Luis Figo Hayatı

Yetenekli futbolcu Luis Figo, 1972 yılında Portekiz’de doğdu. Futbolun merkezlerinden olan Avrupa’nın pek çok önemli kulübünde forma giyen futbolcu Real Madrid’de oynadığı dönemde takımın efsaneleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

luis figo

Portekizli futbolcu Real Madrid’in yanı sıra Inter, Sporting ve Barcelona gibi büyük kulüplerde de forma şansı buldu. Oynadığı kulüplerde pek çok önemli başarı elde etti ve oldukça prestijli kupaları da kaldırmayı başardı. Portekiz milli takımına da çok fazla katkısı bulunan futbolcu milli takımı ile 127 maça çıkmıştır. Oynadığı bu milli maçlarda ise 34 gol atarak katkıda bulundu. Kendisi aynı zamanda milli takımının en çok gol atan oyuncularından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar Portekiz milli takımına katkılarda bulunmuş olsa da herhangi bir kupa kazanmayı başaramamıştır.

Sporting Lizbon Kariyeri

Luis Figo, ülkesinin önemli takımlarından biri olan Sporting Lizbon’un altyapısında yetişmiştir. Sonrasında bu kulüp ile sözleşme imzalamış ve altı sezon boyunca takımı için mücadele etmiştir. UEFA’da takımı ile pek çok kez mücadele etmiş olsa da bu takımla kupa kaldırmayı başaramadı. Portekiz’deki kariyeri boyunca pek çok kulübün dikkatini çekmeyi başardı. Yetenekli bir futbolcuydu ve bu onu hem ülkesinde hem de Avrupa’da bir efsaneye dönüştürdü. Ancak kariyerinin zirvesini ülkesinde değil İspanya’da yaşamıştır.

Sporting Lizbon’da toplamda 137 lig maçına çıkmış ve 16 gol atmayı başarmıştır. Bu takımdan sonra İspanyol ekibi Barcelona’ya transfer oldu. Barcelona’da oldukça önemli başarılara imza attı. 1995 yılında bu takıma transfer olan Luis Figo, beş sezon boyunca forma giydi. O dönemde Barcelona’nın en efsane isimleri arasına girmeyi başardı. Aynı şekilde takımda La Liga şampiyonluğu da yaşamıştır.

Barcelona Kariyeri

2000 yılına geldiğimizde başarılı futbolcu Barcelona’nın en büyük rakibi olan Real Madrid’e transfer oldu. Bu dönemde 65 Milyon Euro gibi bir bonservis bedeli ile transfer olmuştur. Barcelona’da ise 172 lig maçına çıkmış ve 30 gol atmayı başarmıştır.

Real Madrid Kariyeri

Real Madrid’de ise UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmayı başardı. Bunun yanında da La Liga şampiyonluğu yaşadı. Real Madrid ile toplamda 164 lig maçına çıkmış ve 38 gol atmayı başarmıştır.

Inter Kariyeri

2005 yılına geldiğimizde ise başarılı futbolcu ünlü İtalyan ekibi Inter’e transfer oldu. Burada ise dört sezon boyunca takımı için mücadele etti. Inter ile toplamda 105 lig maçına çıktı ve Serie A şampiyonluğu elde etti.

İlk 20 yıllık futbol kariyeri boyunca toplamda 577 lig maçına çıkmıştır. Tüm bu lig maçlarında ise toplamda 93 gol atmayı başarmıştır. Ünlü futbolcu Luis Figo oynadığı tüm takımlara çok önem katkılarda bulunmuş ve taraftarlar tarafından da oldukça fazla sevilmiştir. Kendisinden sonra gelen pek çok futbolcuya da örnek olmuş bir futbolcudur. Elde ettiği başarılar ve göstermiş olduğu performans ile futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir