Muhammed Salah Hayatı

Son dönemlerin en çok öne çıkan yetenekli futbolcularından Muhammed Salah, 1992 yılında Mısır’da dünyaya geldi. Özellikle Premier Lig’de sergilemiş olduğu performans ile dünya çapında büyük bir hayran kitlesi edinmiştir.

muhammed salah

Başarılı futbolcu Premier Lig’de bir sezon içinde 36 maçta oynamış ve 32 gol atmayı başarmıştır. Üstelik bu performansına ek olarak 11 asist yapmayı da başarmıştır. Liverpool takımına bu açıdan pek çok katkıda bulunmuştur.

Küçük yaşlarından itibaren futbola çok büyük bir ilgi duyuyordu. Bu dönemde okul ve futbolu bir arada yürütmek için çaba gösterdi. Ancak bu konuda pek de başarılı olamadı. Yaşadığı yerde bir kulüpte oynamaya başladı ve gününün tamamı antrenman ile geçiyordu. Tüm bunların yanında bir de ek iş yaparak para kazanmaya çalışıyordu.

Henüz 14 yaşında iken Al Mokawloon takımına dahil oldu. 16 yaşına geldiğinde ise sahip olduğu yeteneği pek çok kişi tarafından fark edildi. Bu dönemlerde antrenmanlara katılabilmek için günde neredeyse dokuz saat boyunca yolculuk yapıyordu. Sırf futbol antrenmanlarına katılabilmek için bazı zamanlarda 10 otobüs bile değiştirdiği oluyordu. Muhammed Salah bu açıdan hırsın ve azmin futboldaki en önemli örneklerinden biridir. Günümüzde ise kendisi dünyaca tanınan bir futbolcu oldu.

El Mokawloon Sporting Club Kariyeri

Profesyonel anlamda futbol kariyerine El Mokawloon Sporting Club takımı ile başlamıştır. İlk golünü ise bu takımda 2010 yılında attı. 18 yaşında iken pek çok Mısırlı onun yeteneğinin farkına vardı ve onların sevgisini kazandı.

Bur Said Stadyumu Faciası

Muhammed Salah’ı en çok etkileyen olaylar arasında Port Said Faciası yer almaktadır. 2012 yılında Al-Ahly SC ile Al-Masry Club arasında bir maç oynandı. Bu maçın ardından bazı olaylar yaşanmış ve taraftarlar sahaya inmiştir. Yaşanan bu olayların ardından 74 kişi hayatını kaybetmiştir. Yaşanan bu olayın ardından Mısır Ligi’ne ara verilmiştir. Bu olaylar Arap Baharı’nın en zorlu günlerinde meydana gelmiştir.

Chelsea Kariyeri

İlerleyen dönemlerde Basel takımındaki performansı da oldukça dikkat çekicidir. Bu takımda Avrupa Ligi’nde yarı final oynamıştır. Bu dönemde aynı zamanda İsviçre’de yılın oyuncusu seçildi. Özellikle yarı final maçında Chelsea takımına karşı sergilemiş olduğu performans ile pek çok kulübün ilgisini çekmeyi başardı. Bu maçtan iki sene sonra Chelsea takımına transfer olmuştur.

Chelsea bu dönemde genç ve yetenekli futbolcuları dönemin büyük kulüplerine kiralayarak gelir elde ediyordu. Muhammed Salah da bu dönemde kiralanan oyunculardan biriydi. İlk olarak Fiorentina sonrasında ise Roma’ya kiralanmıştır. İtalya’da oldukça kaliteli performanslar sergiledi. Roma’da oynadığı iki sezon içinde toplamda 34 gol atmayı başardı. Tüm bu performansların ardından Liverpool’un radarına takıldı ve sonrasında bu İngiliz takımına transfer oldu.

Liverpool Kariyeri

Liverpool’a transfer olduktan sonra dünyanın en yetenekli futbolcularından biri olduğunu performansı ile kanıtladı. Şampiyonlar Ligi’nde toplamda 9 gol atmayı başardı. Bu goller ile Muhammed Salah, Avrupa Kupaları’nda bir sezon içinde dokuz gol atmayı başaran ilk Afrikalı futbolcu unvanını almıştır. Liverpool’da ise 5 Şampiyonlar Ligi maçının hepsinde gol atmayı başardı. Bu performansı Liverpool takımında daha önce sadece Steven Gerard sergilemiştir. Sezon boyunca oynamış olduğu tüm turnuvalarda toplamda 43 gol atmayı başarmıştır. Bu performans bir futbolcunun ulaşabileceği çok zorlu bir istatistiktir ve bu da Muhammed Salah’ın ne kadar büyük bir yetenek olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Muhammed Salah oldukça iyi bir futbolcu olmasının yanı sıra özel hayatıyla da basının dikkatini çekmektedir. Kendisi dindar bir Müslüman’dır. Ramazan aylarında ise oruç tutmaktadır ve futbolun orucunu etkileyebilecek kadar ağı bir meslek olmadığını da ifade etmektedir. Ülkesi Mısır’a pek çok hastane ve okul yaptırmıştır. Aynı şekilde ülkesinde yoksul insanlara da pek çok yardımda bulunmaktadır. Oldukça mütevazı ve alçakgönüllü bir insan olan Muhammed Salah, 2013 yılında dünya evine girmiştir. Kendisinin Mekke isminde bir kız çocuğu da bulunmaktadır.

Ünlü futbolcu hem Avrupa’da hem de ülkesi Mısır’da çok fazla sevilmektedir. Ortaya atılan iddialara göre kendisi İngiltere’de o kadar çok sevilmektedir ki bazı taraftarlar onun sayesinde Müslüman olmuştur.

Tüm bunların ötesinde Muhammed Salah hiç şüphesiz son dönemlerin en yetenekli futbolcularından birisi. Şimdiden pek çok futbolseverin gönlünü kazanmış olan futbolcunun ilerleyen dönemlerde nasıl performanslar sergileyeceği ise merak ediliyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir