Euro 2012 Hakkında İlginç Bilgiler

Düzenlenen 14. Avrupa Şampiyonası olarak karşımıza çıkan bu turnuvaya bilindiği üzere Polonya ve Ukrayna ev sahipliği yaptı. İki ülkeden dörder şehir olmak üzere tüm turnuva 8 farklı şehirde oynandı. Oldukça çekişmeli geçen turnuva seyir zevki yüksek turnuvalardan biri olarak tarihe geçti. Euro 2012, 8 Haziran 2012 tarihi itibariyle oynanmaya başlanmıştır.

euro 2012

Euro 2012’ye toplamda 16 takım katıldı. 16 takım toplamda 31 maç yaptı ve böylece turnuva tamamlanmış oldu. 16 takımın oynadığı 31 maçta ise toplamda 76 gol atıldı. Böylece maç başına ortalama olarak 2.45 gol atıldığını söylemek mümkündür. Bunlara ek olarak maçı izleyen toplam taraftar sayısı 1. 440. 896’dır. Bu da maç başına 46.481 taraftarın izlediği anlamına gelmektedir. Euro 2016’da ise bilindiği üzere 2 milyondan fazla taraftar stadyumda yer almıştı. Ancak Euro 2020’de pandemi koşullarından ötürü çok daha az taraftar yer almıştı. Sizler için bu yazımızda Euro 2012 hakkındaki ilginç bilgileri paylaştık.

Euro 2012 İlginç Bilgiler

  • Turnuvanın finalinde İspanya ile İtalya karşı karşıya geldi. Finalde kazanan taraf İspanya oldu ve böylece turnuvanın şampiyonu oldu. İspanya böylece tarihine üçüncü kez bu kupayı kaldırdı. Ayrıca İspanya Euro 2008 ile birlikte 2010 Dünya Kupası’nı da kazanmıştı. İspanya milli takımının en iyi performansını sergilediği dönemlerden biri demek mümkündür. İtalya ise finalde kaybederek turnuvayı ikinci sırada bitirdi.
  • Turnuvada hakem olarak Türkiye’den Cüneyt Çakır, Tarık Ongun,  Bahattin Duran, Mustafa Emre Eyisoy, Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek yer aldı.
  • İlginç bir şekilde turnuvanın finaline kalan İtalya ve İspanya aynı grupta yer alıyordu. İspanya grubu oynadığı 3 maçta 2 galibiyet ve 1 beraberlik alarak 7 puanla ilk sırada tamamlarken, İtalya ise oynadığı 3 maçta 1 galibiyet 2 beraberlik 5 puanla ikinci sırada tamamladı.
  • İtalya ile İspanya grup maçın 1 – 1 berabere kalmıştır.
  • Yarı finalde İspanya ile Portekiz, İtalya ile Almanya eşleşti. İspanya, Portekiz 4 – 2 yenerken, İtalya ise Almanya’yı 2 – 1 yenmeyi başardı.
  • İspanya final maçında İtalya’yı 4 – 0 gibi farklı bir skorla yenmeyi başardı. İspanya’nın gollerini ise David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres ve Juan Manuel Mata Garcia attı.
  • Turnuvanın toplamda 6 gol kralı buluyor. Bu futbolcular turnuvada üçer gol atarak gol kralı olmayı başardılar. Cristiano Ronaldo, Mario Gomez, Mario Balotelli, Fernando Torres, Alan Dzagoyev ve Mario Mandzukic attıkları üçer golle turnuvanın gol kralı olmayı başardılar.
  • Turnuvada kendi kalesine gol atan tek bir futbolcu oldu. Bu futbolcu ise İngiltere’den Glen Johnson’dır. Başarılı futbolcu İsveç maçında kendi kalesine gol atmıştır.
  • UEFA tarafından turnuvanın en iyi futbolcu ise İspanyol futbolcu Andres Iniesta oldu.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir