En Büyük Futbol Rekabetleri

Futbol dünyanın en rekabet dolu sporlarından biridir. Bu rekabet belki de futbolu bu kadar heyecan dolu yapan faktörlerden biridir. İşte bu yüzden de derbi maçları hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Elbette ki bu büyük rekabetleri derbi ile sınırlamak mümkün değil. Çünkü derbi teknik anlamda aynı şehirden iki takımın maç yapması anlamına geliyor. Fakat ülkemizde genelde bu terim dört büyük takım arasında oynanan maçlar için kullanılıyor. Örneğin, Fenerbahçe ile Trabzonspor maçı yapıldığında da spikerin derbi maçı dediğini duyabiliyoruz.

dünyanın en büyük rekabetleri

O yüzden de bu futbol rekabetlerini derbi ile sınırlamamak gerekiyor. Dünyanın pek çok yerinde kabul görmüş olan çok büyük futbol rekabetleri bulunuyor. Her ülkenin kendi içinde birbirlerine rakip olarak gördükleri takımlar bulunuyor. Sizlerle birazdan paylaşacağımız bu liste tüm dünya çapında da kabul görmüş olan bir liste ve bu rekabetler arasında Türkiye’den iki takım da yer alıyor. Yüksek ihtimalle zaten bu iki takımın hangisi olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur.

Futbol dünyanın en popüler sporları arasında yer alıyor ve takımların da milyonlarca taraftarı bulunuyor. Elde edilen bazı verilere göre de dünyanın neredeyse yarısı futbol izliyor. Bu veriler 2018 Dünya Kupası’nda elde edilmiştir. FIFA’ya göre bu turnuvayı dünya çapında yaklaşık olarak 3 milyardan fazla insan izlemiştir. Elde edilen bu veriler gerçekten de olağanüstü bir düzeyde.

90 dakika içinde sahada yer alan 22 kişinin yuvarlak bir topu gol çizgisinden belirli kurallar çerçevesinde geçirmeye çalıştığı bu oyun net bir şekilde gezegenin en popüler oyunu. Elbette ki neden bunca spor arasında futbolun bu kadar popüler olduğu da oldukça büyük bir tartışma konusu. Bu konu hakkında mutlaka sosyolojik bazı araştırmalar da yapılmış olmalı. İlerleyen dönemlerdeki yazılarımızda da sizler için bu konuyu derinlemesine irdeleyebiliriz.

Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan dünyanın en büyük futbol rekabetlerine göz atabiliriz.

Dünyanın En Büyük Rakipleri

  • Arjantin: River Pilate & Boca Juniors
  • Mısır: Zamalek & Al Ahly
  • İtalya: Roma & Lazio
  • Almanya: Schalke 04 & Borussia Dortmund
  • Brezilya: Internacional & Gremio
  • İngiltere: Manchester United & Liverpool
  • İspanya: Real Madrid & Barcelona
  • İskoçya: Rangers & Celtic
  • Türkiye: Fenerbahçe & Galatasaray

Tüm bu takımlar kendi ülkelerinde ezeli rakip olarak anılıyorlar. Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki rekabette dünya çapında en büyük rekabetlerden biri olarak bilinir. Dünya çapında hazırlanmış olan neredeyse bütün en iyi derbi listelerinde mutlaka Fenerbahçe ve Galatasaray da yer almaktadır. Elbette ki dünyanın daha pek çok ülkesinde daha pek çok takımın birbirleri ile rekabetleri bulunuyor. İlerleyen dönemlerde bu konuda sizlere çok daha kapsamlı bir içerik hazırlayacağız.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir