Pele Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hiç şüphesiz futbol tarihinin en yetenekli ve en unutulmaz isimlerinden birisi Pele’dir. Bugüne kadar futbol tarihi boyunca pek çok yetenekli oyuncu geldi geçti. Şu anda da Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo gibi efsanelerin oynayışlarına tanıklık ediyoruz. Ancak Pele öyle bir isim ki seneler geçmesine rağmen pek çok kişi tarafından hala dünyanın en iyi futbolcusu olarak anılıyor. Geçmişte Pele, Maradona gibi isimler en çok konuşulan ve efsane olarak görülen isimlerdi. Hala da öyle görülüyorlar.

pele

Pele ve Maradona gibi isimlerin futbolu bırakmalarının üzerinden onlarca sene geçmiş olmasına rağmen hala tüm zamanların en iyi futbolcuları listesi yapıldığında bu iki isim daima yer alıyor. Şimdi bu yazımızda bu iki efsane isimden Pele’nin hayatı hakkında ilginç bilgilere göz atacağız.

Pele Hayatı

Efsane futbolcu 23 Ekim 1940 senesinde Brezilya’da dünyaya geldi. Babası da tıpkı kendisi gibi bir futbolcuydu. Babası Dondinho kendi zamanında Brezilya’nın Fluminense takımında oynamış olan ünlü bir futbolcuydu. Annesinin adı Celeste’dir ve ünlü futbolcunun iki de abisi bulunmaktadır.

Pele ve ailesi geçim sıkıntısı yaşıyordu ve bu durumdan kurtulmak için bir şekilde kendisinin katkı sağlaması gerekiyordu. O yüzden de para kazanmak amacı ile hizmetçi olarak pek çok yerde çalıştı.

Futbola ilk adımı ise babasının ona futbolu öğretmeye başlaması ile birlikte başladı. O dönemlerde hiç parası yoktu ve bu yüzden de içi gazete dolu bir çorap yaptı. Tüm bu imkansızlıklara rağmen futbol konusunda muazzam bir yeteneğe sahipti. Bu fark edildikten sonra pek çok amatör kulüpte oynamaya başladı. Sao Paulo’nın genç takımının iki defa şampiyonluk kazanmasını sağladı.

Gençlik döneminde bir takımda salon futbolu da oynamıştır. O dönemlerde salon futbolu çok ilgi görmeye başlamıştı. Kendisi bölgenin ilk salon futbolu turnuvasına katılan ilk isimlerden biridir. Burada birkaç şampiyonluk yaşamayı da başarmıştır.

1956 senesinde ise Santos takımı bir sözleşme imzaladı. Santos’un ilk maçı 7-1 gibi bir skorla sonuçlandı ve takımın ilk golünü kendisi attı. Sonraki sezonda ise takımının en çok gol atan futbolcusu oldu ve ardından da Brezilya milli takımına çağrıldı. Sonrasında 1958 ve 1962 senelerinde düzenlenen Dünya Kupası’na katıldı.

Ülkesinde pek çok takımda oynadı ve bu takımlarda çok fazla gol attı. Onun attığı gol rekoru oynadığı takımların bazılarında halen kırılamadı.

Ünlü futbolcu Güney Amerika şampiyonasında da oynamıştır. 1958 senesindeki bu turnuvada 8 gol attı ve turnuvanın en iyi futbolcusu seçildi.

Brezilya takımı ile tam üç Dünya Kupası kazanmıştır. Bu kupaları 1958, 1962 ve 1970 senelerinde kazandı. Bu üç kupayı da kazanabilmiş olan tek futbolcu unvanını elinde bulundurmaktadır. Ayrıca 1958 Dünya Kupası’nda henüz 17 yaşındaydı ve bu onu Dünya Kupası finalinde oynayan en genç oyuncu yapmıştır. 1962 senesinde ise Dünya Kupası’nda en iyi oyuncu seçilmiştir. Bunlar ile birlikte Brezilya milli takım tarihinin en skorer oyuncusudur. Oynamış olduğu 92 maçta 77 gol atmayı başarmıştır. Bu da onu Brezilya için bütün zamanların en golcü futbolcusu yapar.

1977 senesine gelindiğinde profesyonel anlamda futbol oynamayı tamamen bıraktı. Oynamış olduğu son maç Santos ve Cosmos arasında oynanan maçtır. Bu maç dünya çapında canlı olarak yayınlandı. Muhammed Ali ve Bobby Moore gibi isimler de bu maçı izliyordu.

Pele Ailesi

Pele’nin hayatı boyunca tam üç kez evlendiği bilinmektedir. Pek çok sevgilisi olduğu da biliniyor. İlk evliliğini ise 1966 senesinde yapmıştır. Bu evlilik 1982 senesinde sona erdi. 1994 senesinde bir psikolog ve şarkıcı olan Lemos Seixas ile evlendi. Onunla da 14 sene evli kaldıktan sonra boşandı. Üçüncü evliliği ise Marcia Aoki ile oldu. İkili 80’li yıllarda tanışmışlardı ve 2008 yılında tekrar bir araya geldi. 2010 yılında ise yeni bir ilişkiye başladılar. 2016 senesinde ise ikili dünya evine girdi.

Ünlü futbolcunun pek çok çocuğu bulunuyor. Bu çocukları arasından Edinho, 2014 senesinde kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlardan ötürü tam 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza sonrasında temyizin ardından 12 yıla indirilmiştir. Bunlar ile birlikte ünlü futbolcunun 1996 senesinde Celeste ve Joshua isimli ikiz çocukları dünyaya geldi.

1964 senesinde Anizia Machado ile ilişkisinden doğan bir çocuk dünyaya geldi. Bu çocuğun kendisine ait olduğu DNA testiyle de kanıtladı. Doğan bu çocuğun ismi Sandra Machado’ydu. Kendisi 2006 senesinde hayatını kaybetti. Fakat ölümünden sonra dahi ne onu ne de çocuklarını asla kabul etmedi.

Pele Hakkında İlginç Bilgiler

  • 1999 senesinde IFFHS onu Yüzyılın Dünya Oyuncusu olarak seçmiştir. Ayrıca aynı FIFA Yüzyılın Oyuncusu Ödülü’nde birinci olan isimdir.
  • 1961 senesinde dönemin cumhurbaşkanı olan Janio Quadros, ünlü futbolcunun ülkenin dışına transfer edilmesini engellemek için amacı ile onu resmi bir ulusal hazine ilan etmiştir.
  • Pele ile Maradona’nın arası hiç iyi değildi. Pele onun gençlere oldukça kötü bir örnek olduğunu düşünüyordu.
  • IFFHS’e göre 694 lig maçında 650 gol ve 1363 maçta 1281 gol ile futbol tarihinin en iyi ulusal futbol ligi golcüsüdür. (Bunlara resmi olmayan maçlar da dahildir)
  • Asıl adı Edson Arantes do Nascimento olan ünlü futbolcunun Edson ismi ünlü mucit Thomas Edison’dan gelmektedir.
  • Kendisine Pele lakabı okuldayken takılmıştır ve o günden bu yana da onu kullanmaktadır.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir