Gareth Southgate Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eski futbolcu Gareth Southgate, İngiltere milli takımına da teknik direktörlük yapmıştır. Ünlü teknik adam 2018 Dünya Kupası’nda İngiltere’nin başındaki isimdi. Bu kupa esnasında kendisi kolsuz bir yelek giymişti. O günden sonra yelek satışlarında büyük bir artış yaşanmıştır. Kendisi İngiltere’yi yarı finale kadar çıkarmayı başarmıştı. Elde ettiği bu başarı onu da kendi ülkesinde bu başarıya ulaşmış olan üç teknik adamdan birisi yapmaktadır.

gareth southgate

Kendisi ülkesinde yüzlerce maça çıktı ve ülkesi için de 57’den fazla maça çıktı. O yüzden de kendisi ülkesinde oldukça saygı gören futbolculardan biri olarak bilinmektedir.

Gareth Southgate Hayatı

3 Eylül 1970 senesinde dünyaya gelen oyuncunun babası Clive Southgate ve annesi de Barbara Southgate’dir. Henüz küçük yaşlarından itibaren futbola ilgi duymaya başladı. Lise döneminde ise Crystal Palace futbol akademisine katıldı. Liderlik yeteneği, azmi ve çalışkanlığı ile burada tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu özelliklerinden ötürü de genç takımın kaptanlığını yaptı. Kendisi oynamış olduğu bütün yaş gruplarında oldukça muazzam performanslar sergiledi. Fakat kendisi de bazı konularda yeteneğinin çok iyi olmadığını biliyordu ve profesyonel bir futbolcu olarak sahalara çıkabileceğinden pek emin değildi. Burada boş vakitlerini Croydon reklamcılarının ofislerinde deneyim kazanmak için harcıyordu. Bu işi yedek olarak bir kenarda tutmak istiyordu.

Fakat 18 yaşına geldiğinde Crystal Palace’ın A Takımı’na yükseldi. Fakat ilk takım çıkışını 1990 / 1991 sezonunda yapacaktı. Burada liderlik yetenekleri sayesinde bir süre sonra takım kaptanı olmayı başardı. Eagles’ta oynamaya başladı. Onlar için 152 maça çıktı. Sonrasında ise Aston Villa’ya transfer oldu. Burada takımın ilk şampiyonluğunda da çok büyük katkılar sağladı.

UEFA Euro 1996 turnuvasında İngiltere yarı finale kadar yükseldi. Kendisi de yarı finale çıkan bu takımın içinde yer alıyordu. Bu yarı final maçında ülkesinin elenmesine sebep olan şutu kaçıran isimdir. Aston Villa ile 191 maça çıktı.

Gareth Southgate ve Teknik Direktörlük

Futbolu bıraktıktan sonra ilk işi teknik direktörlüktü. Kendisi Middlesbrought’un başına geçti. Ancak birinci lig kulübünü yönetmek için gerekli olan lisansa sahip değildi. Bu da beraberinde bir takım tartışmaları getirdi. Fakat oyundan emekli olmasından ötürü sözleşme imzalamış olduğu sürece İngiltere Premier Ligi burada kalmasına izin verdi.

2006 senesinde 2009 senesine kadar Middlesbrough’ta yönetici olarak görevi aldı. Sonrasında ise İngiltere 21 yaş altı takımının başına geçmeden önce birkaç seneliğine ara verdi. 2016 senesine kadar 21 yaş altı takımın başında kaldı. Sonrasında ise İngiltere milli takımını yönetmeye başladı.

Gareth Southgate Eşi

1997 senesinde Gareth Southgate, Alison Bird ile dünya evine girdi. Eşi 90’lı yıllarda yerel bir giyim butik mağazasında çalışıyordu. İkilinin Mia ve Flynn isimli iki çocukları bulunmaktadır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir