Dünyanın En Popüler Sporları

Spor tarihin ilk dönemlerinden beri karşımıza çıkan bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki geçmiş dönemde sporlar günümüzdeki kadar büyük kitlelere hitap etmiyordu. Şu anda globalleşen dünya ile birlikte spor dalları çok daha geniş kitlelere hitap ediyor ve bu alanlarda da oldukça önemli organizasyonlar düzenleniyor. Bu kadar ilgi demek aynı zaman da para da demek. İlgi böylesine çok olunca dünyanın en popüler sporları arasında oldukça yüksek miktarlarda paralar dönmeye başlandı. Böylece hem bu sporu yapan kişiler oldukça iyi miktarlarda paralar kazanmaya başladı hem de bu spor dallarının gelişimi için önemli bütçeler ayrılmaya başlandı.

dünyanın en popüler sporları

Bunların yanında pek çok ülke spora önem vermeye başlayınca sonrasında Spor Bakanlıkları dahi açıldı. Artık sporlar bir toplumun geleceği için önemli bir alan haline geldi. O yüzden de sizler için dünyanın en popüler sporları konusuna göz atacağız.

MMA

Nispeten yeni bir spor alanı olsa da kısa sürede Dünya çapında pek çok insanın ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle de ABD’de oldukça popüler bir spor haline gelmiştir. Bu spor dalı aynı zamanda Karma Dövüş Sanatları olarak da bilinmektedir. Çünkü içerisinde pek çok dövüş sanatını barındırmaktadır. Böylesine çeşitli dövüş sanatlarını barındırıyor olması onun bu kadar popüler haline gelmesinde oldukça etkili olmuştur. Kimileri tarafından gelecekte boksu dahi geride bırakacağı düşünülmektedir.

Amerikan Futbolu

Amerikan Futbolu ülkemizde popüler olmasa da başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı ülkelerde de popülerdir. Şu anda ABD’deki en popüler spor olarak bilinmektedir. Belki de en popüleri. Yine ülke de en karlı spor dallarından biri olarak bilinmektedir. Ayrıca sezon içinde kimin şampiyon olacağının belirlendiği Super Bowl ülkede en çok izlenen spor yayınları arasında yer almaktadır.

Beyzbol

Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde daha çok popüler olan bir spordur. Ayrıca Japonya ve Küba gibi ülkelerde de oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Tıpkı Amerikan Futbolu’nda olduğu gibi Beyzbol da mali açıdan oldukça karlı sporlardan biridir. Beyzbol maalesef ülkemizde çok popüler bir spor dalı değildir. Ancak ilginç bir şekilde dünya üzerinde en çok beyzbol sopası alınan ülkelerden biridir. Elbette ki bu beyzbol sopalarının hangi amaçla alındığını hepimiz az çok biliyoruz.

Golf

Ülkemizde daha çok zengin sporu olarak bilinen golf sporunun da dünya çapında milyonlarca ilgilisi bulunmaktadır. İlk İskoçya’dan çıkmış olan bu spor dalı ülkemizde de belirli yerlerde oynanabilmektedir. Ekstra bir fiziki beceri gerektiren bir oyun olmadığında ötürü de her yaş kesiminden insanın oynayabileceği rahatlatıcı bir spordur. Bazı ülkelerde yaygın bir şekilde oynansa da ülkemizde hale elit bir spor olarak hayatına devam etmektedir.

Voleybol

Takım sporları genellikle ülkemizde oldukça popüler. Bu sporlardan biri de voleybol. Her ne kadar ülkemizde futbol kadar ilgi görmese de oldukça büyük bir kitle tarafından takip ediliyor. Türkiye’de yaygın spor dallarından biridir. Plajlarda dahi voleybol oynayanlar ile karşılaşmak mümkün. Şu anda dünya çapında tahmini olarak 1 milyara yakın voleybol hayranı olduğu düşünülüyor.

Buz Hokeyi

Çok fazla soğuk bir iklime sahip olmadığımız için ülkemizde çok fazla popüler olmayan spor dallarından birisidir. Genelde Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi ülkelerde oldukça popüler olan bir spordur. Dünya çapında kış sporları arasında en popüleridir. Buz hokeyi denildiğinde ise akla gelen ilk ülke genelde Kanada’dır.

Boks

MMA’in son senelerde oldukça popüler bir spor dalı haline gelmeye başladığını daha önce belirtmiştik. Fakat buna rağmen hala dünya üzerindeki en popüler spor dallarından biri boktur. Ülkemizde de pek çok kişi boksa ilgi duymaktadır. Elbette ki Türkiye’deki en popüler spor dalı değil ancak belli bir kesim tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Türkiye’de Muhammed Ali gibi boksörler de oldukça sevilmektedir.

Formula 1

Motorlu spor dalları arasında dünya çapında en popüler olanıdır. Üstelik bu spor dalının şampiyonasının bir etabının her sene yüz milyonlarca kişi tarafından izlendiği bilinmektedir. Ülkemizde de Formula 1’in hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu spor dalı dünyanın karlı spor dalları arasında gösterilmektedir.

Rugby (Ragbi)

Topla oynanan spor dalları arasında en şiddetli olanlarından biridir. Başta İngiltere, Avustrulya, İrlanda ve İskoçya olmak üzere pek çok ülkede popüler olan spor dalları arasında yer almaktadır. Sanılanın aksine dünya çapında bu spor dalının oldukça yüksek bir izleyici kitlesi bulunmaktadır. Ülkemizde çok da popüler olmayan spor dalları arasında yer almaktadır.

Atletizm

Atletizm belki de dünyanın en kadim spor dallarından biridir. Günlük hayatımızda da belki de en çok yapılan sporlardan biridir. Elbette ki burada atletizm yapmaktan kastımız yürümek ve koşmak. Bunu yapmak için de çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Olimpiyat oyuncuları ile bu spor dalı çok daha popüler bir hale gelmektedir.

Tenis

Erkekler ile birlikte kadınların da çok fazla ilgi gösterdiği spor dallarından biri olan tenis dünyanın en popüler sporları arasında yer alıyor. Dünya çapında 1 milyardan fazla kişinin bu spora hayranlık duyduğu düşünülmektedir. Üstelik diğer sporlara nazaran neredeyse bünyesinde yarı yarıya erkek ve kadın bulundurmaktadır. Ülkemizde de aşırı popüler olmasa da kendine has bir kitlesi bulunmaktadır.

Kriket

Kriket her ne kadar Türkiye’de çok popüler bir spor olmasa da aslında dünya çapında ilgi gören en popüler sporlar arasında yer almaktadır. Şu anda tahmin edildiği kadarı ile 2 milyar kişinin bu spora ilgi duyduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapında Hindistan, Pakistan, Güney Afrika ve Avustralya gibi ülkelerde oldukça popüler bir spor dalıdır. Elbette ki bu kadar çok takipçisinin olmasında dünyanın kalabalık ikinci olan Hindistan’ın büyük bir etkisi vardır. Bu ülkede krikete çok ayrı bir şekilde ilgi duyulmaktadır.

Basketbol

Şu anda dünyanın en popüler ikinci sporu olarak basketbol görülmektedir. Bu popülerliğindeki en büyük etki ise Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden kaynaklanmaktadır. Her iki kıtada da basketbola aşırı ilgi bulunmaktadır. Yine ülkemizde de en popüler ikinci spor olarak basketbolu kabul etmek mümkündür. Özellikle ülkemizde pek çok takımımız Avrupa’da başarılar sergilemişlerdir. A Milli Basketbol Takımı, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ikinci olmayı başarmıştır. 2011 senesinde ise Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda Kadın Basketbol Milli Takımı finale çıkmayı başarmıştır.

Futbol

Pek çok kişinin tahmin edebileceği gibi Türkiye’de olduğu gibi dünyanın da en popüler sporu futboldur. Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde en popüler spor olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Uzun bir süre daha da bu liderliğini koruyacak gibi görünüyor. FIFA’nın elde etmiş olduğu verilere göre son düzenlenen Dünya Kupası’nı en az 3,5 milyar kişinin izlediği düşünülmektedir. Bu sonuçlar bile futbolun dünyada ne kadar popüler olduğunu gözler önüne seriyor. Türkiye’de de futbolun çok fazla hayranı bulunmaktadır. Spor kanallarında da çoğunlukla futbol ile ilgili haberler yer almaktadır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir