Luis Suarez Hayatı

Uruguaylı yetenekli futbolcu Luis Suarez, 1987 yılında Salto şehrinde doğdu. Pek çok önemli başarıya imza atan futbolcu her ne kadar saha içinde sert tavırları ile bilinse de yeteneği ile oynadığı takımlara pek çok katkıda bulundu.

luis suarez

Babası da futbol oynuyordu. Çocukluk döneminde aile anlamında bazı sıkıntılar yaşadı. Anne ve babası boşanmıştı. Bu dönemde henüz 11 yaşında iken futbolcu olmayı başardı ve burada önemli başarılara imza attı.

19 yaşına geldiğinde Hollanda’ya geldi ve 2007 yılında da Ajax gitti. Kendisi burada kıdemliler bölümde en çok gol atan oyunculardan biri oldu. Kendisinin ülkesi ile elde ettiği ilk uluslararası başarı ise 2011 yılında Copa America’dır. Bu prestijli kupanın kazanılmasında oldukça önemli katkıları oldu.

Liverpool Kariyeri

Yine 2011 yılında Liverpool’a transfer oldu.. Burada Liverpool ile oldukça önemli başarılara imza attı. Kendisi 2013-2014 sezonunda tkaımı ile 31 gol atmış ve ligde gol kralı olmuştır. Bu dönemde Altın Ayakkabı Ödülü’nü de almayı başardı.

Barcelona Kariyeri

2014 yılında Barcelona’ya transfer oldu ve Messi ve Neymar ile birlikte Barcelona’nın en güçlü forvet ekibine dahil oldu. Bu üçlü adeta defans oyuncularının ve kalecilerinin korkulu rüyasıydı.

2014 Dünya Kupası’na ülkesi ile katıldı. Ancak İtalya ile oynanan maçta, İtalyan futbolcu Chellini’yi ısırdı. Bu olay yüzünden pek çok yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Bu Luis Suarez’in tek vakası değildi. Öncesinde ve sonrasında da bu tarz vakalara karışacaktı. Bu sebeplerden ötürü pek çok kez maç ve para cezaası aldı. O yüzden de kendisi pek çok kişi tarafından saldırgan ve hırslı bir futbolcu olarak bilinmektedir. Tüm bu tavırlarından ötürü geri planda kalmadı ve Barcelona ile pek çok kupa kaldırmayı başardı. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Süper Kupası, Kral Kupası ve La Liga şampiyonluğu gibi pek çok başarı elde etti.

Uruguay Milli Takımı Kariyeri

Başarılı futbolcu Uruguay milli takımına da pek çok katkıda bulundu. Kendisi Güney Afrika’da oynanan 2010 Dünya Kupası ve Brezilya’da oynanmış olan 2014 Dünya Kupası’nda ülkesi için mücadele etti. Ayrıca Kanada’da 2007 yılında düzenlenen U-20  Dünya Kupası’nda da mücadele etmiştir. Milli takımı için daima elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı ve bunun için ciddi bir mücadele verdi. Kendisi sadece ülkesinde değil tüm dünyada sevilen ve saygı duyulan bir futbolcu oldu.

Tüm bunların ötesinde Luis Suarez kesinlikle son dönemlerin en yetenekli futbolcularından biri. Yeteneği, hırsı ve bitirici özelliği ile kesinlikle dünyanın en iyi forvetlerinden biri. Kendisi oynadığı takımlara bugüne kadar pek çok katkıda bulundu. Hiç şüphesiz oynadığı takımların özellikle bazı maçlarda galibiyet elde etmesinde çok kritik roller oynadı. Bu da onun ne kadar tecrübeli ve yetenekli bir futbolcu olduğunu gözler önüne seriyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir