Kaleci Eldivenleri Nasıl Seçilir?

Günümüzde profesyonel anlamda futbol oynayan kalecilerin eldiven kullanmadıkları görmek pek mümkün değildir. Artık kaleci eldivenleri onların birer parçası haline gelmiştir. Bu eldivenler pek çok açıdan da kalecilere fayda sağlamaktadır.

kaleci eldivenleri

Ancak tarihine baktığımızda kaleci eldivenleri günümüzdeki gibi değildi. 1920’li yıllarda kalecilerin kullanmış oldukları eldivenler yünden yapılmaktaydı. O dönemdeki kaleci eldivenlerinin kullanım amacı daha çok kalecilerin ellerini koruması ve yağmurlu günlerde topu daha rahat tutmalarını sağlamaktı. Fakat o dönemlerde kaleci eldivenleri çok da popüler değildi. 1940’lı yıllardan sonra kaleci eldivenleri çok daha popüler bir hale geldi. Zaman içinde kaleci eldevinlerinin yapısı da değişti ve 1970’li yıllardan itibaren latesk ve deirden yapılmış kaleci eldivenleri kullanılmaya başlandı. Tüm bunları bildiğimize göre artık ideal kaleci eldivenleri nasıl seçilir konusunun detaylarına da geçiş yapabiliriz.

Boyut Seçimi

Kaleci eldiveninde dikkat etmeniz gereken ilk şey doğru boyutu seçmektir. Daha büyük bir rahatlık sağlamak ve dikiş yerlerinin patlamasını önlemek amacı ile elinize uygun boyutta eldiven seçmeniz önemlidir. Bunun yanında eğer eldivenler fazla sıkı ise bu hareketi sınırlayacaktır. O yüzden de sıkılık ve daha iyi bir stabilite için bileğe tam olarak oturduğundan emin olmanız gerekir. 

Eldiven Türüne Dikkat Edin

Eğer saha futbolu için bir kaleci eldiveni seçiyorsanız hangi amaçla kullanıldığına dikkat edeceğiniz bir eldiven seçin. Çünkü bazı eldivenler futsal için kullanılmaktadır. Bu eldivenler diğer kaleci eldivenlerinden bir miktar farklıdır. Seçim yaparken buna dikkat etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Kesimlerine Dikkat Edin

Kaleci eldivenleri için farklı kesim tipleri bulunmaktadır. Bunların her birinin birbirinden farklı faydaları ve dezavantajları bulunmaktadır. O yüzden de ihtiyacınıza yönelik olacak şekilde kesim tiplerine bakın. Bunlar arasında size en uygun olanı seçin.

Eldiven Temizliği

Kaleci eldivenlerinizi kullandıktan sonra bunları ılık su ve sabun ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eldivene zarar vermemek için onu bükmeyin ya da sıkmayın. Yıkadıktan sonra gölge bir yerde kuruması için bırakın.

Tüm bunlara dikkat etmeniz kaleci eldivenlerinden daha iyi bir verim almanızı da sağlayacaktır. Kalecilerin kendi ellerini tanımaları ve buna en uygun olan eldivenleri seçmeleri önemlidir. Aksi takdirde eldivenden kaynaklı bazı sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bunun önüne geçmek için de sizlere vermiş olduğumuz bu bilgileri dikkate almanız oldukça faydalı olacaktır. Kaleci eldivenleri sağladıkları avantajlar ile uzun bir süre daha kalecilerin vazgeçilmez yardımcıları olarak kalmaya devam edecekler gibi görünüyor. Teknoloji geliştikçe de her geçen gün kalecilere daha fazla avantaj sağlayacak kaleci eldivenleri de çıkmaya devam ediyor. Gelecekte hiç tahmin etmediğimiz şekildeki eldivenlerle de karşılaşmamız mümkün olabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir