Gianluigi Buffon Hayatı

Futbol kariyerine oldukça küçük yaşlarda başlayan Gianluigi Buffon yaşamakta olduğu şehrin futbol okulunda eğitim aldı. O dönemde boyu uzundu ve bunu çok daha avantajlı şekillerde kullanabileceğine dair tavsiyeler aldı. Belki o dönemde dünyanın en iyi kalecilerinden biri olacağının da farkında değildi.

buffon

Kendisi Maria Masocco ve Adriano Buffon’un çocuğuydu. Hem annesi hem de babası ona spor konusunda çok fazla destek çıktılar. Tıpkı kendisi gibi kız kardeşleri de bu spor hayatının içindeydiler. Kızkardeşleri kadın voleybol takımında oynuyordu.

Başarılı kaleci futbol alanında pek çok işler yaparken aynı zamanda üç çocuğa da babalık yapıyordu. Ayrıca ülkesindeki bazı işletmeleri yönetiyordu. Bunların yanında fair play ve ırkçılığın önlenmesi ile ilgili pek çok kampanyanın da parçası olmuştur.

Günümüzde hala pek çok kişi onu 2002 Dünya Kupası öncesinde Raul, Roberto Carlos ve David Beckham ile oynamış olduğu reklamı hatırlamaktadır. Ayrıca kendisi PES isimli oyunun da kapak yüzü olmuştur.

Futbol kariyerine ise ilk olarak Perticata ve Canaletto Sepor isimli okullarda başladı. Sonrasında ise Parma’nın gençler takımına katıldı. Burada kaleci olarak görev aldı. 17 yaş altı turnuvalarda aktif bir şekilde yer almaya başladı. 1995 yılında bu performansları pek çok kişinin dikkatini çekti ve A serisine kadar yükselmeyi başladı.

Parma Kariyeri

Parma takımı ile ilk resmi maçına 1997 senesinde İtalya Kupası’nda çıkmıştır. Bir sonraki sene ise ilk şampiyonluğunu kazanmayı başardı. UEFA Kupası, İtalya Kupası ve İtalya Süper Kupası kazandı.

Juventus Kariyeri

2001 senesinde Buffon, Juventus takımına 54 Milyon Euro gibi oldukça yüksek bir fiyata transfer oldu. Bu transfer tarihteki en yüksek bonservisli kaleci transferidir. Burada sonraki senelerde pek çok kupa ve lig şampiyonluğu yaşadı. Juventus ile Şampiyonlar Ligi finali oynadı ancak Milan’a penaltılarda kaybettiler.

2005 senesinde yapılan bir hazırlık maçında dönemin öne çıkan futbolcularından biri olan Kaka ile talihsiz bir çarpışma yaşadılar. Bu çarpışmanın sonucunda omuz kısmında ciddi bir sakatlık yaşadı. Bu sakatlıktan ötürü bir sezon boyunca kendini zor bir şekilde toparladı.

2006 senesinde Juventus’un içinde olduğu ve döneme damgasını vurmuş olan Calciopoli skandalının da içinde yer almıştır. Takımı bu dönemde maçları ve kararları manipüle etmek ile suçlanmıştı. Sorumluluk bir şekilde bulunmuş ve Juventus rekor bir para cezası almıştı. Bunların yanı sıra takım Serie B’ye düşürülmüştü. Tüm bu yaşananlara rağmen Buffon takımda kalmış olan birkaç futbolcudan biri olarak tarihe geçmiştir.

2007 senesinde Juventus yeniden Serie A’ya yükselmeyi başardı. Sonrasında Buffon takımı ile sözleşmesini 2012 senesine kadar da uzatmıştır. Fakat bu dönemde bazı talihsiz sakatlıklar ve sağlık problemleri yaşadı. Kendisi Juventus’da oynadığı onuncu sezonunda pek çok otorite tarafından dünyanın en iyi kalecisi olarak ödüllendirilmiştir.

2013 senesinde ise toplamda 745 dakika boyunca gol yemedi ve bu alanda bir rekor kırdı. Bu süreyi sonlandıran futbolcu ise Atalanta futbolcusu olan Maximiliano Moralez olmuştır. Rekorunun üzerinden iki sene geçtikten sonra İtalya liginde 974 dakika boyunca gol yemedi ve kendi kırmış olduğu rekoru yine kendisi geçti. Bu dönemde Juventus formasını en çok giyen futbolcu unvanını da elde etmiştir.

Buffon ve İtalya Milli Takımı

2002 yılında Kore ve Japonya’da gerçekleştirilmiş olan Dünya Kupası için milli takımında mücadele etti. 2006 yılında İtalya milli takımı Dünya Kupası’nı kazanan takım oldu. Kendisi bu turnuvada dünya çapında tanındı ve pek çok kişi tarafından dünyanın en iyi kalecisi ilan edildi.

Milli takımında başarılı kaleci hem saha içinde hem de saha dışında bir liderdi. O yüzden de sonrasında milli takıma kaptanlık yaptı. 2010 Dünya Kupası’na katıldı ancak bu dönemde belinden sakatlanmıştı. İtalya ise ilk eleme maçlarını geçememiş ve elenmişti.

2014 Dünya Kupası’na da çağrıldı ve bu onu Dünya Kupası’na en çok katılmış olan futbolculardan biri yaptı. Fakat kendisi sakatlığından ötürü bu turnuvadaki ilk maçına çıkamadı.

Buffon hiç şüphesiz tüm zamanların en iyi kalecilerinden birisi. Sahip olduğu yeteneği sayesinde hem Juventus’a hem de İtalya milli takımına önemli katkılarda bulunmuştur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir