Kylian Mbappe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mbappe son dönemlerin en yetenekli futbolcularından biri olarak görülüyor. Kimilerine göre futbol tarihinde gelen nadir yeteneklerden birisi. Henüz 19 yaşında iken Fransa milli takımı ile Dünya Kupası kazanması onu daha o günden bir efsane haline getirdi.

mbappe

Sahip olduğu bu yetenekler elbette ki dünya çapında ilgi gördü ve bir anda pek çok kulübün sahip olmak isteyeceği bir yıldıza dönüştü.

Kylian Mbappe Hayatı

20 Aralık 1998 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde dünyaya gelen yetenekli oyuncu henüz küçük yaşlarında futbol oynamaya başladı. Babası da bir antrenördü ve kariyerine de babasının çalıştırmış olduğu AS Bondy kulübünde başladı. Burada sahip olduğu yetenekleri direkt olarak ortaya çıktı. Ona antrenörlük yapan kişilerden biri olan Antonio Riccardi henüz 6 yaşında olan Mbappe için söylediği söz ise 15 senedir koçluk yapmış olduğu en iyi çocuk olduğuydu.

O dönemde kendisi de yeteneklerinin fazlası ile farkındaydı ve büyük kulüplere yeteneklerini sergilemek için bir uğraş içine girdi. Fakat sonrasında Monaco’da kalmayı tercih etti ve 2013 senesinde burada gençlik akademisine katıldı. Aradan geçen iki senenin ardından ise kıdemli takıma katılmayı başardı.

Mbappe genç bir golcü olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyordu. Pek çok rekora imza attı ve 2016 senesinde Monaco ile ilk profesyonel sözleşmesine imza attı.

İlerleyen dönemlerde kırdığı rekorlar artmaya başlayınca Avrupa’daki büyük kulüplerin ilgisini çekmeye başladı. O yüzden de 2017 senesinin sonuna kadar PSG’ye kiralandı. Sonrasında ise kendisini en pahalı genç yapacak olan rekor bir transfer ücreti ile işe alındı.

2018 yılı Mbappe için oldukça etkili bir yıldı. 2018 Dünya Kupası, Rusya’da düzenleniyordu ve kendisi de genç yaşına rağmen milli takımda yer alıyordu.

2017 senesinde Dünya Kupası elemesi maçında Mbappe uluslar arası anlamda ilk golünü atmayı başardı. Onun kariyerinin parladığı nokta ise işte bu Dünya Kupası olmuştur. Burada sergilemiş olduğu performans ile FIFA Dünya Kupası En İyi Genç Oyuncu Ödülü kazanmayı başardı.

Kylian Mbappe Ailesi

Babası Wilfried Mbappe aslen Kamerun doğumludur. Antrenör olmadan önce babası uzun bir süre boyunca futbol oynamıştır. Annesi Fransa Ligi’nde oynamakta olan ünlü hentbolcu Fayza Lamari’dir.

Babası tam 25 sene AS Bondy’nin gençlik koçu olarak görev yapmıştır. Bu takımın başkanı ile yapılan bir röportajda başka, onun hakkında sadece iyi şeyler söylemiştir.

Mbappe dünyaya gelmeden önce profesyonel bir futbolcu olan evlatlık bir oğulları da vardı. Bu kişi Bursaspor’da oynayan Jires Kembo Ekoko’dur. Forvet olarak Bursaspor’da görev alıyor.

Mbappe Hakkında İlginç Bilgiler

  • Ünlü futbolcu maaşının yani 384000 Euro’nun tamamını bir spor kuruluşuna bağışlamıştır. Bu hayır kurumu engelli ve hastanede yatmakta olan çocuklar ile birlikte çalışmaktadırlar.
  • Çocukluk döneminde en sevdiği futbolcu Cristiano Ronaldo’ydu. Onu idol olarak alıyordu ve onun oyun tarzının taklit etmeye çalışıyordu.
  • Monaco’da geçirdiği sürede takımının 17 sene sonra ilk defa Ligue 1 şampiyonluğu kazanmasına büyük katkılarda bulundu.
  • Takım arkadaşları onun çok saygılı ve cömert bir insan olduğunu belirtiyor. Bu yüzden de onu yaşına göre çok daha olgun bir insan olarak tanımlıyorlar.

Mbappe hiç şüphesiz son dönemlerin en yetenekli futbolcularından bir tanesi. Belki de ilerleyen dönemlerde tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak karşımıza çıkabilir. Hem karakteri hem de kendine has oyun tarzı ile Mbappe kesinlikle takip edilmesi gereken değerli yeteneklerden birisi.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir