Kaka Hayatı

Bir döneme damgasını vurmayı başaran ünlü futbolcu Kaka, 1982 senesinde Brezilya’da dünyaya geldi. Brezilya’dan Avrupa’ya geçiş yaptı ve buradaki performansı ile adeta göz doldurdu.

kaka

Avrupa’da sergilemiş olduğu performans ile Kaka dünya çapında ünlü bir futbolcu oldu. Fakat 2009 senesinde yaşadığı birtakım problemlerden ötürü formu giderek düşmeye başladı. O tarihten sonra başarılı futbolcu kariyerini eskisi gibi toparlamakta güçlük çekmiştir. Sonrasında da Amerika’ya gitmiş ve burada top koşturmaya başlamıştır.

Kaka ve Sao Paulo

Altyapı eğitimine ülkesinde Sao Paulo takımında başlamıştır. Bu altyapı eğitimine 1994 senesinde başladı. Bu durum 2000 senesine kadar devam etti ve sonrasında profesyonel bir futbolcu olarak kariyerine başladı. Profesyonel kariyerine başladığında 19 yaşındaydı. Altyapıda yetiştiği Sao Paulo takımında profesyonel kariyerine başlamıştır. Burada profesyonel olarak oldukça iyi bir iki sezon geçirdi. Burada sergilemiş olduğu performans pek çok Avrupa kulübünün de dikkatini çekti. Sao Paulo’da oynadığı dönemde 59 defa forma giymiş ve 23 gol atmayı başarmıştır.

Kaka ve Milan

Sao Paulo’daki kariyerinin ardından İtalya’ya Milan takımına transfer oldu. İlk dönemlerinde oldukça iyi bir performans sergiledi. O dönemde öyle bir performans sergiledi ki 2004 ve 2005 senelerinde üst üste Dünya Yılın Futbolcusu Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu dönemde Milan ile iki defa UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazanmayı başardı. Aynı şekilde Milan takımı ile 193 lig maçına çıkmış ve 70 gol atmayı da başarmıştır.

Kaka ve Real Madrid

2009 senesinde ise 80 Milyon Euro gibi oldukça yüksek bir bonservis bedeli ile Real Madrid’e transfer oldu. Bu dönemde kendisinden çok şey bekleniyordu ancak kulüp ve taraftarlar büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Kendisi beklentileri tam anlamı karşılayamadı. Ayrıca oldukça formsuzdu ve bazı sakatlıklarla da mücadele etmişti. O dönemde Jose Mourinho takımın başına geçti. Aynı dönemde Mesut Özil’in takıma dahil olması ile birlikte Kaka yedek kulübesinde kalmaya başladı. Kendisinden istenilen performansı ortaya koyamayınca ünlü futbolcu 2013 yılında Milan takımına geri gönderildi. Real Madrid, 10 Milyon Euro bonservis bedeliyle satmıştır. Ancak bu dönemde Real Madrid, Kaka yüzünden oldukça yüksek miktarda zarar etmiştir.

Milan’a geri döndükten sonra ise burada sadece bir sezon kalabildi. Takım ile 30 maça çıktı ve toplamda da 7 gol attı. Burada da Kaka tam anlamı ile istediği performansı sergileyemedi ve mutsuz olduğunu öne sürerek ABD’ye transfer olmuştur.

Her ne kadar kariyerinin son dönemlerini kötü bir performans ile geçirmiş olsa da Kaka bir döneme damga vurmayı başarmış olan başarılı bir futbolcuydu. Formda olduğu dönemde oldukça üst düzey bir performans sergilemiş ve dünya çapında bir futbolcu haline gelmiştir. Tüm bunlar bile onun ne kadar başarılı ve yetenekli bir futbolcu olduğunu ortaya koymuştur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir