Thierry Henry Hayatı

Bir döneme damgasını vurmuş olan efsanevi futbolcu Thierry Henry, özellikle Arsenal takımında sergilemiş olduğu performans ile tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olduğunu kanıtlamıştır.

thierry henry

Kendisi hem bir efsane haline geldiği Arsenal’de hem de milli takımı Fransa’da en golcü futbolculardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça hareketli bir futbolcuydu ve modern futbola oldukça uygun bir performans sergiliyordu. Sadece bir forvet değil aynı zamanda yeri geldiğinde de oldukça iyi bir oyun kurucuydu.

Thierry Henry Hayatı Hakkında Bilgiler

Bazı yıldız futbolcuların aksine ise kendisi bencil bir futbol ortaya koymuyordu. Geçmişteki forvetlerden farklı bir futbolcuydu. Yeri geldiğinde orta sahadan top alıyor hatta defansa bile yardıma gidiyordu. Serbest vuruşlarda ve uzaktan şutlarda oldukça başarılıydı. Aynı zamanda kafa vuruşu konusunda da oldukça iyiydi. Hava toplarındaki mücadeleyi kazanarak çok fazla gol attı. Günümüzde bile dünyanın en zorlu liglerinden bir tanesi olarak görülmekte olan Premier Lig’de inanılmaz bir performans sergiledi ve tüm zamanların en golcü isimlerinden biri haline geldi.

Henüz 17 yaşında iken Fransa’da Monaco forması giymeye başladı. O dönemin teknik direktörü Arsene Wenger ondaki potansiyeli görmüş ve 17 yaşında olmasına rağmen ona forma giyme şansı vermiştir.

O dönemde sergilemiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine çekti ve 1997 yılında ilk kez milli takım formasını giydi. 1998 Dünya Kupası’na ise resmen damga vurdu. Bu turnuvada ise 3 gol atmayı başardı. Dünya Kupası’nda sergilemiş olduğu performans ile büyük kulüplerin dikkatini çekti. O dönemde Juventus’a transfer oldu. Juventus’da pek fazla beklentileri karşılayamadı ve Arsenal’e transfer oldu. Arsene Wenger’de o dönemde Arsenal’da oynuyordu ve Henry’deki potansiyeli biliyordu. Arsenal’de geçirmiş olduğu 7 sezon içinde tarihinin en golcü futbolcusu oldu. 2005 yılında ise Arsenal’ın kaptanı oldu.

Kendisi Arsenal tarihinin en golcü futbolcularından biridir. 2005 yılında atmış olduğu golle daha önce 185 gollük rekora sahip olan Ian Wright’ın rekorunu kırmayı başardı. Bu başarısı ile Avrupa’nın en golcü futbolcuları arasına girmeyi de başarmıştır. Kendisi gol atmasının yanı sıra pek çok asist de yaptı. 2002 – 2003 sezonunda atmış olduğu pek çok golün yanı sıra 20 asist yapmayı da başarmıştır. Bu bir forvet oyuncusu için olağanüstü başarılardan biridir.

Kariyeri boyunca pek çok ödül kazandı, pek çok rekora imza attı ve dünyaca ünlü markalar ile iş birliği yaptı. Kariyerinin zirve dönemlerinde pek çok reklam filminde oynadı. Ancak kendisi bunlar değil kendine has futbol tarzı ile hatırlanmaya devam ediyor. Kariyerinde oldukça mütevazı bir tavır sergileyen futbolcu günlük hayatında da bu tavrını insanlara gösteriyordu. O yüzden de pek çok kişi tarafından takdir edilen ve sevilen nadir futbolculardan biriydi.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir